شایعه سیل مرگبار تکذیب شد

شناسه خبر: 206201 سرویس: توسعه ، اجتماعی ، گوناگون سه شنبه ۲۴ دي ۱۳۹۸, ۰۹ : ۲۰ : ۰۰
شایعه سیل مرگبار تکذیب شد
شایعه وقوع سیل مرگبار در ۷۲ ساعت آینده، توسط رئیس مرکز پیش‌بینی سازمان هواشناسی کشور تکذیب شد.
۵۵آنلاین :

در پی بارندگی‌های سیل‌آسای اخیر در مناطق جنوبی کشور و استان سیستان و بلوچستان، متنی منتسب به ناسا مبنی بر وقوع زودهنگام سیلی کشنده در کشور به سرعت در شبکه‌های مجازی بازنشر شد که ریاست مرکز پیش‌بینی هواشناسی آن را تکذیب و تاکید کرد بر اساس پیش‌بینی‌های این سازمان چنین پدیده‌ای امکان‌پذیر نیست.

با توجه به اینکه هر چند وقت یکبار بازار پیش‌بینی‌های جعلی مبنی بر وقوع بلایای طبیعی ویرانگر در کشور داغ می‌شود، از روز گذشته انتشار گسترده این متن در فضای مجازی نگرانی عمومی را به همراه داشت: «سازمان ناسا در هشداری به مقامات ایران اعلام کرده است مردم ایران را برای رویارویی با شدیدترین و سهمگین‌ترین سیل تاریخ ایران آماده کند؛ سازمان هواشناسی آمریکا به مقامات ایران هشدار داد در سیل چند روز آینده در ایران احتمالا هزاران نفر کشته خواهند شد و از مقامات ایران مصرانه خواسته تا فورا ستادهای بحران تشکیل دهند. اتحادیه اروپا نیز در بیانیه‌ای فوری با پیش‌بینی سیل ویرانگر در ایران، در حال اعزام نیروهای صلیب سرخ جهانی و غذا و دارو و چادر به ایران است.»

این در حالی است که صادق ضیاییان، رئیس مرکز پیش‌بینی سازمان هواشناسی، اطمینان داد هشدار ناسا تنها یک شایعه است و پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد در ۲۴ ساعت آینده مقادیر بارش‌های هرمزگان، جنوب استان کرمان و همچنین جنوب استان سیستان و بلوچستان در حد معمول است.

این مقام رسمی همچنین تاکید کرد: بیشترین بارندگی در جنوب کرمان و حدود ۲۳ میلیمتر پیش‌بینی شده که در حد معمول است.

ضمن اینکه میزان بارش‌ها در جنوب استان سیستان و بلوچستان نسبت به سال گذشته ۲۶ برابر بیشتر بوده و در نتیجه سرریز شدن آب از پشت سدهای استان، حدود ۵۰۰ روستا و ۱۴ شهرستان درگیر سیل هستند و ۲۰ هزار واحد مسکونی بر اثر جاری شدن سیلاب تخریب کلی و جزئی شده است؛ با این وجود سیل کشنده‌ای در کار نیست و متن‌ها و هشدارهایی که در شبکه‌های مجازی دست به دست می‌شوند، شایعه‌ای بیش نیستند.


منبع : ایرنا
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

حمله به عین الاسد چقدر از توانایی های نظامی ایران را نشان می دهد؟

گزارش نیویورک تایمز را بخوانید

مقام معظم رهبری در نمازجمعه تهران:‌ از مذاکره ابایی نداریم اما نه با آمریکا

برخی با کمک رسانه‌های بیگانه و آرایش سقوط هواپیما سعی کردند یوم‌الله‌های این مدت را به حاشیه ببرند. عده‌ای جوانند و فریب می‌خورند ولی برخی اینگونه نیستند و حاضر نیستند منافع ملی را درک کنند و آنچه در زبان دشمن است تکرار می‌کنند. دشمن از سقوط هواپیما خوشحال شد که توانست نظام و سپاه را زیر سوال ببرند ولی اشتباه کردند.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدئو؛ فرار کانگوروها و ادامه آتش سوزی ها در استرالیا

ویدئو؛ سوسمار مونیتور زیر کاپوت تویوتا در تایلند

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر