نتیجه‌ای یافت نشد.

شمال و جنوب نامتوازن تهران

شناسه خبر: 173644 سرویس: کتاب و شهر کتاب ، گوناگون جمعه ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۸, ۵۷ : ۲۰ : ۰۰
شمال و جنوب نامتوازن تهران
داریوش شهبازی از «الهیه تا دروازه‌غار» افزون بر مطالب تاریخی راجع‌به گذشته تهران در این مجلد به دروازه‌غار امروز که از محله‌های پرآوازه پایتخت است و بسیاری را تحت تاثیر خود دارد، پرداخته شده است. فحوای کتاب از الهیه آغاز می‌شود و تا دروازه‌غار ادامه می‌یابد. از جایی که امروز گاه با چند میلیارد تومان هم نمی‌شود، یک واحد آپارتمان خرید تا جایی که با ثمن بخس با شندرغاز می‌توان بچه خرید. از جایی که تا دهه‌های چهل و پنجاه هنوز باغ‌های گیلاس، تپه ماهورهایش را پوشانده بود تا جایی که این همه اختلاف کیفی با دیگر نقاط شهر در آن هویدا نبود.
۵۵آنلاین :
 

این شهر به کجا می‌رود؟ چه کسی مسوول است؟ در کوچه‌های ده، دوازده متری با برج‌های سر به فلک کشیده، ترافیک، امنیت اجتماعی، آلودگی‌های هوا و صدا و غیره و ده‌ها بلکه صدها مشکل و معضلی که شهروندان تهرانی را درگیر خود کرده است و... الهیه تا دهه چهل که نگارنده در دبیرستان‌های قلهک تحصیل می‌کرد، پر از باغ‌های گیلاس و آب فراوان بود. درختان تنومند گیلاس که اواخر بهار و اوایل تابستان میوه‌شان می‌رسید و باغداران، جوانک‌های زرگنده و قلهک را به کار می‌کشیدند و به مزدی اندک و با سطلی در دست، روانه شاخسار درختان می‌کردند تا گیلاس بچینند. بچه‌ها هم شکم سیری گیلاس تک دانه سیاه شمیرانی که نسلش برافتاده، می‌خوردند و چند سطل گیلاس برای صاحب باغ می‌چیدند و پول سینما بهار و آستارا و ساندویچ تخم‌مرغ یا دو پر کالباس آخر هفته را درمی‌آوردند و آخر کار راضی و خوشحال و پرت و پلاگویان روانه خانه‌هاشان می‌شدند. امروز تمام آن باغ‌ها به برج‌هایی تبدیل شده که ساکنانش از اقصی نقاط ایران جمع شده‌اند، بی‌حسن سلوک و بی‌آنکه وجه اشتراکی بینشان باشد. تنها وجه اشتراک آنها پورشه و آپارتمان سوپرلوکس است. در مقابل دروازه‌غاری پدید آمده که دنیای دیگری است. در آنجا مواد مخدر را تزریق می‌کنند و مثل نقل و نبات می‌خرند و می‌فروشند. کودک اجاره می‌دهند، بچه می‌فروشند، سر می‌برند، جان می‌کنند تا نانی به کف آرند و هر جوانی را به طرفه العینی به شیشه و متادون معتاد می‌سازند و آماده بهره‌برداری بعدی می‌کنند.


منبع : دنیای اقتصاد
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

دیدن «دیوها» که کاری ندارد.

در این میان اما راننده‌ای هم در شهر قزوین پیدا می‌شود که روی شیشه خودروی خود نوشته: «کرایه نداری برو، حلالت نگو ندارم، برو بسلامت»

آینده‌پژوهی ایران و اکوسیستم استارتاپی

شناخت مسائل مربوط به آینده کشورها، پیش‌بینی سناریوهای محتمل در حوزه‌های مختلف و تحلیل تغییرات پیش‌رو، به امری بسیار مهم و اساسی برای کشورهای جهان تبدیل شده است. اهمیت این مباحث آن‌چنان است که در کشورهای پیشرفته سال‌های درازی است رشته‌های مرتبط با آینده‌پژوهی

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: ورود مسوولین با خودرو به میدان نقش جهان اصفهان

ورود مسوولین با خودرو به میدان نقش جهان اصفهان برای حفاظت از این محوطه تاریخی، ورود خودروها ممنوع است

ویدیو: کشتن بیرحمانه توله خرس ۲ساله در سوادکوه

هشدار - دارای صحنه دلخراش کشتن بیرحمانه توله خرس ۲ساله در سوادکوه شنبه ۲۵خرداد یک توله خرس ۲ساله در منطقه دراسله سوادکوه استان مازندران؛ هنگامی که همراه مادر خود در حرکت بود از یک تپه به پایین سقوط کرده و از مادرش فاصله گرفت. اهالی روستا به طرز بی رحمانه ای با ضربات متعدد سنگ و چوب توله خرس را زخمی کردند. هرچند کوهنوردان عابر به محیط بان ها اطلاع دادند و آن ها به کمک توله خرس شتافتند

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر