شگفتی دانشمندان از ساطع شدن پرتوهای نوری بی‌سابقه از سیاهچاله راه شیری

شناسه خبر: 185256 سرویس: توسعه ، فناوری ، گوناگون ، سبک زندگی سه شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸, ۲۶ : ۰۱ : ۰۰
شگفتی دانشمندان از ساطع شدن پرتوهای نوری بی‌سابقه از سیاهچاله راه شیری
ابرسیاهچاله‌ی عظیمی که در مرکز کهکشان راه شیری قرار دارد پرتوهای نوری بی‌سابقه‌ای از خود ساطع کرده است. امری که اخترشناسان هنوز نتوانسته‌اند توضیحی علمی برای آن بیابند.
۵۵آنلاین :

سیاهچاله کلان‌جرم «کمان ای» که در مرکز کهکشان راه شیری قرار دارد از جرمی معادل ۴.۱ میلیون برابر جرم خورشید برخوردار است و حدود ۲۵ هزار سال نوری از زمین فاصله دارد.

این سیاهچاله در سال‌های اخیر به طور طبیعی کمترین فعالیت را از خود نشان داده بود. با این حال در ماه مه میلادی جاری دانشمندان در آمریکا و اروپا ساطع شدن پرتوهای نوری بی‌سابقه را از مرکز آن ثبت کردند.

در واقع هرچند طبیعی است که سیاهچاله نوسان کوچکی از نور را به نمایش بگذارد، اما نور ثبت شده به یکباره ۷۵ بار درخشان‌تر از حالت معمول بوده است.

توان دو، از محققان مرکز یو‌سی‌ال‌ای آمریکا می‌گوید: «اول تقریبا شوکه شدم و بعد خیلی هیجانزده. همانجا می‌دانستم که احتمالا چیز جالبی در درون سیاهچاله در حال اتفاق افتادن است.»

سیاهچاله‌ها نوری که بتوان آن را از زمین مشاهده کرد از خود منتشر نمی‌کنند. با این‌حال دانشمندان از طریق رصد اشیاء نزدیک آن‌ها می‌توانند متوجه شوند که چه تغییراتی در آن‌ها در حال اتفاق بوده است.

ستاره اس‌۰۲ نزدیک‌ترین ستاره به سیاهچاله مرکزی کهکشان راه شیری است و هر ۱۶ سال یکبار آن را دور می‌زند. محققان در دانشگاه یو‌سی‌ال‌ای آمریکا و موسسه ماکس پلانک آلمان برای بیش از ۲۰ سال است که تغییرات آن را زیر نظر دارند.


منبع : یورونیوز
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

نقش تاریخ‌ساز بدن در زیست‌شناسی اجتماعی امروز

اگر از نظر تبارشناسی به تاریخ مفهوم بدن در دوران پیشامدرن در طب بقراطی نگاه کنیم، بدن تابع طبایع، انعطاف‌پذیر در مقابل تأثیرات محیط طبیعی و حتی نیروهای نامحسوس سماواتی در نظر گرفته می‌شد.

ماجرای تردد معلمان خصوصی با آمبولانس در پایتخت

یک استاد دانشگاه به آسیب‌ها و حواشی کلاس‌های آمادگی کنکور اشاره کرد و گفت: شاید شنیده باشید که عده‌ای از معلمین خصوصی با آمبولانس رفت و آمد می‌کنند. این معلم‌های کنکور به آمبولانس خصوصی پول می‌دهند که آنها را از خط ویژه از کلاس اول به کلاس بعدی برسانند که البته این پول در مقابل شهریه‌های هنگفتی که می‌گیرند چیزی نیست. اما آیا دانش آموزان معمولی توان استفاده از چنین معلمانی را دارند؟

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: ایچی چینونسو، پسربچه 11 ساله نیجریایی؛ خدای روپایی است

ایچی چینونسو، پسربچه 11 ساله نیجریایی؛ خدای روپایی است او عاشق مسی و رونالدو است و سعی کرده فنون هر دو را ترکیب کرده و در مهارت خود تلفیق کند.

ویدیو: ایجاد جاده اختصاصی برای ماهی های سالمون

ایجاد جاده اختصاصی برای ماهی های سالمون برای عبور از موانع و سد، تا بتوانند در بالادست به راحتی تخم ریزی کنند

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر