نتیجه‌ای یافت نشد.

فقر ژن‌های ما را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد

شناسه خبر: 169138 سرویس: توسعه ، اقتصادی ، اجتماعی ، گوناگون شنبه ۲۴ فروردين ۱۳۹۸, ۳۲ : ۲۱ : ۰۰
فقر ژن‌های ما را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد
تأثیر نابرابری‌های اجتماعی و اقتصادی در ژن‌ها حقیقت خوشایندی نیست؛ اما علم این موضوع بحث‌برانگیز را تأیید کرده است.
۵۵آنلاین :

نتایج مطالعات روی ژن‌ها به وجود برخی ویژگی‌های ثابت در بیولوژی بدن ما رسیده است. در مطالعه‌ی جدید دانشگاه نورث‌وسترن، ویژگی‌های ژنی مطابق باور قبلی تغییرناپذیر نیست و واقعیتی بیرونی مانند فقر می‌تواند در ژن‌های ما تأثیر بگذارد.

تحقیقات پیشین نشان داده بود وضعیت اجتماعی‌اقتصادی (SES) به‌عنوان شاخصی قدرتمندی در سلامت و بیماری‌های انسان نقش ایفا می‌کند و نابرابری اجتماعی به‌عنوان نگرانی و معضلی همه‌جانبه برای جامعه‌ی جهانی مطرح است. برای مثال، سواد و درآمد کم ممکن است خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی، دیابت، بسیاری از سرطان‌ها و نیز بیماری‌های عفونی را افزایش دهد. علاوه‌براین، در اقشار مربوط‌به SES ضعیف‌تر، مشکلاتی مانند التهاب مزمن و مقاومت به انسولین و اختلال در تنظیم کورتیزول شایع‌تر است.

در مطالعه‌ی اخیر، پژوهشگران به شواهدی دست پیدا کردند که نشان می‌دهد فقر می‌تواند در محدوده‌ی وسیعی از ژنوم تعبیه شود. آن‌ها کشف کردند وضعیت اقتصادی و اجتماعی ضعیف با توسعه‌ی فرایند DNA متیلاسیون یا DNAm (متیل‌دارشدن DNA) در ارتباط است. این فرایند بیان ژن‌ها را در بیش از ۱,۵۰۰ ژن و ۲,۵۰۰ موقعیت ژنی تغییر می‌دهد. به‌عبارتِ‌دیگر، فقر به‌عنوان علامتی در ۱۰ درصد از ژن‌های ژنوم ثبت می‌شود. توماس مک‌داد، نویسنده‌ی اصلی این مقاله می‌گوید دو دلیل مهم درباره‌ی این نتیجه‌گیری وجود دارد:

دلیل نخست اینکه پیش از این مطالعه هم نقش SES به‌عنوان شاخصی قدرتمند در سلامت افراد پذیرفته شده بود؛ اما درباره‌ی مکانیزم‌هایی که باعث یادآوری تجربه‌ی فقر در بدن می‌شود، شناختی وجود نداشت. یافته‌های ما نشان می‌دهد DNA متیلاسیون ممکن است نقش مهمی دراین‌میان ایفا کند و طیف وسیعی از ارتباطات بین SES و DNAm با نتایج مربوط‌به سیستم بیولوژیکی و سلامتی سازگار است.

دلیل دوم نتایج تجربی در روند توسعه‌ی ژنوم است که به‌معنای واقعی کلمه، تغییر ساختار و عملکرد ژنوم را دراثر فقر نشان می‌دهد. درواقع، هیچ جنگی بین طبیعت علیه طبیعت وجود ندارد.

مک‌داد افزود یافتن ارتباط بین وضعیت اجتماعی‌اقتصادی و DNA متیلاسیون درباره‌ی تعداد زیادی از ژن‌ها او را شگفت‌زده کرده است:

این الگو مکانیزم بالقوه‌ای را نشان می‌دهد که فقر می‌تواند بر طیف وسیعی از سیستم‌های فیزیولوژیکی و فرایندی ما تأثیرگذار باشد.

برای تعیین پیامدهای DNA متیلاسیون روی سلامت افراد به مطالعات بیشتر نیاز است؛ اما بسیاری از ژن‌های مربوط‌به مواردی مانند پاسخ ایمنی بدن به عفونت و رشد استخوانی و رشد سیستم عصبی با این فرایند ارتباط دارد. مک‌داد گفت:

حرکت بعدی ما تمرکز بر تعیین اهمیت مکانیزمی است که باعث می‌شود وضعیت اجتماعی‌اقتصادی روی ژن‌ها اثر مولکولی پایدار بگذارد و به‌دنبال آن پیامدهای احتمالی این موضوع بر سلامت افراد مشخص شود.

 


منبع : زومیت
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

نمایش شفافیت

ميعاد صالحي، رئيس صندوق بازنشستگي، در حالي‌كه مجموعه‌اي با گردش مالي هزاران ميلياردي را بر عهده گرفته است، فهرست حقوق اعضاي هیئت‌مديره شركت‌هاي تابعه خود را روي سايت شفافيت اين سازمان قرار داده و هر روز مانور مي‌دهد كه نسبت به شفاف‌سازي در اين حوزه وارد عمل شده است البته همين كار را هم نصفه و نيمه انجام داده و حقوق خود را روي سايت قرار نداده است.

مشاغل آینده در آینه تکنولوژی

ما به دلایل زیادی می‌توانیم آینده شغل‌های انسانی را پیش‌بینی کنیم، اما آنچه تا امروز در این زمینه اعلام شده، چندان مثبت نبوده است.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: تظاهرات ضد «سگ خوری» در کره جنوبی

تظاهرات ضد «سگ خوری» در کره جنوبی تظاهرات صدها نفر از کره ای ها در سئول علیه کسانی که گوشت سگ می خورند نسل جدید نه تنها اعتقادی به خوردن گوشت سگ نداشته، بلکه سعی کرده اند تا این فرهنگ غلط را در کشور منسوخ کنند. طبق آمار سالیانه 1 میلیون سگ در کره جنوبی خورده می شود

ویدیو: سگ خوران و پرورش دهندگان سگ در کره جنوبی در پاسخ به جنبش ضد سگ خورها دست به تظاهرات

سگ خوران و پرورش دهندگان سگ در کره جنوبی در پاسخ به جنبش ضد سگ خورها دست به تظاهرات زدند سگ خوران با پخت گوشت سگ و پخش بروشور تبلیغاتی اعلام کردند کسانی که با خوردن گوشت سگ مخالفند، از مزایای این گوشت برای سلامتی انسان خبر ندارند. آنها این تظاهرات را در پاسخ به تظاهرات چند روز پیش گروههای مدافع حیوان و به خصوص سگ ها برپا کرده و نسبت به ضد سگ خورها اعتراض نمادین کردند.

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر