طرح بریتانیا برای روابط با اتحادیه اروپا در دوران پسا برکسیت منتشر شد

شناسه خبر: 138969 سرویس: جهان ، گوناگون جمعه ۲۲ تير ۱۳۹۷, ۲۶ : ۱۴ : ۰۰
طرح بریتانیا برای روابط با اتحادیه اروپا در دوران پسا برکسیت منتشر شد
دولت بریتانیا روز پنجشنبه ۱۲ ژوئیه، جزئیات سند پیشنهادی اقتصادی و امنیتی خود برای خروج مذاکرات برکسیت از بن‌بست را منتشر کرد.
۵۵آنلاین :

این طرح که هفته گذشته در دولت بریتانیا تصویب شد، به استعفا و کناره گیری مهره‌های مهم کابینه ترزا می، انجامید. بوریس جانسون، وزیر خارجه، مایکل گوو، وزیر محیط زیست و یکی از بزرگترین حامیان برکسیت و همچنین دیوید دیویس، وزیر برکسیت در مخالفت با این طرح از دولت کنار کشیدند.

در این مطلب به سر فصل‌های اصلی طرح دولت که به گفته ترزا می پس از خروج از اتحادیه اروپا رابطه تجاری نزدیکی با این اتحادیه را دربر خواهد داشت می‌پردازیم :

تجارت کالا و خدمات مالی در طرح دولت بریتانیا پس از برکسیت

بر اساس این طرح تصویب شده، دولت بریتانیا موارد زیر را جهت خروج آسان از اتحادیه اروپا و خروج مذاکرات برکسیت از بن بست پیشنهاد کرده است:

 • بریتانیا قصد دارد «منطقه آزاد تجاری» و همچنین سیاست‌های تجاری مستقل داشته باشند و بتواند تعرفه‌های محصولات خارج از اتحادیه اروپا را به طور مستقل تعیین کند.

 • بریتانیا به قوانین اتحادیه اروپا برای تجارت کالاهای کشاورزی، غذایی و دریایی همچنان متعهد می‌ماند اما این موضوع در مورد خدمات صدق نمی‌کند.

 • «مرز سخت» میان ایرلند شمالی که بخشی از بریتانیا است و جمهوری ایرلند که عضو اتحادیه اروپاست به دلیل پیمان صلح ایرلند شمالی اجرا نمی‌شود و «مرز نرم» نیز نیازمن حفظ مقررات گمرکی اتحادیه اروپا خواهد بود.

 • در صورت اختلاف در زمینه قوانین جدید مالی و تجاری بر اساس توافق کمیته فنی مشترک بریتانیا و اتحادیه اروپا آن را بررسی می‌کنند و البته پارلمان بریتانیا می‌تواند این قوانین را رد کند.

 • بریتانیا می‌تواند آزادانه با قوانین تجاری خود با سایر کشورهای جهان پیمان تجاری امضا کند.

 • بریتانیا سیاست‌های مشترک کشاورزی وشیلات اتحادیه اروپا را ترک خواهد کرد.

 • این کشور برای کالاهایی که با مقصد مصرف در اروپا وارد این کشور می‌شوند عوارض گمرکی در نظر می‌گیرد.

 • ۱/۴میلیارد پوند از سرمایه مشتریان اروپایی در بریتانیاست و بسیاری از بانک‌ها و شرکت‌های مالی کشورهای اتحادیه اروپا در این کشور فعالیت می‌کنند.

 • پس از خروج بریتانیا از بازار یکپارچه اتحادیه اروپا، حق «گذرنامه مالی» این کشور حذف خواهد شد. این گذرنامه به شرکت‌های مالی اجازه تجارت آزاد و خروش خدمات و کالاهای خود در کشورهای اتحادیه اروپا را می‌داد.

قوانین مهاجرتی بریتانیا

 • در سند دولت بریتانیا، این کشور تردد آزادانه میان اتحادیه اروپا و خود را قطع می‌کند و پارلمان قوانین جدید مهاجرتی را تصویب خواهد کرد تا توسط آن معاهده جدیدی برای رفت و آمد میان کشورهای اتحادیه و بریتانیا صورت بگیرد.

 • این طرح قصد دارد تا رفت و آمد آزادامه دانشجویان، کارمندان شرکت‌ها و بازرگانان و همچنین گردشگران را حفظ کند.

 • این سند همچنین از اتحادیه اروپا می‌خواهد که داشتن بازنشستگی و بیمه سلامت را برای بریتانیایی‌های ساکن این اتحادیه همچنان حفظ شود.

 

View image on Twitter
 
 
 
 

امنیت، دادگستری اتحادیه اروپا

 • لندن خواستار ایجاد رابطه جدی با اتحادیه اروپا در زمینه امنیت و مبارزه با تروریسم است که بر اساس اشتراک «قابلیت‌های عملیاتی» و اطلاعات بنا شده باشد.

 • دخالت مستقیم قضایی دادگستر اروپا بر نظام قضایی بریتانیا متوقف خواهد شد.


منبع : یورونیوز
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

روايت يک دانشجوي موفق پاکستاني از زندگي در ايران

اول قرار بود با هم اسکايپي صحبت کنيم. اما بعد از مدتي به خاطر سفر او و همسر ايراني‌اش به ترکيه، سر راهشان به تهران آمدند. در ساعاتي که در تهران بودند قرار ملاقات تنظيم شد. در کافه‌اي نزديک ميدان انقلاب يکديگر را ديديم.

مهر تأييد کلانتري بر طرح انتقال آب خزر به سمنان

رئيس سازمان محيط ‌‍‌زيست با ارسال نامه‌اي خطاب به وزير نيرو موافقت خود را با اجراي طرح انتقال آب خزر به فلات مرکزي اعلام کرد. اين در حالي است که به گفته کارشناسان و متخصصان ارزيابي زيست‌محيطي، اين طرح از همه لحاظ اعم از محيط‌زيستي، اقتصادي، کشاورزي و... مردود است و دليلي براي اجراي آن وجود ندارد.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدئو : آمار ضد و نقیض از تلفات طوفان ژاپن

ویدئو : شاه کبرای ۴ متری اسیر دست امدادگران تایلندی شد

خبرهای دیگر