زیان پالایشگاه‌های آسیا از تحریم‌های نفتی ایرانی

شناسه خبر: 175568 سرویس: گوناگون ، نفت و گاز و پتروشیمی يكشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۸, ۴۴ : ۱۰ : ۰۰
زیان پالایشگاه‌های آسیا از تحریم‌های نفتی ایرانی
پالایشگاه‌های آسیایی نخستین ماه بدون نفت ایران را سر کردند اما محرومیت از نفت ایران برای آنها بدون هزینه نبود. آمریکا در اوایل ماه مه حاضر نشد معافیت‌هایی که نوامبر گذشته به هشت خریدار بزرگ نفت ایران صادر کرده بود تمدید کند و دولت دونالد ترامپ به‌طور روشن اعلام کرد قصد دارد همه صادرات ایران را متوقف کند.
۵۵آنلاین :


زیان پالایشگاه‌های آسیا از تحریم‌های نفتی ایرانی 
به گزارش رویترز، به نظر می‌رسد این نظریه اجرا شده است اما مسلما ایران استراتژی‌های متعددی را به‌کار بسته تا با دور زدن آمریکا و سرویس‌های متعددی که به رشد کشتی‌ها می‌پردازند، نفت خود را صادر کند. طبق آمار رفینیتیو آیکان، هفت کشتی ایرانی تا ۳۰ ماه مه محموله‌های خود را در بنادر آسیایی تخلیه کردند و یک کشتی دیگر قرار بود تا روز جمعه برسد. از این محموله‌ها، شش محموله به چین رفت که بزرگ‌ترین‌ مشتری نفتی ایران است و دو محموله هم به هند رفت که دومین مشتری بزرگ نفت ایران به‌شمار می‌رود. سایر خریداران نفت ایران از جمله ژاپن و کره‌جنوبی در ماه مه از ایران خرید نداشتند.

پالایشگاه‌ها در منگنه قرار گرفتند
نگاهی به تاثیر از دست دادن نفت ایران نشان می‌دهد مشتریان آسیایی سعی کرده‌اند از سایر منابع نفت خود را تامین کنند با این حال مجبور شدند برای تأمین نفت مورد نیازشان قیمت بالاتری پرداخت کنند. طبق آمار رفینیتیو، مجموع واردات نفت آسیا در ماه مه به حدود ۸۱/ ۲۴ میلیون بشکه در روز رسیده که اندکی کمتر از ۷۳/ ۲۶ میلیون بشکه در روز در آوریل بوده است. البته آمار آوریل به این دلیل بالا بود که پالایشگاه‌های چینی پیش از پایان مهلت معافیت‌های آمریکا، نفت بیشتری از ایران خریداری کرده بودند. آمار واردات مه احتمالا بالاتر از مارس و فوریه است و نشان می‌دهد پالایشگاه‌های آسیایی موفق شدند به نفت دسترسی پیدا کنند با این حال قیمت‌های بالاتر باعث شد سود کمتری داشته باشند و حاشیه سود پالایش در ماه مه به پایین‌ترین حد برای این وقت از سال در ۱۶ سال اخیر سقوط کرد. سود پالایش هر بشکه نفت دبی در پالایشگاه سنگاپور روز جمعه ۸۷/ ۲ دلار بود در حالی که تا یک ماه پیش ۲۱/ ۴ دلار بود و میانگین ۳۶۵ روزه آن در ۴۲/ ۴ دلار قرار دارد.

بعید است این انتظار که عربستان سعودی قادر خواهد بود جای نفت ایران را بگیرد، به سودآوری ضعیف پالایشگاه‌های آسیایی کمک کند. انتظار می‌رود عربستان سعودی قیمت تمامی گریدهای نفتی که به پالایشگاه‌های آسیایی می‌فروشد را برای سومین ماه متوالی افزایش دهد که منعکس‌کننده تقاضای بالا برای نفت سنگین با توجه به محرومیت از نفت ایران و محدودیت‌های عرضه از سوی اوپک و متحدانش شامل روسیه است.

اتفاق منفی دیگر برای پالایشگاه‌های آسیایی، رشد صادرات محصولات نفتی از سوی چین است که ظرفیت پالایش آن سریع‌تر از تقاضای داخلی رشد می‌کند. طبق آمار گمرکی، صادرات دیزل چین در آوریل نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۴۳ درصد رشد کرد و صادرات سوخت جت این کشور نیز ۳۱ درصد افزایش داشت. بر اساس گزارش رویترز، در مجموع پالایشگاه‌های آسیایی در دو جبهه تحت‌فشار قرار دارند که شامل هزینه‌های بالاتر نفت به دلیل تحریم‌های آمریکا علیه ایران و دیگری صادرات بالاتر فرآورده‌های نفتی از سوی چین است.


منبع : دنیای اقتصاد
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

مونتیگو را بشناسید

پشت پرده سایت های شرط بندی فارسی

چند پلاسکوی دیگر فرو می‌ریزد؟

پاساژ کاشانی در خیابان امیر کبیر قابلیت تبدیل شدن به پلاسکویی دیگر را دارد

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدئو : ماساژ داغ مصری!

ویدئو : تراشیدن موی سر در اعتراض به سیاست های کشور

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر