فرهنگ "مجازی"؛ سایه‌ای که بر زندگی کودکان سنگینی می‌کند

شناسه خبر: 85211 سرویس: اجتماعی يكشنبه ۲۱ شهريور ۱۳۹۵, ۳۰ : ۱۰ : ۰۰
فرهنگ "مجازی"؛ سایه‌ای که بر زندگی کودکان سنگینی می‌کند
یک استاد دانشگاه در خراسان جنوبی گفت: مشکل اساسی این روزهای کودکان همان مشکل جامعه، فرهنگ "مجازی" حاکم بر زندگی‌ها است.
۵۵آنلاین :

55 آنلاین:

‌یک استاد دانشگاه در خراسان جنوبی گفت: مشکل اساسی این روزهای کودکان همان مشکل جامعه، فرهنگ "مجازی" حاکم بر زندگی‌ها است.

‌محمد علی گنجی‌فرد‌، با اشاره به اینکه کودک در زمان فعلی در چنبره‌ای قرار گرفته که هرگز در تاریخ مشابه‌ آن دیده نشده است، اظهارکرد: در این بین سهم‌ پدر و مادر به عنوان کسانی که باید با او سر به سر بگذارند، کمتر از 50 درصد شده است.

وی با بیان اینکه پاسخ به سوالات کودکان می‌تواند استعدادهای نهفته آنها را شکوفا کند، افزود: زمانی که باید کودکان بازی کرده و با زمین خوردن و برخاستن رشد و تعالی داشته باشد، خانواده‌ها برای خلاص شدن از سوالات پشت سرهم آن‌ها، یک موبایل دستش می‌دهند که هم می‌تواند روی آن نقاشی بکشد، ترانه گوش کند و فیلم ببیند.

این استاد دانشگاه و شاعر ادامه داد: از ابتدا کودک را با دنیایی آشنا می‌کنیم که در مشتش جا گرفته و عاطفه، ابتکار و تحرک را از او می‌گیرد.

گنجی‌فرد تصریح کرد: در زمانی که کودک باید دنیای اطراف خود را به صورت زنده بشناسد، با یک مجموعه نرم‌افزار بی‌روح و جان آشنا شده که وقتی کمی بزرگ می‌شود و ساختار مغزی‌اش آن دوران را پشت می‌گذارد، دیگر حوصله سرو کله زدن با ره‌آوردهای دنیای حقیقی را ندارد و ترجیح می‌دهد در همان دنیای بی‌روح و مجازی که عادت کرده، زندگی کند.

وی با اشاره به اینکه مشکل اساسی کودکان، همان مشکل جامعه، فرهنگ "مجازی" حاکم بر زندگی‌ها است، بیان کرد: حوصله تماشای فیلم‌ها و سریال‌های گوناگون را از اول شب تا موقع خواب داریم، اما فرصت بازی کردن با کودک خود را برای یک تا دو ساعت نداریم.

این استاد دانشگاه یادآورشد: انتظار بهبود وضع کودکان، توسط هر سازمان و ارگانی، قبل از ساماندهی وضعیت خودمان و دنیای پیرامون‌مان، عبث و بیهوده است.

گنجی‌فرد با تاکید اینکه در حال‌حاضر سبک زندگی حال حاضر، اعضای خانواده را با هم بیگانه کرده است، عنوان کرد: شاید این حرف درستی به نظر نرسد، اما کاش برای مدتی برق قطع شود تا  بسیاری از دستگاه‌ها و سیستم‌هایی که سم مهلکی را به حیطه و پیرامون ما وارد می‌کنند، از کار افتاده و انسان در آن تاریکی به آب حیات برسد و خود ِگم شده‌اش را بیابد.

وی با بیان اینکه هر فرد پس از شناخت، خود را با هیچ چیز عوض نخواهد کرد، یادآورشد: خانواده‌ها زمانی که با شیرینی وجود واقعی خود آشنا شود، بهترین برنامه‌ها را می‌تواند برای کودکان طرح‌ریزی کند.

گنجی‌فرد خاطرنشان کرد: در حال‌حاضر پدر و مادر خود را در این ورطه مجازی حاکم بر جامعه گم کرده‌اند، با این حال چگونه می‌توانند هدایتگر موجودی دیگر باشند.

 

منبع: ایسنا

اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

قهرمانان تقلبی

نگرانی اسکورسیزی همین یک جمله است: نباید تسخیر فیلم های مارول شویم.

آلودگى هوا ؛ مهمان هميشگى فصول سرد سال

آلودگی هوا زمانی اتفاق می‌افتد که حجم زیادی از ذرات یا مواد مضر از قبیل گازها، ذرات و مولکول‌های بیولوژیکی وارد اتمسفر کره زمین شود. جو یا اتمسفر سامانه گازی طبیعی پویا و پیچیده‌ای است که زندگانی در سیاره زمین به آن وابسته‌است. کاهش ضخامت لایه ازون در استراتوسفر به خاطر آلودگی هوا، دیرزمانی است که خطری برای تندرستی مردمان و نیز زیست‌بوم‌های زمین شناخته می‌شود.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدئو: استرالیا در آتش؛ شعله‌های سرکش همچنان زبانه می‌کشد

ویدئو؛ نطق پروانه سلحشوری: به‌جز اقلیتی برخوردار بقیه مردم را رها کرده‌ایم

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر