سفر ظریف به پاکستان، فرصتی جدید برای استحکام روابط

شناسه خبر: 143466 سرویس: سیاست چهارشنبه ۷ شهريور ۱۳۹۷, ۴۱ : ۱۷ : ۰۰
سفر ظریف به پاکستان، فرصتی جدید برای استحکام روابط
سفر قریب الوقوع «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به پاکستان همزمان با آغاز بکار دولت جدید این کشور، فرصت تازه ای برای استحکام روابط تهران و اسلام آباد در دوران تازه تمرین دموکراسی در این کشور ارزیابی می شود.
۵۵آنلاین :

سفر «محمدجواد ظریف» به اسلام آباد، نخستین سفر یک مقام بلند پایه خارجی به پاکستان پس از تشکیل دولت جدید در پاکستان به رهبری «عمران خان» خواهد بود.
بر اساس اخبار، محمد جواد ظریف در سفر خود به پاکستان با نخست وزیر جدید این کشور، وزیر امور خارجه و فرمانده ارتش پاکستان دیدار و گفت و گو می کند.
پیش از این شاه محمود قریشی وزیر امور خارجه پاکستان در نشست خبری خود با رسانه ها، با استقبال از همتای ایرانی خود به اسلام آباد اعلام کرده بود که ظریف طی هفته جاری به اسلام آباد سفر می کند. 
وی گفت که با همتای ایرانی درباره ضرورت تامین امنیت در منطقه و مرزهای مشترک به تبادل نظر خواهدپرداخت . 
ظریف زمانی به پاکستان سفر می کند که کارشناسان پاکستانی معتقدند، گسترش رفت و آمد مقامات بلند پایه دو کشور می تواند به گسترش روابط دو جانبه و همچنین مقابله با چالش های پیش رو در سطح منطقه ای و بین المللی کمک کند.
«حسن روحانی» رییس جمهوری اسلامی ایران نیز پیش از این، در تماس تلفنی اخیر با عمران خان نیازی نخست وزیر پاکستان ضمن تبریک پیروزی حزب وی در انتخابات سراسری و تصدی سمت نخست وزیری گفت که جمهوری اسلامی ایران از هیچ کوششی برای گسترش روابط دو جانبه فروگذاری نخواهد کرد . 
نخست وزیر جدید پاکستان نیز در نخستین نطق تلویزیونی خود خطاب به مردم پاکستان گفت : کشورش خواهان گسترش روابط با همسایگان به ویژه جمهوری اسلامی ایران است . 
روابط دو جانبه ایران و پاکستان در مذهب، فرهنگ و تاریخ مشترک در قرون گذشته گره خورده است و مقامات دو کشور اخیرا بر عزم خود برای گسترش روابط تجاری تا سطح 5 میلیارد دلار نیز تاکید کرده اند . 
دکتر رسول بخش رئیس استاد روابط بین الملل دانشگاه علوم مدیریت لاهور در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اهمیت روابط پاکستان و ایران گفت : عمران خان پس از پیروزی در انتخابات سراسری عزم خود را برای تعمیق روابط با جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده است . 
وی با تشریح ظرفیت های غنی بین دو کشور در زمینه های مختلف گفت : ایران و پاکستان با استفاده بهینه از فرصت های پیش رو، می توانند نیازمندی های طرف مقابل را برطرف سازند. 
کارشناس پاکستانی با اشاره به فعالیت برخی عوامل شرور و تروریستی در مرزهای مشترک دو کشور گفت: اشرار بارها توانسته اند با تردد در مرزهای مشترک در خاک جمهوری اسلامی ایران دست به اقدامات تروریستی بزنند به نحوی این اقدامات در گذشته بر روابط دو کشور تاثیر منفی گذاشت . 
وی با اشاره به منابع وسیع انرژی گاز و نفت در ایران گفت : احیای خط لوله انتقال گاز طبیعی از ایران به پاکستان از محورهای اصلی گفت و گوها بین ظریف و مقامات بلند پایه پاکستان خواهد بود . 
به گفته کارشناسان ساخت دو بندر یکی در گوادر در ایالت بلوچستان پاکستان و دیگری در چابهار در استان سیستان و بلوچستان ایران فرصت تازه ای برای گسترش روابط بین دو کشور فراهم ساخته است به نحوی که مسئولان بلند پایه دو کشور با اعلام خواهرخواندگی دو بندرگاه در حال احداث ، بر گسترش تبادل تجاری در مرزهای مشترک دریایی و زمینی به توافق رسیده اند . 
«سید طاهر حسین مشهدی» سناتور پیشین پاکستان نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا به اهمیت سفر جواد ظریف به پاکستان پرداخت و گفت :مردم دو کشور طی چند دهه اخیر با یکدیگر در رفت و آمد بوده اند و هنرمندان، صنعتگران ، شاعران و علمای ایرانی در طی 800 سال گذشته با مهاجرت به شبه قاره هند نقش مهمی در توسعه و پیشرفت پاکستان داشته اند . 
سیاستمدار پاکستانی در ادامه با بیان اینکه پارلمانهای دو کشور همیشه برای تعمیق روابط نقش بارز داشته اند، گفت: حال که بسیاری از نمایندگان جدید به صحن مجلس ملی پاکستان راه یافته اند می طلبد روابط پارلمانی دو کشور برای شناسایی ظرفیت های بیش از پیش توسعه یابد . 
وی با تشریح پتانسیل های غنی بین دو کشور به عنوان دو کشور همسایه گفت: گسترش تجارت دو جانبه در وهله اول به نفع مردم دو کشور است زیرا که به یمن همسایگی، هزینه تجاری بین دو کشور نسبت به دیگر کشورهای جهان بسیار پایین تر خواهد بود . 
مشهدی با بیان برخی موانع و مشکلات در مسیر رشد روابط تجاری و بازرگانی فیمابین گفت : در مرحله نخست، کانال های بانکی بین دو کشور باید گشوده شود تا بازرگانانان بتوانند بدون هیچ مشکلی دست به تبادلات مالی بزنند . 
سیاستمدار پاکستان با تشریح فشارهای خارجی بر دولت های پیشین پاکستان گفت : متاسفانه دولتهای قبلی پاکستان نتوانستند، برابر این فشارها مقاومت کنند به همین دلیل روابط تجاری بین دو کشور نتوانسته اند پیشرفت قابل ملاحظه ای داشته باشد . 
نماینده پیشین مجلس سنای پاکستان در ادامه سخنان خود همچنین با بیان چالش های جهان اسلام گفت: پاکستان و جمهوری اسلامی ایران به عنوان دو کشور مهم اسلامی میتوانند در کاهش مشکلات نقش مهمی ایفا کنند .
سفر آتی محمدجواد ظریف به پاکستان، ششمین سفر وی به این کشور در مسئولیت وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران است.
محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران پیش از این، آذرماه 94، فروردین ماه 95، اسفندماه 95 و نیمه اردیبهشت ماه 96 به پاکستان سفر کرده بود.
وزیر امور خارجه کشورمان همچنین، روز یکشنبه بیستم اسفندماه 1396 وارد اسلام آباد پایتخت پاکستان شده و مورد استقبال مقامات مسئول قرار گرفت.
وزیر امور خارجه کشورمان در رأس یک هیأت سیاسی - تجاری و به دعوت 'خواجه محمد آصف' همتای وقت پاکستانی خود، در سفر رسمی سه روزه به پاکستان سفر کرد.
حضور در مجمع (فروم) اقتصادی در اسلام آباد، دیدار با وزیر امور خارجه پاکستان، حضور در ضیافت ناهار وزیر وقت امور خارجه پاکستان، دیدار با 'شاهد خاقان عباسی' نخست وزیر وقت این کشور، سخنرانی در موسسه 'مطالعات راهبردی اسلام آباد' و دیدار با 'احسن اقبال' وزیر وقت کشور از برنامه های سفر وزیر خارجه کشورمان به پاکستان بود.
وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در پاکستان همچنین در سفر پیشین خود به پاکستان، با ژنرال 'قمر جاوید باجوا' فرمانده ارتش پاکستان دیدار و گفت و گو کرد، با یکی از شبکه های تلویزیونی این کشور مصاحبه کرد و در سفر به شهر تجاری 'کراچی'، در مجمع (فروم) اقتصادی این شهر سخنرانی کرد.
ادای احترام به 'محمدعلی جناح' قائد اعظم پاکستان از دیگر برنامه های اجرایی در سفر محمدجواد ظریف به پاکستان بود.


منبع : ایرنا
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

بودجه بنیادهای خاص فرهنگی را قطع یا کم کنید

یک سال هم به برخی مؤسسات غیر مولد کمک نشود به جایی بر نمی‌خورد. بگذاریم مردم در سال 98 از دستاوردهای قبلی این موسسات استفاده کنند.

نورچشمی‌ها همین دور و برند

آمارهای ٦ ماه نخست‌ سال‌جاری نشان می‌دهد استان‌های تهران سمنان، یزد و اصفهان بیشترین میزان تسهیلات بانکی را دریافت کرده‌اند. این در حالی است که کردستان و سیستان و بلوچستان از همه مظلوم‌ترند

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: مادربزرگ ۱۰۲ ساله رکورد شیرجه در آسمان را شکست!

یک پیرزن ۱۰۲ ساله استرالیایی از ارتفاع چهار هزار و ۳۰۰ متری پرید تا رکورد مسن ترین فردی را که در آسمان شیرجه زده است، بشکند

ویدیو: فیلم ساخته شده توریست از سفر به ایران

فیلمMio Iran توسط سباستین لیندا توریستی ساخته شده که برخلاف توصیه های اطرافیان برای عدم سفر به ایران همراه همسرخود به ایران سفرمی کند لیندا این فیلم رابه پسرش میوتقدیم کرده است

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر