محققان می گویند زوج هایی که زیاد از خودشان پست می گذارند بیشتر مشکل دارند

شناسه خبر: 189291 سرویس: توسعه ، گوناگون ، سبک زندگی دوشنبه ۱۸ شهريور ۱۳۹۸, ۱۰ : ۲۱ : ۰۰
محققان می گویند زوج هایی که زیاد از خودشان پست می گذارند بیشتر مشکل دارند
این روزها ابراز علاقه برای دیگران در فضای مجازی دیگر مسأله ی جدید و خاصی محسوب نمی شود. هر بار که گشتی در شبکه های اجتماعی می زنیم با سیلی از متن ها و نظرات عاشقانه ای مواجه می شویم که بین عشاق رد و بدل می شود. بعضی از ما هم جزء همین افراد هستیم. اما دانشمندان می گویند ممکن است بسیاری از این زوج های عاشق در واقع در حال پنهان کردن نیمه ی تاریک رابطه ی به ظاهر بی نقص خود باشند و این مسأله ای است که باید به خوبی در مورد آن فکر کرد. در حقیقت، تحقیقات نشان می دهد زوج هایی که در شبکه های اجتماعی زیاد از روابط خود پست می گذارند دچار ناامنی روانی هستند. در ادامه به نتایج این تحقیقات خواهیم پرداخت.
۵۵آنلاین :

مرز باریکی وجود دارد که باید به خوبی آن را درک کرد

زوج ها در شبکه های اجتماعی

به اشتراک گذاشتن گاه و بیگاه وقایع عاشقانه ی زندگی خود می تواند کاملاً مفید باشد. برای مثال، تحقیقات نشان داد کسانی که عکس پروفایل آن ها دو نفره یعنی از خود و شریک عاطفی شان بود، از رابطه عاطفی خود رضایت بیشتری داشتند و احساس نزدیکی بیشتری به همدیگر می کردند. اما بعضی کارشناسان معتقدند این مسأله فقط تا حدی می تواند درست باشد.

در تحقیقی دیگر، گروهی از دانشمندان این فرضیه را مطرح کردند که کسانی که سعی می کنند رابطه عاطفی خود را بیشتر به چشم آورند، ممکن است نسبت به احساسات شریک عاطفی خود، دچار ناامنی روانی باشند.

 

صحت این فرضیه در جریان یک دوره آزمایش به اثبات رسید. این آزمایش با حضور ۱۰۸ زوج انجام شد که با یکدیگر در رابطه عاطفی بودند. به مدت ۲ هفته تک تک شرکت کنندگان هر شب در یک بررسی اینترنتی شرکت می کردند. آن ها هم احساسات و افکاری که در مورد رابطه عاطفی خود داشتند را گزارش می کردند و هم فعالیت هایی که در حساب کاربری خود در فیسبوک داشتند از جمله گذاشتن عکس، پست، کامنت و ایجاد تغییر در استیتس (Status) حساب خود. نتایج آزمایش نشان داد، شرکت کنندگان تحقیق در روزهایی که در مورد رابطه عاطفی خود بیشتر احساس ناامنی روانی می کردند، بیشتر در مورد مسائل مربوط به روابط عاطفی پست می گذاشتند.

کارشناسان دیگر هم یافته های آن ها را تأیید کردند و نکاتی را به این بحث اضافه کردند

نتایج تحقیق مذکور به تأیید نیکی گلدستاین، کارشناس روابط عاطفی هم رسید. به نظر او کسانی که رابطه عاطفی خود را در فضای مجازی به نمایش می گذارند، اغلب با احساس ناامنی روانی درگیر هستند یا با شریک عاطفی خود مشکل دارند. برای مثال، آن ها به دنبال تأیید روابط خود از جانب دیگران هستند و لایک ها و کامنت های دیگران می تواند برای آن ها بسیار تأیید کننده باشد. اگر کسی واقعاً درگیر مشکل باشد، از همین لایک ها و کامنت ها تأیید مورد نظر خود را خواهد گرفت.

اما احساس ناامنی روانی تنها مشکل این شرایط نیست. محققان دانشگاه برونل بریتانیا هم می گویند کسانی که دنبال کنندگان خود در شبکه های اجتماعی را زیاد در جریان رابطه عاطفی خود می گذارند، ممکن است با مشکل کمبود عزت نفس مواجه باشند.

به گفته ی این دانشمندان، علت چنین رفتاری می تواند میل به بالا بردن ارزش خود و رد نظر دیگران درباره ی بد بودن رابطه عاطفی آن ها باشد. این افراد به دنبال تأییدی هستند تا به خودشان و دیگران نشان دهند که رابطه عاطفی آن ها خوب است و در نتیجه خودشان هم حال خوبی دارند.

قبل از پست گذاشتن، از خودتان سؤال کنید

البته که هیچ معیار دقیقی وجود ندارد که بر اساس آن بتوانید متوجه شوید در پست گذاشتن در مورد رابطه عاطفی خود زیاده روی می کنید یا نه. در مجموع، چه زیاد پست بگذارید و چه ترجیح دهید در مورد زندگی عاشقانه ی خود سکوت کنید، مهم تر از هر چیزی، احساسی است که خودتان در مورد رابطه عاطفی تان دارید. بار دیگری که خواستید در فضای مجازی چیزی در مورد عشق زندگی خود به اشتراک بگذارید، سعی کنید خوب به خودتان گوش دهید. آیا به این دلیل می خواهید آن را پست کنید که یک لحظه ی واقعاً شاد در رابطه عاطفی حقیقی شما بوده یا اینکه بیشتر از برداشتی که از چنین پستی در فضای مجازی می شود خوش تان می آید؟


منبع : روزیاتو
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

پاکستان چگونه در تله فقر گرفتار شد؟

چهاردهم آگوست ۱۹۴۷، روزی به یادماندنی در تاریخ پاکستان است، روز استقلال. روزی که محمدعلی جناح، قائد اعظم، پس از رهایی از استعمار حکومت بریتانیا در یک سخنرانی در کراچی اعلام کرد، امروز پس از ۱۰ سال تلاش و ممارست، به خواست خداوند کشوری تشکیل شد که هدف آن، زندگی و توسعه بر اساس فرهنگ و تمدن اسلامی است.

تورم از کجا به کجا رسید؟‌

تورم بالا از جمله مسائلی است که طی چهار دهه اخیر همیشه همراه اقتصاد ایران بوده و البته همواره برای کاهش آن برنامه ریزی شده است با این حال این رقم هیچ گاه به سطح متوسط کشورهای جهان نزدیک هم نبوده و حتی هیچ گاه به طور پایدار تک رقمی نمانده است.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدئو؛ انفجار مهیب کارخانه مواد شیمیایی در ترکیه

ویدئو : وقتی یورونیوز اشتباه خبرگزاری های ایرانی را رو می کند

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر