نتیجه‌ای یافت نشد.

ساخت اولین دستگاه شبیه ساز زلزله در کرمانشاه

شناسه خبر: 175966 سرویس: فناوری ، گوناگون چهارشنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۸, ۴۸ : ۱۴ : ۰۰
ساخت اولین دستگاه شبیه ساز زلزله در کرمانشاه
اولین دستگاه شبیه‌ساز زلزله کشور توسط پژوهشگر جوان و دانش آموخته دانشگاه صنعتی کرمانشاه ساخته شد.
۵۵آنلاین :

ساخت اولین دستگاه شبیه ساز زلزله در کرمانشاه

اولین دستگاه شبیه‌ساز زلزله کشور توسط پژوهشگر جوان و دانش آموخته دانشگاه صنعتی کرمانشاه ساخته شد.

کامیاب نیری -سازنده این دستگاه- ، با اشاره به رونمایی از اولین دستگاه آموزشی پژوهشی شبیه‌ساز زلزله کشور در کرمانشاه، اظهار کرد: ایده ساخت این دستگاه پس از وقوع زلزله بزرگ آبان 96 ازگله شکل گرفت که علاوه بر تلفات جانی و تخریب تعداد زیادی سازه، فشار روانی بالایی را بر جامعه وارد کرد. 

 نیری افزود: پس از وقوع این زلزله رعب و وحشت زیادی در بین اقشار مختلف مردم و دانشجویان به‌ویژه دانشجویان خوابگاهی بوجود آمد و این ترس را در میان مردم ایجاد کرد که آیا سازه محل زندگی آنها امن است، یا خیر. 

این دانش آموخته دانشگاه صنعتی کرمانشاه تصریح کرد: از سوی دیگر از آنجایی که کشور ما یک کشور لرزه خیز با گسل‌های کوچک و بزرگ است و مدام شاهد وقوع زلزله‌های بزرگ هستیم، تصمیم گرفتم تا با ساخت دستگاه شبیه ساز زلزله اطلاعات مردم را درباره رفتار سازه‌ها در برابر این بلایای طبیعی تاحدودی بالا برده و به کاهش هراس آنها در هنگام زلزله کمک کنم. 

وی بابیان اینکه مدلی که ساخته شده شامل یک دستگاه و چندین آزمایش مختلف است، عنوان کرد: مردم براساس مدل‌های آزمایشی این دستگاه می‌توانند رفتار و عملکرد سازه‌ها را مشاهده کنند و از رفتار انواع سازه‌های مختلف اعم از بلند و کوتاه در هنگام زلزله آگاه شوند.

این دانشجوی کارشناسی ارشد عمران گرایش زلزله تاکید کرد: برمبنای این آزمایشات رفتار سازه‌ها در هنگام وقوع زلزله آن چیزی نیست که مردم تصور می‌کنند وعملکرد سازه‌ها در برابر زلزله بهتر از آن چیزی است که به تصور مردم می آید. 

وی بابیان اینکه این دستگاه مدل آموزشی و پژوهشی است، گفت: این دستگاه شبیه‌ساز زلزله به منظور آموزش برخی مفاهیم بنیادی مهندسی زلزله برای دانشجویان، دانش‌آموزان و برخی دستگاه‌های ذیربط در ساخت و ساز همانند شهرداری، مسکن و شهرسازی و... بکار گرفته می‌شود تا بسیاری از کسانی که با سازه‌ها سروکار دارند درک درستی از مفهوم زلزله و رفتار سازه‌ها در هنگام وقوع آن داشته باشند. 

نیری در ادامه از خریداری اولین مدل این دستگاه توسط دانشگاه صنعتی کرمانشاه خبر داد و گفت: همچنین با حمایت این دانشگاه و همکاری پارک علم و فناوری استان تلاش خواهیم کرد تا علاوه بر آموزش فراگیر عملکرد این دستگاه، در آینده بتوانیم آن را به تولید انبوه هم برسانیم.


منبع : ایسنا
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف
سعید رضا کشتی ارا ۱۳۹۸/۰۳/۱۶ ۰۵:۱۴
سلام
لطفاً بررسی بفرمایید اولین شبیه ساز زلزله توسط چه کسانی ساخته شد و بعد ادعای اولین را بکنید واقعا متاسفم از کپی کردن افراد .
لطفاً جهت اطلاعات بیشتر واژه سیملاتور زلزله را در گوگل سرچ کنید.
2 1 پاسخ دادن به این نظر

دیدگاه 55

بیشتر

سیاستگذاری به روش آزمون و خطا چه بلایی سر اقتصاد آورده است؟

قصه تلخ جهش های نرخ ارزی با تکرار سیاست های پیمان سپاری ارزی، پیش فروش سکه و بعد تنظیم بازار به زور و ارعاب یا اصرار بر نرخ ارز غیر تعادلی تنها مصادیقی از تکرار تجربه نامطلوب سیاستگذاری اقتصادی هستند. از منظر رأی دهنده عام و اقتصاددان خبره سیاستگذاران به وقت معزولی شبلی و بایزیدند و به وقت صدارت و زعامت به دنبال تکرار خطای تقبيح شده گذشتگان می روند.

اقتصاد و جامعه چگونه از آدم های خوب هیولا می سازد؟

با بی پولی همه می تونن کنار بیان، چیزی که باید یاد بگیری پول درآوردنه!

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: ورود مسوولین با خودرو به میدان نقش جهان اصفهان

ورود مسوولین با خودرو به میدان نقش جهان اصفهان برای حفاظت از این محوطه تاریخی، ورود خودروها ممنوع است

ویدیو: کشتن بیرحمانه توله خرس ۲ساله در سوادکوه

هشدار - دارای صحنه دلخراش کشتن بیرحمانه توله خرس ۲ساله در سوادکوه شنبه ۲۵خرداد یک توله خرس ۲ساله در منطقه دراسله سوادکوه استان مازندران؛ هنگامی که همراه مادر خود در حرکت بود از یک تپه به پایین سقوط کرده و از مادرش فاصله گرفت. اهالی روستا به طرز بی رحمانه ای با ضربات متعدد سنگ و چوب توله خرس را زخمی کردند. هرچند کوهنوردان عابر به محیط بان ها اطلاع دادند و آن ها به کمک توله خرس شتافتند

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر