نتیجه‌ای یافت نشد.

مسئولان شهر نمی‌گذارند باغ وحش را تعطیل کنیم!

شناسه خبر: 175176 سرویس: NGO ، توسعه ، گوناگون چهارشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۸, ۵۱ : ۲۰ : ۰۰
مسئولان شهر نمی‌گذارند باغ وحش را تعطیل کنیم!
این اولین‌بار نیست که تصویری از وضع اسفبار حیوانات در باغ وحش‌های نقاط مختلف ایران منتشر می‌شود و البته اولین‌بار هم نیست که پای باغ وحش بابلسر به میان آمده است. این‌بار تصویری از یک خرس زخمی دست به دست می‌شود که به گفته شاهدان عینی چند روز است که لنگ‌لنگان از این طرف قفس به طرف دیگر می‌رود اما از مداوای او خبری نیست. جدا از گزارش‌هایی که درباره نحوه نگهداری حیوانات در این باغ وحش به گوش می‌رسد، خیلی از فعالان محیط‌ زیست می‌گویند که وجود برخی گونه‌های زیستی در بابلسر که تابستان‌ها هوایی بسیار گرم و مرطوب دارد، اصلا درست نیست و حیواناتی مانند خرس اگر شرایط مصنوعی مطلوب برایشان ایجاد نشود، زندگی در چنین باغ وحشی برایشان کمتر از یک شکنجه مداوم نیست؛ اما مصطفی عرب، رئیس اداره کل محیط ‌زیست بابلسر در گفت‌وگو با «شهروند» خیلی از گزارش‌هایی که درباره این باغ وحش می‌رسد را شلوغ‌کاری برخی از افراد بی‌اطلاع و دوستداران محیط ‌زیست می‌داند.
۵۵آنلاین :

تصویر تازه‌ای را که از خرس زخمی باغ وحش بابلسر منتشر می‌شود، دیده‌اید؟
به هر حال باغ وحش یعنی محل زندگی حیوانات؛ این حیوانات ممکن است در محل زندگی خودشان هم آسیب ببینند، مثلا یک روز ممکن است دو شیر با هم درگیر شوند و به همدیگر آسیب برسانند در این وضع هم یک نفر به باغ وحش بیاید و از شیر زخمی عکس بگیرد و بگوید که‌ ای وای وضع نگهداری از حیوانات را ببینید!
نفس زخمی‌شدن یا درگیر ‌شدن مسأله نیست، این‌که بعد از درگیری به حیوان رسیدگی نشود اصل ماجرا است.
بله این را می‌فهمم اما خیلی از کسانی که به باغ وحش می‌آیند، در جریان رسیدگی یا عدم رسیدگی به حیوان نیستند؛ اصلا خیلی‌ها نمی‌دانند که این حیوانات چه ملاحظاتی دارند مثلا یک بار تصویری از یکی از شیرهای باغ وحش منتشر شده بود که یک گوشه خوابیده بود، همراه عکس گفته شده بود که ببینید این حیوان چقدر افسرده شده! در حالی ‌که کلا شیرها وقتی غذا می‌خورند باید تا یک مدتی استراحت کنند و تا جای ممکن به محرک‌های محیطی جواب نمی‌دهند. در مورد افسردگی هم که به ‌هر حال حیوانی که در اسارت باشد، قطعا مانند یک حیوان آزاد که در فضای ایده‌آل زندگی می‌کند، خوشحال نیست.
خب چرا حیوانات باید در چنین محیطی اسیر باشند؟
این یک بحث دیگر است اما باید بدانید که هیچ‌کدام از حیوانات باغ وحش بابلسر از طبیعت گرفته نشده‌اند؛ همه آنها در اسارت به دنیا آمده‌اند و سرنوشت دیگری برایشان متصور نیست. البته این را هم قبول داریم که وضع باغ وحش بابلسر چنان که باید و شاید مطلوب نیست. صاحب باغ وحش فضای کمی در اختیار دارد و باغ وحش‌داری شغل خانوادگی‌اش است. از طرفی خودتان هم می‌دانید که کسانی که به بابلسر می‌آیند، بیشتر برای دریا و طبیعت می‌آیند و کمتر کسی به بازدید باغ وحش می‌رود بنابراین نگهداری از باغ وحش آورده اقتصادی ندارد و صاحب آن از طریق توله‌کشی حیوانات هزینه‌ها را تأمین می‌کند و خودش هم عاشق حیوانات است.
خب این‌طوری که بدتر شد؛ اصلا چرا باغ وحشی که بازدید‌کننده ندارد و صاحبش مجبور است توله‌کشی کند، باید دایر باشد؟
این را بروید به مسئولانی بگویید که حاضر به بسته‌شدن این باغ وحش نمی‌شوند؛ ‌از شهرداری و شورای شهر و فرمانداری گرفته تا بقیه. حتی یک‌بار سازمان محیط‌ زیست این باغ وحش را بست و تعطیلی‌اش را مطرح کرد اما مسئولان شهر موافقت نکردند و باغ وحش مجددا باز شد. الان هم ما می‌گوییم حداقل اگر با بستنش موافقت نمی‌کنید فضای بیشتری در اختیار آن بگذارید و زمین‌هایی بدهید تا بتواند محیط بهتری برای حیوانات فراهم کند.


منبع : شهروند
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

يك كتاب مستهجن منتشر شد؟!

خانه منوچهر بديعي در كُردان معماري خاصي دارد،‌ از همان درِ حياط كه پيچ‌درپيچ به درِ خانه مي‌رسيم مي‌فهميم خانه بديعي نقشه‌راه مي‌خواهد و راه‌بلدي.

شفافیت سیاست، مانع کج فهمی عمومی

تعداد سیاستگذاری ها تحت تاثیر عوامل مختلف رسانه ای، ابهام، امنیتی بودن و غیره مورد کج فهمی واقع میشود.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: تظاهرات ضد «سگ خوری» در کره جنوبی

تظاهرات ضد «سگ خوری» در کره جنوبی تظاهرات صدها نفر از کره ای ها در سئول علیه کسانی که گوشت سگ می خورند نسل جدید نه تنها اعتقادی به خوردن گوشت سگ نداشته، بلکه سعی کرده اند تا این فرهنگ غلط را در کشور منسوخ کنند. طبق آمار سالیانه 1 میلیون سگ در کره جنوبی خورده می شود

ویدیو: سگ خوران و پرورش دهندگان سگ در کره جنوبی در پاسخ به جنبش ضد سگ خورها دست به تظاهرات

سگ خوران و پرورش دهندگان سگ در کره جنوبی در پاسخ به جنبش ضد سگ خورها دست به تظاهرات زدند سگ خوران با پخت گوشت سگ و پخش بروشور تبلیغاتی اعلام کردند کسانی که با خوردن گوشت سگ مخالفند، از مزایای این گوشت برای سلامتی انسان خبر ندارند. آنها این تظاهرات را در پاسخ به تظاهرات چند روز پیش گروههای مدافع حیوان و به خصوص سگ ها برپا کرده و نسبت به ضد سگ خورها اعتراض نمادین کردند.

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر