شگفتی دانشمندان از ساطع شدن پرتوهای نوری بی‌سابقه از سیاهچاله راه شیری

شناسه خبر: 185256 سرویس: توسعه ، فناوری ، گوناگون ، سبک زندگی سه شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸, ۲۶ : ۰۱ : ۰۰
شگفتی دانشمندان از ساطع شدن پرتوهای نوری بی‌سابقه از سیاهچاله راه شیری
ابرسیاهچاله‌ی عظیمی که در مرکز کهکشان راه شیری قرار دارد پرتوهای نوری بی‌سابقه‌ای از خود ساطع کرده است. امری که اخترشناسان هنوز نتوانسته‌اند توضیحی علمی برای آن بیابند.
۵۵آنلاین :

سیاهچاله کلان‌جرم «کمان ای» که در مرکز کهکشان راه شیری قرار دارد از جرمی معادل ۴.۱ میلیون برابر جرم خورشید برخوردار است و حدود ۲۵ هزار سال نوری از زمین فاصله دارد.

این سیاهچاله در سال‌های اخیر به طور طبیعی کمترین فعالیت را از خود نشان داده بود. با این حال در ماه مه میلادی جاری دانشمندان در آمریکا و اروپا ساطع شدن پرتوهای نوری بی‌سابقه را از مرکز آن ثبت کردند.

در واقع هرچند طبیعی است که سیاهچاله نوسان کوچکی از نور را به نمایش بگذارد، اما نور ثبت شده به یکباره ۷۵ بار درخشان‌تر از حالت معمول بوده است.

توان دو، از محققان مرکز یو‌سی‌ال‌ای آمریکا می‌گوید: «اول تقریبا شوکه شدم و بعد خیلی هیجانزده. همانجا می‌دانستم که احتمالا چیز جالبی در درون سیاهچاله در حال اتفاق افتادن است.»

سیاهچاله‌ها نوری که بتوان آن را از زمین مشاهده کرد از خود منتشر نمی‌کنند. با این‌حال دانشمندان از طریق رصد اشیاء نزدیک آن‌ها می‌توانند متوجه شوند که چه تغییراتی در آن‌ها در حال اتفاق بوده است.

ستاره اس‌۰۲ نزدیک‌ترین ستاره به سیاهچاله مرکزی کهکشان راه شیری است و هر ۱۶ سال یکبار آن را دور می‌زند. محققان در دانشگاه یو‌سی‌ال‌ای آمریکا و موسسه ماکس پلانک آلمان برای بیش از ۲۰ سال است که تغییرات آن را زیر نظر دارند.


منبع : یورونیوز
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

نفس کاشی‌های «شیخ لطف‌الله» بند آمد

ادامه انتقادها به مرمت گنبد مسجد میدان نقش جهان

چرا انسان ها کار را به پایان نمی رسانند؟

لحظه تحویل سال اخیری را که گذشت به خاطر دارید چه قولی به خودتان داده اید؟ آیا به آن قول و حرف هایی که زده اید پایبند بوده اید؟ به ۱۰ سال گذشته برگردید.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدئو؛ درگیری تظاهرکنندگان و نیروهای امنیتی در بغداد

ویدئو؛ چکمه ناپلئون در حراجی پاریس ۱۱۷ هزار یورو فروخته شد

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر