ساخت اولین دستگاه شبیه ساز زلزله در کرمانشاه

شناسه خبر: 175966 سرویس: فناوری ، گوناگون چهارشنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۸, ۴۸ : ۱۴ : ۰۰
ساخت اولین دستگاه شبیه ساز زلزله در کرمانشاه
اولین دستگاه شبیه‌ساز زلزله کشور توسط پژوهشگر جوان و دانش آموخته دانشگاه صنعتی کرمانشاه ساخته شد.
۵۵آنلاین :

ساخت اولین دستگاه شبیه ساز زلزله در کرمانشاه

اولین دستگاه شبیه‌ساز زلزله کشور توسط پژوهشگر جوان و دانش آموخته دانشگاه صنعتی کرمانشاه ساخته شد.

کامیاب نیری -سازنده این دستگاه- ، با اشاره به رونمایی از اولین دستگاه آموزشی پژوهشی شبیه‌ساز زلزله کشور در کرمانشاه، اظهار کرد: ایده ساخت این دستگاه پس از وقوع زلزله بزرگ آبان 96 ازگله شکل گرفت که علاوه بر تلفات جانی و تخریب تعداد زیادی سازه، فشار روانی بالایی را بر جامعه وارد کرد. 

 نیری افزود: پس از وقوع این زلزله رعب و وحشت زیادی در بین اقشار مختلف مردم و دانشجویان به‌ویژه دانشجویان خوابگاهی بوجود آمد و این ترس را در میان مردم ایجاد کرد که آیا سازه محل زندگی آنها امن است، یا خیر. 

این دانش آموخته دانشگاه صنعتی کرمانشاه تصریح کرد: از سوی دیگر از آنجایی که کشور ما یک کشور لرزه خیز با گسل‌های کوچک و بزرگ است و مدام شاهد وقوع زلزله‌های بزرگ هستیم، تصمیم گرفتم تا با ساخت دستگاه شبیه ساز زلزله اطلاعات مردم را درباره رفتار سازه‌ها در برابر این بلایای طبیعی تاحدودی بالا برده و به کاهش هراس آنها در هنگام زلزله کمک کنم. 

وی بابیان اینکه مدلی که ساخته شده شامل یک دستگاه و چندین آزمایش مختلف است، عنوان کرد: مردم براساس مدل‌های آزمایشی این دستگاه می‌توانند رفتار و عملکرد سازه‌ها را مشاهده کنند و از رفتار انواع سازه‌های مختلف اعم از بلند و کوتاه در هنگام زلزله آگاه شوند.

این دانشجوی کارشناسی ارشد عمران گرایش زلزله تاکید کرد: برمبنای این آزمایشات رفتار سازه‌ها در هنگام وقوع زلزله آن چیزی نیست که مردم تصور می‌کنند وعملکرد سازه‌ها در برابر زلزله بهتر از آن چیزی است که به تصور مردم می آید. 

وی بابیان اینکه این دستگاه مدل آموزشی و پژوهشی است، گفت: این دستگاه شبیه‌ساز زلزله به منظور آموزش برخی مفاهیم بنیادی مهندسی زلزله برای دانشجویان، دانش‌آموزان و برخی دستگاه‌های ذیربط در ساخت و ساز همانند شهرداری، مسکن و شهرسازی و... بکار گرفته می‌شود تا بسیاری از کسانی که با سازه‌ها سروکار دارند درک درستی از مفهوم زلزله و رفتار سازه‌ها در هنگام وقوع آن داشته باشند. 

نیری در ادامه از خریداری اولین مدل این دستگاه توسط دانشگاه صنعتی کرمانشاه خبر داد و گفت: همچنین با حمایت این دانشگاه و همکاری پارک علم و فناوری استان تلاش خواهیم کرد تا علاوه بر آموزش فراگیر عملکرد این دستگاه، در آینده بتوانیم آن را به تولید انبوه هم برسانیم.


منبع : ایسنا
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف
سعید رضا کشتی ارا ۱۳۹۸/۰۳/۱۶ ۰۵:۱۴
سلام
لطفاً بررسی بفرمایید اولین شبیه ساز زلزله توسط چه کسانی ساخته شد و بعد ادعای اولین را بکنید واقعا متاسفم از کپی کردن افراد .
لطفاً جهت اطلاعات بیشتر واژه سیملاتور زلزله را در گوگل سرچ کنید.
2 1 پاسخ دادن به این نظر

دیدگاه 55

بیشتر

پاکستان چگونه در تله فقر گرفتار شد؟

چهاردهم آگوست ۱۹۴۷، روزی به یادماندنی در تاریخ پاکستان است، روز استقلال. روزی که محمدعلی جناح، قائد اعظم، پس از رهایی از استعمار حکومت بریتانیا در یک سخنرانی در کراچی اعلام کرد، امروز پس از ۱۰ سال تلاش و ممارست، به خواست خداوند کشوری تشکیل شد که هدف آن، زندگی و توسعه بر اساس فرهنگ و تمدن اسلامی است.

تورم از کجا به کجا رسید؟‌

تورم بالا از جمله مسائلی است که طی چهار دهه اخیر همیشه همراه اقتصاد ایران بوده و البته همواره برای کاهش آن برنامه ریزی شده است با این حال این رقم هیچ گاه به سطح متوسط کشورهای جهان نزدیک هم نبوده و حتی هیچ گاه به طور پایدار تک رقمی نمانده است.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدئو؛ انفجار مهیب کارخانه مواد شیمیایی در ترکیه

ویدئو : وقتی یورونیوز اشتباه خبرگزاری های ایرانی را رو می کند

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر