لزوم توجه به پراكنش قوميتي - زباني در مديريت مطالعه

شناسه خبر: 140363 سرویس: اجتماعی ، گوناگون جمعه ۵ مرداد ۱۳۹۷, ۱۰ : ۱۷ : ۰۰
لزوم توجه به پراكنش قوميتي - زباني در مديريت مطالعه
طبق آمار رسمي، طي چهار ماه گذشته نزديك به ١٠٠ هزار كتاب در حوزه ادبيات به مخاطبان خوزستاني از سوي كتابخانه هاي عمومي امانت داده شد كه اتفاق و خبر بسيار خوبي است.
۵۵آنلاین :

طبق آمار رسمي، طي چهار ماه گذشته نزديك به ١٠٠ هزار كتاب در حوزه ادبيات به مخاطبان خوزستاني از سوي كتابخانه هاي عمومي امانت داده شد كه اتفاق و خبر بسيار خوبي است. با توجه به شناختي كه از وضعيت پراكنش قومي و زباني در استان وجود دارد، مي دانيم به طور كلي جامعه عرب علاقه چشمگيري به مطالعه ادبيات دارند. متاسفانه نهاد كتابخانه هاي كشور پيوست هاي اجتماعي از جمله زبان، قوميت، مذهب و... در سيستم ساختار توزيع كتاب به استان ها را در نظر نمي گيرد. نهاد كتابخانه هاي كشور در تهران به طور يكسان كتاب هايي را براي اراك، كردستان، سيستان و بلوچستان و خوزستان و... را بدون اينكه توجهي به مباحث و مساله هاي اجتماعي جغرافياي ذكر شده را در نظر بگيرد، ارسال مي كنند.

 

    پيشنهاد مي شود با توجه به وجود چشمگير علاقه مندان به ادبيات عرب در استان خوزستان و حتي ديگر استان هاي كشور، نهاد كتابخانه هاي كشور در مخازن كتابخانه هاي عمومي سعي در ايجاد توازن بين كتاب ها با محوريت زبان داشته باشند. به نظر مي رسد با رونق بخشيدن به تعداد و عناوين كتب عربي در خوزستان بر آمار مطالعه افزوده شود. تجربه سازمان هاي مردم نهاد استان كه در حوزه ترويج كتاب و كتاب خواني در رده سني نوجوانان فعاليت مي كند طبق گزارش اخيري كه منتشر كردند در مسابقه كتابخواني اي كه بين ۱۲ روستا برگزار كرد، ۵۰ اثر داستان نويسي به زبان عربي دريافت كرد كه اين رويداد مي تواند در حوزه مطالعه يا آموزش و پرورش مساله بسيار مهم و جدي باشد. متاسفانه با چنين رويكردهاي بي توجهي به ساير زبان ها باعث ايجاد نوعي «بي سوادي در زبان» ميان اقوام شده ايم و اين بي سوادي حتي در «فراتحصيل» نيز مشهود است. با بالا رفتن قابليت «سواد» در خواندن و نوشتن، مي توان بسترهاي بهتري براي ارتقاي فرهنگ داشت. مخاطبان زبان هاي مختلف در كشور مجبورند براي تامين سبد فرهنگي خود سالي يك بار منتظر برپايي نمايشگاه كتاب تهران باشند تا كتب مورد نياز خود خصوصا زبان هاي عربي و كردي را از انتشاراتي هاي كشورهاي ميهمان در نمايشگاه تامين كنند. در ايران دايما از انديشمنداني چون فوكو، دريدا، لاكان، ژيژك، بورديو، و... صحبت مي شود بدون آنكه كسي به خودش زحمت بدهد كه لااقل زبان آنها را بخواند و بفهمد. همچنين در موضوعات ديني، تاريخي و اجتماعي نيز كه ادبيات عرب به شدت مي تواند مهم باشد براي فهم آن موضوعات، اراده جمعي در دانشگاه ها يا ميان نخبگان براي توجه و لزوم مطالعه و نشر و توزيع كتب ادبيات عرب ديده نمي شود.


منبع : عصرایران
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

در تار و پود جبه ایرانی

نعمت الله فاضلی، جامعه‌شناس: لباس عامل فقر و نابرابری و خشونت و تضاد شده است

رتبه تهران در لیگ ابرشهرها

چهار قابلیت پایتخت با ۱۲ کلان‌شهر مشابه در جهان مقایسه شد

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدئو: استرالیا در آتش؛ شعله‌های سرکش همچنان زبانه می‌کشد

ویدئو؛ نطق پروانه سلحشوری: به‌جز اقلیتی برخوردار بقیه مردم را رها کرده‌ایم

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر