نتیجه‌ای یافت نشد.

عمارت کازرونی، عمارت تاریخ ساز بوشهر

شناسه خبر: 168155 سرویس: تصویر ، فرهنگ و میراث فرهنگی ، گوناگون شنبه ۱۷ فروردين ۱۳۹۸, ۰۲ : ۲۰ : ۰۰
عمارت کازرونی، عمارت تاریخ ساز بوشهر
استان بوشهر، همانند تمامی استان‌های جنوبی کشورمان از جاذبه‌های طبیعی و تاریخی بسیاری برخوردار است. بوشهر با همه‌ی زیبایی‌هایش، شهری بندری است که تلاطم‌های زیادی را نیز از سر گذرانده است. همراه ما باشید تا اولین عمارت بوشهر را که ثبت میراث فرهنگی شده است، بشناسید.
۵۵آنلاین :

معماری شهر بوشهر بسیار منحصر به فرد است و به همین دلیل این شهر دارای عمارت های دیدنی و جذاب بسیاری است. اگر قصد سفر به شهر بوشهر را دارید، بهترین گزینه می‌تواند عمارت کازرونی‌ها باشد. این عمارت، مربوط به دوران قاجار است و مالک آن سید محمدرضا کازرونی یکی از تاجران سرشناس بوشهر بوده است. اما پس او وارثانش این ملک را به سازمان میراث فرهنگی هدیه کردند. این عمارت در محله‌ی قدیمی بهبهان قرار گرفته است. قابل ذکر است که این بنا در سال ۱۳۸۰ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده و همچنین عمارت کازرونی جزء اولین بناهایی بوده که از شهر به ثبت جهانی رسید.

از خصوصیت‌های بارز این عمارت، ارتفاع زیاد آن است. معماری این بنای تاریخی، همانند ساختمان‌های دو بندر کراچی و بمبئی، به‌صورت چندطبقه و با ارتفاع زیاد ساخته شده است. همچنین دارای سیستم طبیعی خنک‌کننده‌ی هوا هم هست. در زمان‌های قدیم در بوشهر که ساختن ساختمان‌های چند طبقه یک امر عادی بشمار می‌رفته است و مردم این شهر به دنبال فرار از گرمای طاقت فرسای بوشهر بودند، به طبقات بالایی ساختمان می رفتند. بدین‌ صورت که وجود درها و پنجره‌های متعددی در عمارت‌ها موجب ورود باد و کاهش دمای آن می‌شد. در بوشهر، ساخت خانه‌ها در فواصل بسیار کم از یکدیگر مرسوم بوده و گاها با فاصله‌ی کمتر از یک متر، هر خانه در کنار دیگری ساخته شده است.

برای دستیابی به این عمارت دیدنی شما می توانید به محله‌ی قدیمی بهبهان در بوشهر بروید و در انتهای خیابان کمرگ شاهد بنای تاریخی کازرونی باشید. آیا پیش از این، این بنای تاریخی و زیبا را از نزدیک دیده‌اید؟ 


منبع : خبرآنلاین
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

آشنایی با دو نیایشگاه صخره‌ای در بُبانشوار هند

داریوش شایگان فقید درکتاب مشهور خود ادیان و مکتبای فلسفی هند در مورد آیین جِین(Jainism) می‌نویسد:کیش جین همانند آیین بودا درآغاز پیدایش خود سازمانی رهبانی بوده است که به تهذیب اخلاق می‌پرداخته و از راه مهرورزی و گرامی داشتن حق زندگانی همراه با پرهیزکاری و خویشتن‌داری می‌خواسته از اقیانوس سامسارا(Samsara) و چرخۀ زایشهای دوباره یا تناسخ گذرکند. کیش جِین در آغاز مانند آیین بودا تلاش می‌کرد تا با دریافت ریشه‌های اخلاقی و مینوی درست از دایرۀ جهنمی بازپیدایی رهایی جوید و راهی برای گریز از رنج گیتی به دست آورد.

چگونه با وجود مشکلات بی‌پایان، شاد بمانیم؟

اگر بپذیریم که برخی از مشکلات را نمی‌توانیم حل کنیم و برطرف‌کردن برخی از آن‌ها خارج از اراده و توان ما است، بهتر می‌توانیم با آن‌ها کنار بیاییم و زندگی شادتری داشته باشیم.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: ورود مسوولین با خودرو به میدان نقش جهان اصفهان

ورود مسوولین با خودرو به میدان نقش جهان اصفهان برای حفاظت از این محوطه تاریخی، ورود خودروها ممنوع است

ویدیو: کشتن بیرحمانه توله خرس ۲ساله در سوادکوه

هشدار - دارای صحنه دلخراش کشتن بیرحمانه توله خرس ۲ساله در سوادکوه شنبه ۲۵خرداد یک توله خرس ۲ساله در منطقه دراسله سوادکوه استان مازندران؛ هنگامی که همراه مادر خود در حرکت بود از یک تپه به پایین سقوط کرده و از مادرش فاصله گرفت. اهالی روستا به طرز بی رحمانه ای با ضربات متعدد سنگ و چوب توله خرس را زخمی کردند. هرچند کوهنوردان عابر به محیط بان ها اطلاع دادند و آن ها به کمک توله خرس شتافتند

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر