نتیجه‌ای یافت نشد.

ماه کوچک می شود!

شناسه خبر: 173170 سرویس: فناوری ، گوناگون سه شنبه ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۸, ۴۸ : ۱۶ : ۰۰
ماه کوچک می شود!
نتایج یک مطالعه جدید نشان داد که ماه همچون انگوری که به کشمش تبدیل می شود، در حال کوچک شدن است.
۵۵آنلاین :

نتایج پژوهش منتشر شده در مجله Nature Geoscience حاکی از آن است که ماه در حال کوچک شدن بوده و این فرآیند باعث ایجاد گسل و ماه لرزه هایی بر روی سطح این قمر سیاره زمین می شود.
نتایج این پژوهش که با همت سازمان ملی هوانوردی و فضایی آمریکا (ناسا) انجام شده، نشان می دهد که با سرد شدن داخل ماه، از ابعاد آن کاسته می شود و در جریان این فرآیند، سطح سخت این قمر شکاف برداشته و گسل هایی بر روی آن ایجاد می شود به طوری که به نقل از محققان، ماه در چند صدمیلیون سال گذشته حدود 150 فوت آب رفته است. 
فرآیند تحقیقات اخیر از آن جا شروع شد که فضانوردان طی ماموریت های فضایی آپولو 11،12، 14،15 و 16 ، لرزه نگارهایی را بر روی ماه تعبیه کردند. لرزه نگار آپولو 11 تنها 3 هفته کار کرد اما چهار لرزه نگار باقی مانده در فاصله سال های 1969 تا 1977، 28 ماه لرزه سطحی را ثبت کردند. شدت این لرزه ها بین 2 تا 5 درجه در مقیاس ریشتر متغیر بود. 
تیم تحقیقاتی مربوطه با استفاده از تخمین های موقعیتی به دست آمده از الگوریتم جدید، دریافتند که 8 مورد از این 28 لرزه در محدوده 30 کیلومتری از گسل های مشهود در سطح ماه، روی داده اند که به این ترتیب می توان لرزه ها را به گسل های مربوطه نسبت داد. 
توماس واترز مولف ارشد این پژوهش و از محققان حوزه هواوفضا در این باره می گوید: «آنالیزهای ما نخستین مدرک دال بر این که این گسل ها هنوز فعال بوده و امروز همزمان با سرد و کوچک شدن تدریجی ماه، ماه لرزه هایی را ایجاد می کنند، ارائه می دهد.»
به گفته ی واترز، شدت این لرزه ها می تواند به حدود 5 درجه در مقیاس ریشتر برسد. 


منبع : ایرنا
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

خاطرات هاشمی و ضربه های او به افراد

هاشمی رفسنجانی وقتی در قدرت بود هر کاری دلش خواست انجام داد اما کسانی که ضربه خوردند و مخالف سیاست های او بودند نباید حتی  دلگیر باشند .

نفوذ خویشاوندان در اقتصاد ايران

نشست جایگاه فساد و شفافیت در حکمرانی، روز دوشنبه به همت انجمن علمی سیاست‌گذاری اجتماعی در دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد و سخنرانان این نشست به بیان نظرات خود درباره فساد، شیوه‌های مبارزه با آن و وضعیت حاکم بر کشور پرداختند.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: شیرجه عجیب «اینفینیته تاکر» در لحظات پایانی مسابقه دو ۴۰۰ متر با مان

شیرجه عجیب «اینفینیته تاکر» در لحظات پایانی مسابقه دو ۴۰۰ متر با مانع در آمریکا از این حرکت که مورد توجه رسانه ها قرار گرفته به عنوان «شیرجه سوپرمن» یاد شده است.

ویدیو: زخمی شدن تعدادی از مسافرین مترو در مکزیکوسیتی به دلیل انبوه جمعیت در ایستگاه

زخمی شدن تعدادی از مسافرین مترو در مکزیکوسیتی به دلیل انبوه جمعیت در ایستگاه

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر