نتیجه‌ای یافت نشد.

مبارزه دولت‌آبادی با نشر متن‌های جعلی

شناسه خبر: 184991 سرویس: کتاب و شهر کتاب ، گوناگون يكشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۸, ۴۱ : ۱۱ : ۰۰
مبارزه دولت‌آبادی با نشر متن‌های جعلی
در سال‌های اخیر شبکه‌های اجتماعی به شکل عجیبی گسترش پیدا کرده و به دلیل اقبال مردم آفت‌هایی را هم به همراه داشته است.
۵۵آنلاین :

 یکی از مهم‌ترین اتفاقاتی که در سال‌های اخیر در این شبکه‌ها روی داده انتشار جملاتی بی‌ربط به نام بزرگان فرهنگ و هنر این سرزمین است. نقل قول‌های جعلی بارها در شبکه‌های مجازی دست به دست می‌شود؛ بی‌آنکه منتشر‌کنندگان به صحت وسقم مطالب توجه کنند. از دکتر علی شریعتی و دکتر مجید سمیعی گرفته تا حسین پناهی و سیمین بهبهانی و ده‌ها نام سرشناس دیگر قربانیان این ماجرا هستند.
مبارزه دولت‌آبادی با نشر متن‌های جعلی
بسیاری از متن‌ها که به نام بزرگان منتشر می‌شود نه ‌تنها با رویکردهای فکری شخص نامبرده تناقض دارد از نظر ادبی و ساختاری هم بسیار ضعیف و سخیف هستند. یکی از چهره‌هایی که این‌روزها انتشار متن‌های جعلی او در فضای مجازی شدت گرفته، محمود دولت آبادی است. انتشار این متن‌های جعلی آن‌قدر افزایش یافته که باعث شد خالق «کلیدر» دست به دامان پلیس فتا شود. دولت‌آبادی از پلیس فتا درخواست کرد تا کسانی را که به نام او مطالب جعلی منتشر می‌کنند، شناسایی کند و مورد پیگرد قانونی قرار دهد. این نویسنده در یادداشتی نوشته است: «به‌رغم اینکه وکیل رسمی من آقای دکتر جمال اکوانیان شکایت صریح مرا به پلیس فتا ارائه داده است، ناظر به اینکه شخصا هیچ سایت - صفحه‌ای در فضای مجازی ندارم و هیچ‌گونه فعالیتی در این فضا ندارم، باز هم به گوش می‌رسد جاعلان دست‌‌بردار نیستند و مطالبی در این فضای با قابلیت دروغ‌پردازی، ذیل نام من می‌نویسند و منتشر می‌کنند. بار دیگر و مکرر از پلیس فتا می‌خواهم جاعلان دروغ‌پرداز را شناسایی کند و مورد پیگرد قانونی قرار بدهد.» هرچند محمود دولت آبادی این فرصت را داشته که به دفاع از نام و آثارش بپردازد؛ اما بسیاری از اندیشمندان، شاعران و نویسندگان درگذشته که هر روز متن‌هایی نامفهوم و گنگ و سخیف به نامشان منتشر می‌شود از چنین حقی محروم هستند و به نظر می‌رسد باید فکر جدی‌تری برای این ماجرا کرد. در همین رابطه اخیرا به همت جمعی از دانشجویان ادبیات فارسی، تاریخ و جامعه‌شناسی دانشگاه تهران کمپین‌هایی مانند «مبارزه با نشر جعلیات در فضای مجازی» علیه آثار جعلی منسوب به بزرگان راه افتاده است.


منبع : دنیای اقتصاد
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

ماجرای تردد معلمان خصوصی با آمبولانس در پایتخت

یک استاد دانشگاه به آسیب‌ها و حواشی کلاس‌های آمادگی کنکور اشاره کرد و گفت: شاید شنیده باشید که عده‌ای از معلمین خصوصی با آمبولانس رفت و آمد می‌کنند. این معلم‌های کنکور به آمبولانس خصوصی پول می‌دهند که آنها را از خط ویژه از کلاس اول به کلاس بعدی برسانند که البته این پول در مقابل شهریه‌های هنگفتی که می‌گیرند چیزی نیست. اما آیا دانش آموزان معمولی توان استفاده از چنین معلمانی را دارند؟

این همه مدعی فرهنگی، خود فرهنگ کجاست؟

نیوزلند به دنبال پرداخت حقوق کارمندها با ارز دیجیتال است ولی ما هنوز دنبال اثبات فضای Cyber به اژدهای هفت سر هستیم و مدام می جنگیم و زخمی می دهیم که سری از این سرها را ببریم.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: ایچی چینونسو، پسربچه 11 ساله نیجریایی؛ خدای روپایی است

ایچی چینونسو، پسربچه 11 ساله نیجریایی؛ خدای روپایی است او عاشق مسی و رونالدو است و سعی کرده فنون هر دو را ترکیب کرده و در مهارت خود تلفیق کند.

ویدیو: ایجاد جاده اختصاصی برای ماهی های سالمون

ایجاد جاده اختصاصی برای ماهی های سالمون برای عبور از موانع و سد، تا بتوانند در بالادست به راحتی تخم ریزی کنند

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر