نتیجه‌ای یافت نشد.

شباهت سیستم شنوایی اجداد دلفین‌ها و پستانداران سم‌دار

شناسه خبر: 174400 سرویس: جهان ، گوناگون پنجشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۸, ۳۱ : ۲۲ : ۰۰
شباهت سیستم شنوایی اجداد دلفین‌ها و پستانداران سم‌دار
بررسی ساختار فسیل استخوان گوش ۳۰ میلیون ساله نشان می‌دهد که تکامل توانایی پژواک‌یابی بیش از یک بار اتفاق افتاده است.
۵۵آنلاین :

سی‌تی‌اسکن فسیل‌ ۳۰ میلیون ساله نشان می‌دهد که پژواک‌یابی بیش از یک بار تکامل یافته است. دیرینه‌شناسان دانشگاه واندربیلت در حال جستجوی ریشه‌های تکاملی صداهای مخصوصی هستند که دلفین‌ها و گرازماهی‌ها از خود تولید می‌کنند؛ بخشی از توانایی پژواک‌یابی کمیابی که به آن‌ها اجازه می‌دهد به‌طور موثری در محیط تاریک جهت‌یابی کنند. نتایج این پژوهش در مجله‌ی Biological Letters منتشر شده است.

این پژوهشگران، یکی از نخستین گروه‌ها در جهان هستند که به‌منظور کشف منشا این توانایی، از سی‌تی اسکنر کوچکی برای بررسی یک فسیل استخوان گوش ۳۰ میلیون ساله از گونه‌ای که شبیه اولمپیستوس آویتوس است، استفاده کردند. این جانور عضوی از خانواده‌ی نهنگ‌های دندان‌دار بوده که قبل از ظهور دلفین‌ها و گرازماهی‌ها از بین رفتند و در منطقه‌ای که اکنون ایالت واشنگتن است، زندگی می‌کردند.

نتایج سی‌تی‌اسکن نشان می‌داد که تاب‌خوردگی‌های مارپیچ حلزونی گوش این جانور نسبت‌به جانوران دریایی که از پژوا‌ک‌یابی استفاده می‌کنند، بیشتر بوده و ساختاری مانند حلزون گوش پستانداران سم شکافته‌ی خشکی داشته است. ریچل راسیکوت، پژوهشگر مطالعه می‌گوید:

تئوری ساده این است که یک منشا برای پژواک‌یابی در دلفین‌ها وجود دارد و ما آن را در جد ۳۰ میلیون ساله‌ی آن‌ها پیدا کردیم. اکنون اعتقاد داریم که ویژگی یادشده در این تبار فقط یک‌بار تکامل پیدا نکرده، بلکه بیش از یک بار و در بیش از یک خط تکاملی دچار تکامل شده است. این موضوع حداقل در زنوروفیدها که منقرض شدند و در بخش‌هایی از گروه نهنگ‌های دندان‌دار امروزی به چشم می‌خورد. به‌علت اینکه پژواک‌یابی ازنظر جهت‌یابی در آب‌های تاریک مفید است، به احتمال زیاد انتخاب طبیعی با توسعه‌ی این صفت در شاخه‌ای که زنده مانده‌اند، وارد عمل شده است.

گرازماهی کالیفرنیا

سیمون داروک، پژوهشگر دیگر مطالعه می‌گوید:

آگاهی از منشا پژواک‌یابی به حفاظت از موجودات امروزی که از آن استفاده می‌کنند، ازطریق درک این موضوع که آن‌ها چگونه صداهای حاصل از موتور کشتی‌ها و دیگر دستگاه‌ها را درک می‌کنند، کمک می‌کند. اغتشاش صوتی حاصل از این صداها می‌تواند موجب رویدادهای آسیب‌زننده‌ای شود. اگر ما بتوانیم این راز را کشف کنیم، شاید در حفاظت از گونه‌هایی مانند گرازماهی کالیفرنیا که در معرض خطر انقراض قرار گرفته است، بهتر عمل کنیم. همچنین اگر بتوانیم قرینه‌سازی‌هایی برای شکل گوش داخلی و تطابق آن برای فرکانس‌های مختلف انجام دهیم، می‌توانیم بدون اسیر کردن حیوانات و بمباران آن‌ها با صداهای مختلف تاثیر صدا را روی آن‌ها پیش‌بینی کنیم.

به‌عقیده‌ی پژوهشگران، دیرینه‌شناسان باید نمونه‌های بزرگ‌تری از اجداد نهنگ‌های دندان‌دار و گونه‌های کمیاب امروزی را جمع‌آوری و اسکن کنند.


منبع : زومیت
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

دیدن «دیوها» که کاری ندارد.

در این میان اما راننده‌ای هم در شهر قزوین پیدا می‌شود که روی شیشه خودروی خود نوشته: «کرایه نداری برو، حلالت نگو ندارم، برو بسلامت»

آینده‌پژوهی ایران و اکوسیستم استارتاپی

شناخت مسائل مربوط به آینده کشورها، پیش‌بینی سناریوهای محتمل در حوزه‌های مختلف و تحلیل تغییرات پیش‌رو، به امری بسیار مهم و اساسی برای کشورهای جهان تبدیل شده است. اهمیت این مباحث آن‌چنان است که در کشورهای پیشرفته سال‌های درازی است رشته‌های مرتبط با آینده‌پژوهی

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: ورود مسوولین با خودرو به میدان نقش جهان اصفهان

ورود مسوولین با خودرو به میدان نقش جهان اصفهان برای حفاظت از این محوطه تاریخی، ورود خودروها ممنوع است

ویدیو: کشتن بیرحمانه توله خرس ۲ساله در سوادکوه

هشدار - دارای صحنه دلخراش کشتن بیرحمانه توله خرس ۲ساله در سوادکوه شنبه ۲۵خرداد یک توله خرس ۲ساله در منطقه دراسله سوادکوه استان مازندران؛ هنگامی که همراه مادر خود در حرکت بود از یک تپه به پایین سقوط کرده و از مادرش فاصله گرفت. اهالی روستا به طرز بی رحمانه ای با ضربات متعدد سنگ و چوب توله خرس را زخمی کردند. هرچند کوهنوردان عابر به محیط بان ها اطلاع دادند و آن ها به کمک توله خرس شتافتند

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر