نتیجه‌ای یافت نشد.

طاووس دروازه قرآن با گذر از سیلاب و آتش بازگشت

شناسه خبر: 169848 سرویس: تصویر ، توسعه جمعه ۳۰ فروردين ۱۳۹۸, ۳۰ : ۲۰ : ۰۰
طاووس دروازه قرآن با گذر از سیلاب و آتش بازگشت
تندیس طاووس دروازه قرآن شیراز که در سیل پنجم فروردین 98 این شهر به آن آسیب نرسید اما 10 روز بعد از سرگذراندن سیل به آتش کشیده شد، پس از بهسازی و ترمیم، امروز (سی ام فروردین) دو باره در این مکان نصب و از آن رونمایی شد.
۵۵آنلاین :

تندیس طاووس قدیمی که حالت نشسته داشت در سال 70 که دروازه قرآن و مقبره خواجوی کرمانی بهسازی شد، در میدان مقابل دروازه قرآن نصب و در سال 96 بهسازی شد.
این طاووس در یازدهم اسفند 97 از جا کنده و بار کامیون شد و روز بعد از آن طاووسی به حالت ایستاده به جای آن قرار گرفت.
تندیس طاووس جدید دروازه قرآن شیراز در سیل پنجم فروردین 98 که موجب جان باختن 21 نفر از هموطنانمان در این شهر شد، با وجودی که مکان قرار گرفتن این تندیس از کانون های اصلی سیل بود اما این رخداد طبیعی را از سر گذراند و آسیبی به آن نرسید لیکن شامگاه پانزدهم فروردین عامل انسانی، این نماد شهر شیراز را به آتش کشید.

**رونمایی از طاووس ترمیم شده
معاون خدمات شهری شهرداری شیراز، جمعه در حاشیه رونمایی از این تندیس در گفت و گو با ایرنا با بیان اینکه هزینه های بهسازی این طاووس هنوز جمع بندی نشده است، اظهار داشت: نوع چمن مصنوعی استفاده شده در ساخت این نماد شهری از کارخانه ای در کرمان تهیه شده و به دلیل صدمه دیدن بخشی از این سازه، باید برای ترمیم آن از همان جنس چمن مصنوعی استفاده می شد که سفارش و تامین این مصالح، زمان بر شد.
محمد رضا محمد حسن پور اضافه کرد: این طاووس یکی از نمادهای شیراز است و انتظار داریم که مردم در حفظ اموال عمومی این شهر بیش از گذشته تلاش کنند.
وی گفت: بی شک دیدگاه عموم مردم شیراز بر مبنای حفظ و حفاظت از نمادهای شهری و اموال عمومی است و ما نیز همانند سایر شهروندان منتظر تصمیم مقامات قضایی در رسیدگی به پرونده فردی که اقدام به آتش زدن این طاووس که نماد شهر شیراز است، هستیم.
معاون خدمات شهری شهرداری شیراز دوازدهم اسفند 97 نیز در گفت و گو با ایرنا گفت: طاووس قدیمی از زیبایی بصری و فرم درستی برخوردار نبود و زیاد به طاووس شباهت نداشت.
محمدحسن‌ پور افزود: برای ساخت طاووس جدید در میدان دروازه قرآن، استادان دانشگاه و طراحان برجسته ای به کار گرفته شدند تا نمادی در خور نام شیراز طراحی و ساخته شود.
وی ادامه داد: ابعاد طاووس قبلی که در میدان دروازه قرآن قرار داشت، سه و نیم متر طول داشت و ارتفاع آن چهار متر بود اما طاووس جدید در ابعاد، هشت متر طول در پنج و نیم مترارتفاع و دو نیم متر عرض ساخته شده و گلکاری دم طاووس جدید نیز 50 متر در 30 متر طراحی شده است.
معاون خدمات شهری شهرداری شیراز بیان کرد: شاید طاووس جدید نقص هایی هم داشته باشد اما به لحاظ زیبایی و فرم قابل قیاس با طاووس قدیمی نیست بلکه بسیار زیباتر است.
این طاووس در شامگاه پانزدهم فروردین 98 آتش گرفت و لحظاتی بعد ماموران آتش نشانی شیراز موفق به فرونشاندن این حریق شدند تا این نماد شهری به طور کامل در آتش نسوزد.

**دستگیری عامل آتش زدن طاووس
دو روز بعد از آتش زدن طاووس دروازه قرآن شیراز و در هفدهم فروردین 98 فرمانده انتظامی استان فارس خبر از دستگیری عامل آن داد.
سردارسرتیپ دوم احمد علی گودرزی با اشاره به اینکه این فرد خاطی در اطراف پارک کوهپایه (نزدیک دروازه قرآن)دستگیر شد، گفت: متهم همزمان با آتش زدن مجسمه طاووس اقدام به فیلمبرداری و انتشار آن در فضای مجازی کرده بود.


منبع : ایرنا
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

شیر خام  و لبنیات در چرخه معیوبِ

افزایش قیمت -کاهش سرانه مصرف و کاهش سرانه مصرف- افزایش قیمت

نمی‌گوییم چقدر حقوق می‌گیریم

ده درخواست برای انتشار اطلاعات دستمزد مدیران 10 دستگاه گوناگون کشور بی‌پاسخ ماند

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: دفتر مرکزی کارخانه فولادسازی بتلهم پنسیلوانیا تخریب شد

دفتر مرکزی کارخانه فولادسازی بتلهم پنسیلوانیا تخریب شد برج 16 هزار تنی «مارتین»، به قدمت 47 سال چند سالی خالی از سکنه شده بود. برج 21 طبقه علی رغم جوان بودن برج، در دفتر آثار ملی آمریکا به ثبت رسیده بود.

ویدیو: لحظه انفجار در تعمیرگاه با ۳ کشته

لحظه انفجار در تعمیرگاه با ۳ کشته انفجار تاکسی سمند از مکانیکی در حادثه امروز در بزرگراه اشرفی اصفهانی تهران/ ۳ نفر که دو مکانیک و ۱ راننده خودرو بودند فوت کردند.

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر