مبارزه دولت‌آبادی با نشر متن‌های جعلی

شناسه خبر: 184991 سرویس: کتاب و شهر کتاب ، گوناگون يكشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۸, ۴۱ : ۱۱ : ۰۰
مبارزه دولت‌آبادی با نشر متن‌های جعلی
در سال‌های اخیر شبکه‌های اجتماعی به شکل عجیبی گسترش پیدا کرده و به دلیل اقبال مردم آفت‌هایی را هم به همراه داشته است.
۵۵آنلاین :

 یکی از مهم‌ترین اتفاقاتی که در سال‌های اخیر در این شبکه‌ها روی داده انتشار جملاتی بی‌ربط به نام بزرگان فرهنگ و هنر این سرزمین است. نقل قول‌های جعلی بارها در شبکه‌های مجازی دست به دست می‌شود؛ بی‌آنکه منتشر‌کنندگان به صحت وسقم مطالب توجه کنند. از دکتر علی شریعتی و دکتر مجید سمیعی گرفته تا حسین پناهی و سیمین بهبهانی و ده‌ها نام سرشناس دیگر قربانیان این ماجرا هستند.
مبارزه دولت‌آبادی با نشر متن‌های جعلی
بسیاری از متن‌ها که به نام بزرگان منتشر می‌شود نه ‌تنها با رویکردهای فکری شخص نامبرده تناقض دارد از نظر ادبی و ساختاری هم بسیار ضعیف و سخیف هستند. یکی از چهره‌هایی که این‌روزها انتشار متن‌های جعلی او در فضای مجازی شدت گرفته، محمود دولت آبادی است. انتشار این متن‌های جعلی آن‌قدر افزایش یافته که باعث شد خالق «کلیدر» دست به دامان پلیس فتا شود. دولت‌آبادی از پلیس فتا درخواست کرد تا کسانی را که به نام او مطالب جعلی منتشر می‌کنند، شناسایی کند و مورد پیگرد قانونی قرار دهد. این نویسنده در یادداشتی نوشته است: «به‌رغم اینکه وکیل رسمی من آقای دکتر جمال اکوانیان شکایت صریح مرا به پلیس فتا ارائه داده است، ناظر به اینکه شخصا هیچ سایت - صفحه‌ای در فضای مجازی ندارم و هیچ‌گونه فعالیتی در این فضا ندارم، باز هم به گوش می‌رسد جاعلان دست‌‌بردار نیستند و مطالبی در این فضای با قابلیت دروغ‌پردازی، ذیل نام من می‌نویسند و منتشر می‌کنند. بار دیگر و مکرر از پلیس فتا می‌خواهم جاعلان دروغ‌پرداز را شناسایی کند و مورد پیگرد قانونی قرار بدهد.» هرچند محمود دولت آبادی این فرصت را داشته که به دفاع از نام و آثارش بپردازد؛ اما بسیاری از اندیشمندان، شاعران و نویسندگان درگذشته که هر روز متن‌هایی نامفهوم و گنگ و سخیف به نامشان منتشر می‌شود از چنین حقی محروم هستند و به نظر می‌رسد باید فکر جدی‌تری برای این ماجرا کرد. در همین رابطه اخیرا به همت جمعی از دانشجویان ادبیات فارسی، تاریخ و جامعه‌شناسی دانشگاه تهران کمپین‌هایی مانند «مبارزه با نشر جعلیات در فضای مجازی» علیه آثار جعلی منسوب به بزرگان راه افتاده است.


منبع : دنیای اقتصاد
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

روايت يک دانشجوي موفق پاکستاني از زندگي در ايران

اول قرار بود با هم اسکايپي صحبت کنيم. اما بعد از مدتي به خاطر سفر او و همسر ايراني‌اش به ترکيه، سر راهشان به تهران آمدند. در ساعاتي که در تهران بودند قرار ملاقات تنظيم شد. در کافه‌اي نزديک ميدان انقلاب يکديگر را ديديم.

مهر تأييد کلانتري بر طرح انتقال آب خزر به سمنان

رئيس سازمان محيط ‌‍‌زيست با ارسال نامه‌اي خطاب به وزير نيرو موافقت خود را با اجراي طرح انتقال آب خزر به فلات مرکزي اعلام کرد. اين در حالي است که به گفته کارشناسان و متخصصان ارزيابي زيست‌محيطي، اين طرح از همه لحاظ اعم از محيط‌زيستي، اقتصادي، کشاورزي و... مردود است و دليلي براي اجراي آن وجود ندارد.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدئو : مسابقه پرسرعت‌ترین خودروهای خورشیدی جهان در استرالیا

ویدئو : نخست وزیر هند زباله‌های ساحل را جمع‌آوری کرد

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر