نتیجه‌ای یافت نشد.

عمارت کازرونی، عمارت تاریخ ساز بوشهر

شناسه خبر: 168155 سرویس: تصویر ، فرهنگ و میراث فرهنگی ، گوناگون شنبه ۱۷ فروردين ۱۳۹۸, ۰۲ : ۲۰ : ۰۰
عمارت کازرونی، عمارت تاریخ ساز بوشهر
استان بوشهر، همانند تمامی استان‌های جنوبی کشورمان از جاذبه‌های طبیعی و تاریخی بسیاری برخوردار است. بوشهر با همه‌ی زیبایی‌هایش، شهری بندری است که تلاطم‌های زیادی را نیز از سر گذرانده است. همراه ما باشید تا اولین عمارت بوشهر را که ثبت میراث فرهنگی شده است، بشناسید.
۵۵آنلاین :

معماری شهر بوشهر بسیار منحصر به فرد است و به همین دلیل این شهر دارای عمارت های دیدنی و جذاب بسیاری است. اگر قصد سفر به شهر بوشهر را دارید، بهترین گزینه می‌تواند عمارت کازرونی‌ها باشد. این عمارت، مربوط به دوران قاجار است و مالک آن سید محمدرضا کازرونی یکی از تاجران سرشناس بوشهر بوده است. اما پس او وارثانش این ملک را به سازمان میراث فرهنگی هدیه کردند. این عمارت در محله‌ی قدیمی بهبهان قرار گرفته است. قابل ذکر است که این بنا در سال ۱۳۸۰ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده و همچنین عمارت کازرونی جزء اولین بناهایی بوده که از شهر به ثبت جهانی رسید.

از خصوصیت‌های بارز این عمارت، ارتفاع زیاد آن است. معماری این بنای تاریخی، همانند ساختمان‌های دو بندر کراچی و بمبئی، به‌صورت چندطبقه و با ارتفاع زیاد ساخته شده است. همچنین دارای سیستم طبیعی خنک‌کننده‌ی هوا هم هست. در زمان‌های قدیم در بوشهر که ساختن ساختمان‌های چند طبقه یک امر عادی بشمار می‌رفته است و مردم این شهر به دنبال فرار از گرمای طاقت فرسای بوشهر بودند، به طبقات بالایی ساختمان می رفتند. بدین‌ صورت که وجود درها و پنجره‌های متعددی در عمارت‌ها موجب ورود باد و کاهش دمای آن می‌شد. در بوشهر، ساخت خانه‌ها در فواصل بسیار کم از یکدیگر مرسوم بوده و گاها با فاصله‌ی کمتر از یک متر، هر خانه در کنار دیگری ساخته شده است.

برای دستیابی به این عمارت دیدنی شما می توانید به محله‌ی قدیمی بهبهان در بوشهر بروید و در انتهای خیابان کمرگ شاهد بنای تاریخی کازرونی باشید. آیا پیش از این، این بنای تاریخی و زیبا را از نزدیک دیده‌اید؟ 


منبع : خبرآنلاین
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

استدلال‌هاي واهي براي توسعه‌نيافتگي

واکاوي سه دوره تاريخي که اجازه نداد کمر اقتصاد بشکند

اتحادیه: خرید طلای آب شده از سوی مردم غیر مجاز نیست

به واحدهای صنفی اعلام شده تا از خرید و فروش طلای آب شده و شمش طلا با افراد عادی که فعالیت صنفی در حوزه طلا ندارند پرهیز شود.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: روستایی که محو شده!

روستایی که محو شده! روستای "چم حسین" تنگ تیر که تا پیش از سیل در شهرستان چگنی قرار داشت، در حال حاضر وجود خارجی ندارد و با آب یکسان شده است.

ویدیو: مکالمه تلفنی یک کودک ۶ ساله اصفهانی با اورژانس و درخواست کمک برای نجات مادرش

مکالمه تلفنی یک کودک ۶ ساله اصفهانی با اورژانس و درخواست کمک برای نجات مادرش به جز تلخی دلهره و تنهایی یک کودک و زبان شیرین و شیوا و هوش بالای او ؛ ضرورت آموزش کودکان عنصر کلیدی در این ویدیوست.

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر