نتیجه‌ای یافت نشد.

شغل جديد آقاي خاص!

شناسه خبر: 154042 سرویس: توسعه ، سیاست يكشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷, ۵۹ : ۱۰ : ۰۰
شغل جديد آقاي خاص!
مجمع تشخيص مصلحت نظام اين روزها با وجود مسائل مختلفي كه در كشور وجود دارد، بدون رييس به كار خود ادامه مي‌دهد و در ميان افكار عمومي به نوعي برداشت مي‌شود كه گويي محسن رضايي سكان اين ركن نظام را در دست گرفته است. در همين حال روز گذشته جلسه مجمع تشخيص مصلحت نظام برگزار شد كه برخي از اعضاي اصلي اين مجمع حضور نداشتند. در این جلسه، در غیبت آیت‌ا... هاشمی شاهرودی، آیت‌ا... احمد جنتی ریاست جلسه را برعهده داشت. از جمله موارد بررسی شده در این جلسه مجمع، اصلاح قانون پول شویی اختلافی بین مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان بود.
۵۵آنلاین :

مجمع تشخيص مصلحت نظام اين روزها با وجود مسائل مختلفي كه در كشور وجود دارد، بدون رييس به كار خود ادامه مي‌دهد و در ميان افكار عمومي به نوعي برداشت مي‌شود كه گويي محسن رضايي سكان اين ركن نظام را در دست گرفته است. در همين حال روز گذشته جلسه مجمع تشخيص مصلحت نظام برگزار شد كه برخي از اعضاي اصلي اين مجمع حضور نداشتند. در این جلسه، در غیبت آیت‌ا... هاشمی شاهرودی، آیت‌ا... احمد جنتی ریاست جلسه را برعهده داشت. از جمله موارد بررسی شده در این جلسه مجمع، اصلاح قانون پول شویی اختلافی بین مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان بود.

غايبان تشخيص

این جلسه در غیبت هفت نفر از اعضای حقیقی مجمع از جمله آیت‌ا... هاشمی شاهرودی، آیت‌ا... ابراهیم امینی، آیت‌ا... موحدی کرمانی، شیخ حسن صانعی، محمود احمدی نژاد، علی‌اکبر ناطق‌نوری و صادق واعظ‌زاده برگزار شد. همچنین از اعضای حقوقی مجمع، حسن روحانی ريیس‌جمهور و آیت‌ا... آملی لاریجانی ريیس قوه قضاییه حضور نداشتند. از 6 تن از فقهای شورای نگهبان نیز فقط احمد جنتی در این جلسه حضور داشت. لعیا جنیدی معاون حقوقی ريیس‌جمهور، حشمت‌ا... فلاحت‌پیشه رييس کمیسیون امنیت ملی مجلس، عباس عراقچی معاون وزیر خارجه، عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان، ا...یار ملک‌شاهی رييس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس در جلسه مجمع به‌عنوان مدعو حضور داشتند. جنتی که ریاست این جلسه را به عهده داشت با اشاره به مشکلات ناشی از تورم و گرانی‌ کالاهای مورد نیاز مردم خواستار نظارت موثر دستگاه‌های مسئول شد و افزود: انتظار به حق مردم رسیدگی جدی به وضعیت آشفته بازار است و در شرایط فعلی این موضوع بايد به عنوان اولویت اصلی همه دستگاه‌ها مورد توجه جدی قرارگیرد. وی همچنین موضوع برخورد با فساد به ویژه مفاسد اقتصادی را وظیفه‌ همه قوا دانست و ضمن تشکر از اقدامات قوه قضايیه در این خصوص گفت: مبارزه با فساد در هر سطحی و هر دستگاه و نهادي، وظیفه‌ای همگانی است اما برخورد منحصر به دستگاه قضایی نیست و بايد در همه قوا و با شکل‌گیری هر نوع فساد برخورد موثر صورت پذیرد. در ادامه این جلسه لایحه اصلاح قانون پول‌شویی اختلافی بین مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان مورد بحث قرار گرفت. براساس این گزارش در نشست امروز ماده یک لایحه مذکور که مغایرت آن با سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی از سوی هیات عالی نظارت اعلام و توسط شورای نگهبان به مجلس ارجاع شده بود پس از اصرار مجلس به منظور تعیین مصلحت مطرح شدو پس از ارائه دیدگاه‌های مجلس شورای اسلامی، شورای نگهبان و وزارتخانه‌های اقتصاد، نفت و بهداشت، اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام نظرات مخالف و موافق خود را بیان کردند و در نهایت با رای بیش از دو سوم اعضا نظر هیات عالی نظارت تصویب شد و مقرر شد مصوبه مجلس در خصوص این بند اصلاح شود. گفتنی است ادامه بررسی این لایحه به جلسات آتی مجمع موکول می‌شود.

توجيه ابهامات

بعد از مدتي كه برخي شايبات در اذهان عمومي ايجادشده بود، محسن رضايي دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، صبح ديروز در نشست خبری با اشاره به جلسه مجمع گفت: جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام مربوط به بررسی لایحه اصلاح قانون پولشویی یک کشور بود. وی ادامه داد: جلسات مجمع برای بررسی لایحه‌ای که در همین زمینه در مجلس تصویب شده از امروز آغاز شده است و شايد یک یا دو جلسه دیگر نیز در این زمینه داشته باشیم. رضایی با بیان اینکه قانون پولشویی از حدود 10 سال پیش اجرا شده است، گفت: در آن شرایط توجهی به آن قانون شد، هم دولت و هم مجلس تلاش خوبی انجام دادند و تا به امروز جمهوری اسلامی از قانون مبارزه با پولشویی برخوردار بود. رضایی با تاکید بر اینکه برخی ادعا کردند در کشور قانونی در این زمینه وجود نداشته که خلاف است، اضافه کرد: این قانون وجود داشته و براساس آن دولت و قوه قضايیه با استفاده از این قانون با پولشویی‌های احتمالی مقابله کردند. در این زمینه نیز گزارش‌هاي رسیده بررسی شده که برخی درست و برخی نیز نادرست بوده است. وی تصریح کرد: مجلس و دولت بعد از 10 سال مبارزه با پولشویی به این نتیجه رسیدند که ضعف در قانون بوده و لایحه‌ای از سوی دولت به مجلس ارسال و در آنجا مصوب شد. دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: در هيات عالی نظارت نیز موادی از این لایحه مغایر با سیاست‌های کلی نظام تشخیص داده شد. نظرات این هيات به شورای نگهبان نیز ارسال شد.

تشريح نظارت مساله‌دار

رضایی افزود: با توجه به اینکه رهبر معظم انقلاب اختیارات خود در بند دو اصل 110 قانون اساسی را به مجمع تشخیص مصلحت نظام واگذار کرد و مجمع نیز این اختیار را به هيات عالی نظارت سپرده است، نظرات خود را به شورای نگهبان ارائه کردیم و شورای نگهبان طی نامه‌ای این مغایرت‌ها را به مجلس اعلام کرد. وی گفت: پیش از این روال این گونه بود که مجلس در جایی که هيات عالی نظارت نظراتی داشت با ما ارتباط می‌گرفت و پس از نشست موارد اصلاح می‌شد، این برای اولین بار بود که مجلس نظرات هيات عالی نظارت مجمع را قبول نکرد. رضایی تصریح کرد: پیشتر از این نیز ما جلساتی را درباره موارد اختلافی با مجلس داشتیم، نمونه‌هایی از آن را می‌توان در برنامه ششم توسعه که ما پنج نوع ایراد را گرفته بودیم که چهار مورد آن با نشست با مجلس برطرف شد و در یک مورد نیز ما از نظر خود کوتاه آمدیم. وی ادامه داد: براي مثال در بودجه سال جاری ما دو سه مورد ایراد گرفته بودیم که مجلس اصلاح کرد.دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: پس از این، مجلس ایرادات هيات نظارت را اصلاح نکرد. در مجمع تصمیم گرفتیم که این ایرادات به صحن مجمع بیاید و آن‌ها را بررسی کنیم.رضایی با بیان اینکه در جلسه مجمع تصمیم گرفته شد که در ماده یک مصوبه‌ای که مجلس داشته اصلاحاتی صورت بگیرد، اظهار داشت: ماده یک درباره منشأ جرم است که از مجلس خواهیم خواست در مصوبه خود تجدید نظر داشته باشد و آن را پس بگیرد.

سرنوشت CFT

دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام با اشاره به بررسی لایحه CFT در مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: این لایحه هنوز به مجمع ارسال نشده است.رضایی ادامه داد: مجمع از منافع نظام و مردم کوتاه نمی‌آید و با توجه به نظرات کارشناسان با آن برخورد می‌کنیم.وي درباره پیوستن ایران به معاهده پاریس گفت: تاکنون به بررسی این لایحه ورود نکرده‌ایم اما در مقابل آنچه به تولید و اشتغال ضربه بزند، می‌ایستیم.

سرنوشت آقاي رييس

رضایی درباره شایعاتی که درباره وضعیت جسمانی آیت ا... شاهرودی مطرح می‌شود نیز گفت: همه این شایعات را تکذیب می‌کنیم. وی افزود: جلسات مجمع نیز با حضور آیت‌ا... جنتی و موحدی اداره می‌شود. دبیر مجمع با بیان اینکه روند درمان آیت ا... شاهرودی در حال طی شدن است، اظهار داشت: پزشک این توصیه را به ایشان داشته که در صحبت کردن احتیاط کند که ما نیز این موضوع را رعایت می‌کنیم.


منبع : قانون
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

شکوفایی مشاغل در جهان ثروتمند

توانمندی بازارهای کار پیش بینی های ناراحت کننده ای را در مورد آینده مطرح می کند. اینکه کامپیوترهای قدرتمند و پیچیده شمار زیادی از کارگران را به بیکاری اجباری می کشانند. سرعت رشد دستمزدها قطعا بسیاری از شرکت ها را به خودکارسازی تشویق می کند.

حراج‌های دقیقه 90

دولت در جریان بزرگ‌ترین خصوصی‌سازی سال 98، بیش از 52 هزار میلیارد تومان از اموال عمومی را از طریق بورس به فروش خواهد رساند.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: آیین کاشت 50 اصله نهال به مناسبت صدوپنجاهمین سالگرد رهبر آزادی خواه هندوستان

آیین کاشت 50 اصله نهال به مناسبت صدوپنجاهمین سالگرد رهبر آزادی خواه هندوستان

ویدیو: دیدار یک کهنه سرباز با معشوق خود پس از ۷۵ سال

دیدار یک کهنه سرباز با معشوق خود پس از ۷۵ سال ◽️یک کهنه سرباز پس از 75 سال با معشوقه خود در زمان جنگ دوم جهانی روبه رو شد. در سال پایانی جنگ جهانی دوم، 1944 میلادی، کارا تروی رابینز آمریکایی که برای جنگ در مقابل ارتش نازی عازم فرانسه شده بود در شمال شرقی فرانسه عاشق ژانی پیرسون، 18 ساله شد. ◽️ اما سرانجام رابینسون که در آن زمان 24 سال داشت ناگزیر به جبهه شرق اعزام شد

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر