نتیجه‌ای یافت نشد.

مرگ کاوه؛ عجیب‌ترین پلنگ جهان قربانی آلودگی محیط زیست شد

شناسه خبر: 185202 سرویس: NGO ، گوناگون دوشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۸, ۵۵ : ۱۸ : ۰۰
مرگ کاوه؛ عجیب‌ترین پلنگ جهان قربانی آلودگی محیط زیست شد
امیر مقدم جعفری استادیار دانشگاه فردوسی مشهد در خصوص علت مرگ «کاوه» گفته است: «پس از تلف شدن این پلنگ اقدام به کالبدشکافی جانور کردیم که مشخص شد در معده و ورودی روده این حیوان آلاینده‌های زیست محیطی که توسط انسان پراکنده شده از قبیل لباس کهنه، پلاستیک و امثال آن وجود دارد.»
۵۵آنلاین :

مقدم جعفری افزود: «رهاسازی زباله و آلوده‌کردن محیط زیست توسط انسانها موجب خسارات جبران‌ناپذیر و تلف‌شدن گونه‌های ارزشمند همچون این پلنگ می‌شود.»

دیده‌بان محیط‌زیست و حیات‌وحش ایران: «دلیل اعلام شده به عنوان عامل مرگ پلنگ درگز آنقدر بی‌پایه و اساس است که نمی‌دانیم بخندیم یا به حال تنوع زیستی کشور گریه کنیم.»

کاوه عجیب‌ترین پلنگ جهان

در حالی‌ که علت مرگ پلنگ ۸ ساله در کلاته‌ چنار مسدود شدن دستگاه گوارشی با زباله اعلام شده، دیده‌بان محیط‌زیست و حیات وحش ایران، عامل اصلی را «زنده‌گیری» و عدم دانش کافی کارشناسان محیط زیست مشهد در درمان این پلنگ می‌داند.
کاوه پلنگ نر ۴ سال ناپدید شده بود

 

 

یک پلنگ نر که حدود یک هفته پیش در حاشیه روستای ارباب در کلاته‌چنار در نقطه صفر مرزی ایران و ترکمنستان پس از حمله به سگ‌های روستا زنده‌ گرفته شده بود، بر اثر شدت جراحات وارده و مسدود شدن دستگاه گوارشی‌ جان سپرد.

این پلنگ نر که «کاوه» نامگذاری شده بود، سال ۹۴ توسط گروه موسسه آینده‌ای برای پلنگ‌ها در پارک ملی تندوره زنده‌ گرفته و مجهز به گردنبند ماهواره‌ای شد تا زیر نظر و تحت محافظت قرار گیرد.

اما این پلنگ از سال ۹۵ تا یک هفته پیش، پس از باز شدن گردنبند ماهواره‌ای، در محدوده مرز ایران و ترکمنستان، ناپدید شد و سازمان محیط‌ زیست اطلاعی از وضعیتش نداشت. تا اینکه حدود یک هفته قبل پس از حمله به سگ‌های روستایی در حاشیه پارک ملی تندوره پیدا شد.

کاوه، پلنگ نر که پس از پیدا شدن، به شدت لاغر و نحیف به نظر می‌رسید، از ناحیه دست مجروح بود. گفته می‌شود علت ورود او به روستا و شکار سگ‌ها هم به دلیل همین ضعف و ناتوانی بوده است.

این پلنگ توسط نیروهای محیط زیست به مشهد منتقل شد و در نهایت ۴ روز پیش طبق آنچه خوردن تکه‌ای چرم اعلام شد، دچار انسداد دستگاه گوارشی شد و در نهایت جان سپرد.

کاوه عجیب‌ترین پلنگ جهان

امیر مقدم جعفری استادیار دانشگاه فردوسی مشهد شنبه ۱۹ امردادماه در خصوص علت مرگ «کاوه» گفته است: «پس از تلف شدن این پلنگ اقدام به کالبدشکافی جانور کردیم که مشخص شد در معده و ورودی روده این حیوان آلاینده‌های زیست محیطی که توسط انسان پراکنده شده از قبیل لباس کهنه، پلاستیک و امثال آن وجود دارد.»

مقدم جعفری افزود: «رهاسازی زباله و آلوده‌کردن محیط زیست توسط انسان‌ها موجب خسارات جبران‌ناپذیر و تلف‌شدن گونه‌های ارزشمند همچون این پلنگ می‌شود.»

وی اظهار داشت: «زمانی که گونه‌هایی مانند پلنگ به دلیل کهولت سن یا ضعیف بودن بدنشان قلمرو خود را از دست می‌دهند برای دوره‌ای به عنوان ریکاوری در خارج از قلمرو خود سعی در سیر کردن شکم خود می‌کنند و ممکن است به دلیل صدماتی که دیده‌اند امکان شکار خوب نداشته باشند و پلنگ تندوره نیز از همین جانوران بود که بنا به دلایلی اقدام به خوردن آلاینده‌های رها شده توسط انسان کرده است.» وی گفت: «این پلنگ دچار ضعف شدید و از دست دادن وزن به مقدار زیاد شده بود.»

با این حال، دیده‌بان محیط زیست و حیات وحش با انتقاد از کارشناسان محیط‌زیست مشهد و تیم درمانی پلنگ، نوشته که آنها «حتی علم و توانایی تشخیص علت مرگ پلنگ را ندارند چه برسد به درمان پلنگ!»

دیده‌بان محیط‌زیست و حیات وحش ایران، ادعای مرگ این پلنگ بر اثر خوردن زباله انسانی را «ادعایی مضحکانه» [مضحک] خوانده و نوشته است: «دلیل اعلام شده به عنوان عامل مرگ پلنگ درگز آنقدر بی‌پایه و اساس است که نمی‌دانیم بخندیم یا به حال تنوع زیستی کشور گریه کنیم.»

آنگونه که کانال تلگرام این حامیان حیات‌وحش نوشته، تیم درمانی پلنگ ضعیف و مجروح را در حالی که غذا نمی‌خورده و بدنش را عفونت گرفته بوده، هر روز برای دریافت آنتی بیوتیک و شستشوی زخم بیهوش می‌کردند و حتی به او سرم هم نمی‌زدند.

دیده‌بان محیط‌زیست و حیات وحش ایران نوشته «پلنگی که سگ شکار کرده بود شاید می‌توانست به تنهایی شرایط زنده مانده و بهبودی خود را فراهم کند و شاید هم نمی‌توانست اما جای تاسف است که باید بگوییم این پلنگ اگر زنده‌گیری نمی‌شد قطعا بیش از این زنده می‌ماند.»


منبع : روزیاتو
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

ماجرای تردد معلمان خصوصی با آمبولانس در پایتخت

یک استاد دانشگاه به آسیب‌ها و حواشی کلاس‌های آمادگی کنکور اشاره کرد و گفت: شاید شنیده باشید که عده‌ای از معلمین خصوصی با آمبولانس رفت و آمد می‌کنند. این معلم‌های کنکور به آمبولانس خصوصی پول می‌دهند که آنها را از خط ویژه از کلاس اول به کلاس بعدی برسانند که البته این پول در مقابل شهریه‌های هنگفتی که می‌گیرند چیزی نیست. اما آیا دانش آموزان معمولی توان استفاده از چنین معلمانی را دارند؟

این همه مدعی فرهنگی، خود فرهنگ کجاست؟

نیوزلند به دنبال پرداخت حقوق کارمندها با ارز دیجیتال است ولی ما هنوز دنبال اثبات فضای Cyber به اژدهای هفت سر هستیم و مدام می جنگیم و زخمی می دهیم که سری از این سرها را ببریم.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: ایچی چینونسو، پسربچه 11 ساله نیجریایی؛ خدای روپایی است

ایچی چینونسو، پسربچه 11 ساله نیجریایی؛ خدای روپایی است او عاشق مسی و رونالدو است و سعی کرده فنون هر دو را ترکیب کرده و در مهارت خود تلفیق کند.

ویدیو: ایجاد جاده اختصاصی برای ماهی های سالمون

ایجاد جاده اختصاصی برای ماهی های سالمون برای عبور از موانع و سد، تا بتوانند در بالادست به راحتی تخم ریزی کنند

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر