شاهد عینی مواجهه با مرگ؛ برایان مگی فوت کرد

شناسه خبر: 182855 سرویس: کتاب و شهر کتاب ، فرهنگ و هنر ، گوناگون شنبه ۵ مرداد ۱۳۹۸, ۰۶ : ۰۲ : ۰۰
شاهد عینی مواجهه با مرگ؛ برایان مگی فوت کرد
برایان مگی در یکی از کتاب‌هایش درباره مرگ می‌گوید، فقط مرگ است که می‌تواند به زندگی معنا بدهد. چیزی که تا ابدالآباد وجود داشته باشد، معنا هم ندارد. به‌علاوه اگر پایانی وجود نداشته باشد، کلیتی هم وجود ندارد و وقتی کلیتی وجود نداشته باشد، هویتی هم وجود ندارد.
۵۵آنلاین :

برایان مگی برای ایرانیان با آثارش در فلسفه شناخته می‌شود؛ مهارت مگی در ساده نویسی مباحث فلسفی است به طوری‌که همین بیان روان وی باعث شد آثار او در موضوع فلسفه یا تاریخ فلسفه مورد استقبال خوانندگان غیرحرفه‌ای این رشته قرار گیرد. آثار مگی نه تنها در ایران بلکه در بسیاری از کشورهای جهان پرفروش بوده و بارها جزو کتاب‌های پرفروش قرار گرفته است.

 

مواجهه برایان مگی با مرگ

«مواجهه با مرگ» از آثار مشهور ترجمه شده مگی به فارسی است. این فیلسوف و نویسنده در رمان «مواجهه با مرگ» شخصیت‌ها را در روایتی جذاب و تکان‌دهنده به مواجهه با زندگی و عشق و مرگ می‌کشاند. رمانی غریب از کسی که او را با گفتگوها و آثار فلسفی‌اش می‌شناسیم. از نظر این نویسنده اگر نابود نشدنی بودیم، نمی‌توانستیم در مقام فرد انسانی موجودیت داشته باشیم. با این تفاصیل مرگ برایمان اتفاق نیست. بخش لاینفکی از زندگی است. اگر قرار است وجود داشته باشیم، مرگ هم باید باشد. پس مرگ نه‌تنها بدبیاری نیست -فاجعه‌ای نیست که از بیرون بر ما تحمیل شود و ما را نابود کند- بلکه پیش‌شرط زندگی معنادار است. بنابراین نمی‌توانیم، هم توقع داشته باشیم زندگیمان معنایی داشته باشد، هم از مرگ متأسف باشیم. چون تأسف از مرگ یعنی تأسف از موجودیت فردی.

از دیگر آثار وی که به فارسی ترجمه شده است می‌توان به سرگذشت فلسفه توسط نشر نی، داستان فلسفه توسط کتاب آمه، فلسفه شوپنهاور به همت نشر مرکز وفلسفه نوین بریتانیا توسط نشر نو اشاره کرد.

 

گفت‌و گوهای برایان مگی با فیلسوفان

اما برایان مگی علاوه بر نویسندگی، برای مصاحبه‌های حرفه‌ای خود با فلاسفه بزرگ دهه 70 و 80 میلادی نیز شهره است. مصاحبه‌های مگی که به تهیه کنندگی شبکه بی‌بی‌سی بوده در دهه 70 و 80 میلادی مورد استقبال بینندگان این شبکه تلویزیونی قرار می‌گرفته است. «فلاسفه بزرگ» و «مردان اندیشه» از جمله برنامه‌های پرمخاطب او در این دو دهه بوده است.

«مردان اندیشه» عنوان یک مجموعه 15 قسمتی در سال 1978 میلادی بود که مگی در آن با فیلسوفان معاصر مصاحبه می‌کرده است.  او در گفتگوی خود با صاحب‌نظران فلسفه تلاش می‌کرده موضوعات پیچده فلسفی و نقطه نظرات انتراعی فیلسوفان عصر خود را به زبانی ساده و قابل فهم برای عامه مردم بازگو کند. مگی در مجموعه برنامه‌های خود با چهره‌های شناخته شده همچون هربرت مارکوزه، نوام چامسکی، کارل پوپر، هوبرت دریفوس، پیتر آلبرت دیوید سینگر (استاد دانشگاه پرینستون)، مارتا نوسبوم (فیلسوف آمریکایی) مصاحبه کرده است.

مگی مدت بعد گفتگوهای خود در برنامه مردان اندیشه را بصورت کتاب منتشر کرد. این کتاب توسط عزت الله فولادوند به فارسی ترجمه شده است.

حدود ده سال پس از مجموعه «مردان اندیشه» یعنی سال 1987 او در یک مجموعه تلویزیونی دیگر با عنوان «فلاسفه بزرگ» تاریخ فلسفه را از افلاطون تا ویتگنشتاین بازگو می‌کرد. او این مجموعه را نیز به صورت مکتوب منتشر کرد که توسط عزت الله فولادوند با نامی مشابه برنامه منتشر شده است. این کتاب در بازار نشر با عنوان «فلاسفه بزرگ: آشنایی با فلسفه غرب» شناخته می‌شود.

برایان مگی متولد 1930 میلادی است و در 26 ژوییه 2019 میلادی در سن 89 درگذشت.


منبع : ایرنا
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر
ارتقای شخصیت، ارتقای زندگی

خودتان را ارتقا دهید تا کارتان هم ارتقا بیابد.

برای این که خودتان را ارتقا دهید باید در مورد خودتان بیشتر بدانید. به سلامتی خود اهمیت بیشتری بدهید، استرس و هیجانات کاذب را کنترل کنید، ورزش کنید و حتی درس خواندن را ادامه دهید. اگر می خواهید کارآفرین موفقی باشید بهتر است پس از ریختن یک برنامه تجاری خوب، به فکر یک برنامه عملیاتی برای خودتان هم باشید.

نمی خواهم گوشی موبایل بخرم!

55درصد کاهش درخواست خرید گوشی موبایل!

در سال‌های اخیر، شاهد کاهش درخواست خرید گوشی موبایل بوده‌ایم. افرادی که زمانی پیگیر و مشتاق خرید جدیدترین مدل گوشی‌های تلفن همراه بودند، در حال حاضر تا جایی که می‌توانند از گوشی فعلی خود استفاده می‌کنند و کمتر دنبال تعویض آن هستند.

اخبار ویدئویی

بیشتر
نقاشی روی دیوارهای کاراکاس

نقاشی روی دیوارهای کاراکاس

نقاشی روی دیوارهای کاراکاس

نقاشی با ته مانده موی مشتریان درآرایشگاه!

خلاقیتی که با مو به خرج داده اند!

نقاشی با ته مانده موی مشتریان در آرایشگاه!

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر