مدل آموزشی قدیم نتایج جدیدی ندارد

شناسه خبر: 189992 سرویس: NGO ، توسعه ، سیاست ، گوناگون شنبه ۲۳ شهريور ۱۳۹۸, ۲۸ : ۱۳ : ۰۰
مدل آموزشی قدیم نتایج جدیدی ندارد
از خصایص بارز نظام آموزشی ایران جانشین شدن نمره به جای تعلیم و تربیت است.
۵۵آنلاین :

از خصایص بارز نظام آموزشی ایران جانشین شدن نمره به جای تعلیم و تربیت است. 

کوثر محمدی هنجرویی

افراط در تشویق و ترغیب دانش آموزان به موفقیت در کنکور و ورود به دانشگاه ها بدون اینکه آنان را با سرمایه های وجودی انسانی شان آشنا سازیم و موجبات بروز و ظهور خلاقیت را در آنان فراهم کنیم و با آموختن راه های موفقیت در زندگی شخصی و شکل دهی شخصیت کودکان و نوجوانان و حرکت به سوی الگوهای رفتاری درست آمار خودکشی و اعتیاد و بیماری های روانی و انواع آسیب های اجتماعی را کاهش دهیم گوشه ای از آفات این نظام آموزشی است.

شاید بتوان گفت وظیفه و رسالت اصلی معلمین و مدارس و نظام آموزشی پروراندن استعداد و خلاقیت دانش آموزان است این در حالیست که همه ی کارایی نظام آموزش و پرورش ما محدود است به آموزش چند کتاب درسی و نه فراتر از آن و بهینه ترین استفاده ای که دانش آموزان طی سالیان طولانی تحصیل از این نظام میبرند تقویت حافظه به سبب حفظ کردن موقتی دروس مختلف است!

ظهور قارچ گونه ی مدارس غیر انتفاعی و کلاس ها و کتب کمک آموزشی شاهدی است بر این مدعا که نه تنها نظام آموزشی کشور که خانواده ها هم مسئله ی تربیت فرزندانشان و شکوفایی استعدادهایشان را در زمینه های گوناگون یکسره رها کرده و همه ی توجهشان به کنکور و موفقیت تحصیلی فرزندانشان است و از مدرسه وظیفه ای جز آموزش کتب درسی طلب نمیکنند که گویا در این مورد به خصوص نظام آموزش کشور موفق عمل کرده چرا که مطابق آمار رتبه های برتر کنکور 98 اکثرا از محصلان مدارس خاص و غیر انتفاعی بوده و سایر مدارس سهم بسزایی در کسب رتبه های برتر به خودشان اختصاص ندادند و این یعنی محدود شدن آموزش مطلوب به دانش آموزانی که والدینشان از استطاعت مالی خوبی برخوردارند که البته درصد کمی از کل دانش آموزان کشور را تشکیل میدهد. 

مقصود این بود علاوه بر اینکه همه ی دانش آموزان امروزه از پرورش تعلیم و تربیت صحیح محروم مانده اند(به دلیل تاکید بیش از حد به مسئله ی آموزش) بسیاری از دانش آموزان از آموزش استاندارد و قابل قبول هم محرومند (علی الخصوص در مدارس عادی روستاها و شهرستان های کوچک) در این راستا بررسی تطبیقی نظام آمزشی کشورمان با نظام های آموزشی کشور های پیشرفته ی دنیا و یافتن معایب آن از این طریق شاید اندکی راهگشا باشد.                                                                                 

 


منبع : 55 آنلاین
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف
جواد ۱۳۹۸/۰۶/۲۴ ۰۹:۵۴
مشگل اشتغال و توزیع ناعادلانه درامد با تلفیق ضعف اخلاقیات در کشور موجب شده که مردم کشورمون به چند طبقه حاکم و محکوم موروثی شده
4 3 پاسخ دادن به این نظر

دیدگاه 55

بیشتر

تا 11 شب کار کردن رییس جمهور «پُز» دادن دارد؟

در ایران آنقدر دولت بزرگ است و همه امور به دامن دولت گره زده شده که رییس جمهور، برای اداره امور و رسیدن به خرج و برج دولت، وقت کم می‌آورد. رییس جمهور در ایران باید نگران همه چیز و همه کس باشد. واقعا اگر اداره بخش‌های مختلف کشور در ید بخش خصوصی بود، دیگر احتیاج نبود روحانی یا هر رییس جمهوری تا 11 شب یا بیش تر از آن کار کند.

طرح چین برای تصاحب بازار استراتژیک ایران

كل مصرف زعفران در بازارهاي جهاني 400 تن است و علي شريعتي‌مقدم، رئيس كميسيون كشاورزي اتاق ايران خبر مي‌دهد كه چين برنامه‌ دارد ميزان زعفران توليدي خود را تا 100 تن افزايش دهد.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدئو: روایت یورونیوز از حضور میلیون‌ها زائر کربلا در اربعین

ویدئو : رئیس جمهوری شیلی: کشور ما درگیر جنگ است

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر