مرغ تان را در مغازه ها پاک نکنید

شناسه خبر: 132329 سرویس: گوناگون چهارشنبه ۵ ارديبهشت ۱۳۹۷, ۱۵ : ۱۶ : ۰۰
مرغ تان را در مغازه ها پاک نکنید
مرغ فروشی ها و قصابی ها آشغال مرغ و گوشت را برای تهیه کباب ها و همبرگرهای ارزان می فروشند
۵۵آنلاین :

علی رجبی رئیس اتحادیه لبنیات تهران در پاسخ به «شهروند»:

  شیرهایی که بار میکروبی بالایی دارند، امکان تبدیل‌شان به ماست وجود ندارد
  شیری که در واحدهای سنتی عرضه می‌شود، از دامداری‌های صنعتی و تحت نظارت سازمان دامپزشکی خریداری می‌کنیم
  اگر مشکلی درخصوص فعالیت واحدهای سنتی وجود دارد، به صورت قانونی برخورد کنیم، نه این‌که از طریق تریبون رسانه چهره آنها را تخریب کنیم
  دستورالعمل فعالیت لبنیات صنفی در مرکز سلامت و محیط کار وزارت بهداشت تدوین شد
  شیوع تب مالت دلایل مختلفی دارد و نمی‌توان ادعا کرد که فعالیت واحدهای سنتی دلیل آن است
  مجوز فعالیت و پروانه بهره‌برداری‌مان را از اتاق اصناف و وزارت بهداشت می‌گیریم

شهروند|  در دنیایی که برای کوچکترین خدمات ارایه‌شده به مردم پول مطالبه می‌شود، مرغ‌تان را بدون هیچ مزدی خرد کرده و تحویل‌تان می‌دهند. خیلی ساده‌انگارانه است که تصور کنیم این خدمات تنها و تنها برای رفاه مشتریان ارایه می‌شود و واحدهای صنفی قرار نیست از این کار هیچ نفع اقتصادی ببرند. آنگونه که رئیس جامعه دامپزشکان ایران می‌گوید: امعا و احشای باقیمانده از مرغ‌های خردشده یا راهی کارخانه‌های خمیر مرغ می‌شوند یا از کبابی‌های ٢‌هزار تومانی سر در می‌آورند. در حالی همه جای دنیا مرغ تخم‌گذاری که به دلیل تولید مثل زیاد گوشتش سفت شده را  از چرخه تولید خارج کرده و آن را تبدیل به خمیر مرغ می‌کنند که تعریف همین خمیر مرغ در کشور ما متفاوت است و مغازه‌های مرغ‌فروشی پس از خردکردن پوست، امعا و احشای آن را جمع‌آوری کرده و به این مراکز می‌فروشند؛ اما در حالی کمتر واحد مرغ‌فروشی را این روزها پیدا می‌کنید که مرغ خردشده تحویل‌تان ندهد که محبی این کار را خلاف قانون دانسته و توضیح می‌دهد که مرغ‌فروشی حق ندارد مرغ بسته‌بندی را باز  کرده و خرد کند؛ مگر این‌که مجوز بسته‌بندی هم داشته باشد، اتفاقی که در برخی از فروشگاه‌های زنجیره‌ای افتاده است و آنها مجوز گرفته‌اند.
شیر حاوی فلزات سنگین
 از لبنیات‌ سنتی سردرمی‌آورد
اما رئیس جامعه دامپزشکان که به مناسبت روز جهانی دامپزشکی به جمع خبرنگاران آمده بود، گریزی هم به فعالیت واحدهای سنتی فروش لبنیات زد اما صف طولانی مردم مقابل مغازه‌های لبنیات سنتی در حالی از رغبت ایرانی‌ها به مصرف این نوع لبنیات حکایت می‌کند که رئیس جامعه دامپزشکان ایران می‌گوید شیرهای برگشتی از کارخانه‌ها که دارای بار میکروبی و فلزات سنگین بالا هستند، از کارگاه‌های لبنیات سنتی سر درمی‌آورند. او که توزیع شیر به صورت فله‌ای را یکی از مهمترین عوامل شیوع تب مالت در ایران می‌داند، می‌گوید: همه این مشکل از زمانی بیشتر اوج گرفت که وزیر بهداشت اعلام کرد شیرهای پاستوریزه پرچرب و ماست حاوی پالم است؛ در حالی ‌که شیر طبیعی که از گاو گرفته می‌شود خودبه‌خود ٣,٥‌درصد چربی دارد.
اما این مقام مسئول در حالی از افزایش تعداد مبتلایان به تب مالت در ایران خبر می‌دهد که آمارهای اعلامی از طرف وزارت بهداشت نشان می‌دهد در‌ سال ۹۳ تعداد ۲۰‌هزار نفر به بیماری مزمن تب مالت مبتلا شدند؛ در ‌سال ۹۴ نیز ۱۹‌هزار و ۴۰۰ نفر و در‌ سال ۹۵ تعداد ۱۴‌هزار و ۹۷۰ نفر به این بیماری مبتلا شدند. البته هنوز آماری از تعداد مبتلایان به تب مالت در‌ سال گذشته اعلام نشده اما مسئولان وزارت بهداشت از کاهش تعداد بیماران مبتلا به این بیماری در‌ سال ٩٦ خبر داده‌اند. سرانه مصرف شیر در ایران به قدری پایین است که طبق گفته‌های مدیر دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت، کلسیم رتبه دوم کمبود ماده مغذی در رژیم غذایی ایرانیان را از آن خود کند.  در سال ٩٠ به دلیل استفاده‌نکردن خانم‌های دهه ٦٠ که مصادف با سال‌های جنگ بود، بیماری پوکی استخوان در میان زنان ایرانی به اوج خود رسید این موضوع در حالی است که کشورهایی همچون اسکاندیناوی با افزایش سرانه مصرف لبنیات خود توانسته‌اند متوسط قد خود را ٣ تا ٥ سانتیمتر افزایش داده و ضریب هوشی فرزندان خود را بالاببرند.
باغ پرندگان
 یا بمب ساعتی خطرناک در پایتخت!
وضعیت نگهداری حیوانات اهلی و حتی مدیریت در باغ‌های وحش از دیگر نکاتی بود که پایش به نشست دیروز رئیس جامعه دامپزشکان باز شد. او با بیان این‌که در زمینه مدیریت باغ‌های وحش هیچ قانون جامعی در کشور وجود ندارد، ادامه داد: بدون آن‌که معضلات و پیامدهای منفی آن را در نظر بگیریم، به احداث این‌گونه مراکز می‌پردازیم و روزبه‌روز مخاطرات آن را برای خودمان افزایش می‌دهیم؛ به‌عنوان مثال باغ پرندگان تهران یک فاجعه زیست‌محیطی و بمب ساعتی است که می‌رود پیامدهای منفی و تبعات خطرناکش دامن جامعه را بگیرد.به گفته این مقام مسئول، در دنیا باغ‌های حیات وحش را این‌گونه مدیریت نمی‌کنند و حتی بلیت‌های ورودی آن را با قیمت‌های بالا به مردم می‌فروشند تا هزینه‌های نگهداری این حیوانات و R&Dمجهز و آزمایشگاه‌های مدرن خود را بتوانند حفظ کنند. از سوی دیگر نیز این‌گونه راه‌اندازی باغ‌های پرندگان که در تهران انجام شده، خود می‌تواند تهدیدی جدی برای مردمی باشد که از آن باغ‌ها بازدید می‌کنند؛ چرا که اگر به‌عنوان مثال بیماری‌ای مانند آنفلوآنزا در آن‌جا شیوع پیدا کند، مشخص نیست چند نفر از مردم درگیر آن می‌شوند.


منبع : شهروند
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

ژن خوب = کار خوب، زندگی خوب، حال خوب

برایتان سوال پیش نیامده است که چرا درحالی که همه از اقتصاد می‌نالند، آقازاده‌ها همچنان پرکار، کار می‌کنند آنهم با سود زیاد؟

پژوهش تلخی دارد!

«ملک‌الشعرا» عنوانی بود حکومتی برای شاعر بزرگ دوران. اما رقابت برای کسب عنوان «ملک‌الشعرا»، منجر به آن شد که شعرای ایران به مدیحه ‌سرایان حاکمان تبدیل شوند. قاآنی ملک ‌الشعرای ایران از دوران محمدشاه بود. زمانی که ناصرالدین شاه به تخت نشست و امیرکبیر را به صدراعظمی ایران منصوب کرد؛ قاآنی به روال معمول قصیده ‌ای در مدح صدراعظم جدید سرود.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: مادربزرگ ۱۰۲ ساله رکورد شیرجه در آسمان را شکست!

یک پیرزن ۱۰۲ ساله استرالیایی از ارتفاع چهار هزار و ۳۰۰ متری پرید تا رکورد مسن ترین فردی را که در آسمان شیرجه زده است، بشکند

ویدیو: فیلم ساخته شده توریست از سفر به ایران

فیلمMio Iran توسط سباستین لیندا توریستی ساخته شده که برخلاف توصیه های اطرافیان برای عدم سفر به ایران همراه همسرخود به ایران سفرمی کند لیندا این فیلم رابه پسرش میوتقدیم کرده است

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر