رژیم غذایی پرفیبر به پیشگیری از سرطان کمک می‌کند

شناسه خبر: 157496 سرویس: اجتماعی ، گوناگون سه شنبه ۲۵ دي ۱۳۹۷, ۱۱ : ۲۳ : ۰۰
رژیم غذایی پرفیبر به پیشگیری از سرطان کمک می‌کند
تغییر رژیم غذایی به نحو چشمگیری فشار خون را کاهش می‌دهد. پژوهش‌ها نشان داده‌اند که بعضی از غذاهای مناسب فشار خون بالا می‌توانند باعث کاهش فوری و طولانی مدت فشار خون شوند.در این مطلب غذاهایی که می‌توانند باعث کاهش فشار خون بالا شوند و شواهد علمی آنها را تایید می‌کند، معرفی می‌شوند.
۵۵آنلاین :

 

تغییر رژیم غذایی به نحو چشمگیری فشار خون را کاهش می‌دهد. پژوهش‌ها نشان داده‌اند که بعضی از غذاهای مناسب فشار خون بالا می‌توانند باعث کاهش فوری و طولانی مدت فشار خون شوند.در این مطلب غذاهایی که می‌توانند باعث کاهش فشار خون بالا شوند و شواهد علمی آنها را تایید می‌کند، معرفی می‌شوند.

کیوی

کیوی هم یکی از غذاهای مناسب فشار خون است که یک وعده روزانه آن می‌تواند فشار خون را در افراد فشار خون مرزی کاهش دهد. پژوهشگران اثرات سیب و کیوی را روی افراد فشار خون بالای جزئی مقایسه کردند. آنها دریافتند که خوردن سه عدد کیوی در روز به مدت ۸ هفته منجر به کاهش بیشتری در فشار خون سیستولیک و دیاستولیک در مقایسه با خوردن یک عدد سیب روزانه در همان دوره زمانی شد. اضافه کردن کیوی‌ها نیز به ناهار یا اسموتی راحت است.

 

هندوانه

هندوانه نیز یکی از غذاهای مناسب فشار خون بالا است که حاوی اسید آمینه‌ای به‌نام سیترولین است که معمولا به کنترل فشار خون بالا کمک می‌کند. سیترولین به بدن کمک می‌کند تا اکسید نیتریک تولید کند، گازی که عروق خون را آرام می‌کند و انعطاف‌پذیری در عروق خونی را تشویق می‌کند. این اثرات به جریان خون کمک می‌کند که می‌تواند کاهنده فشار خون بالا باشد.در یک تحقیق، بزرگسالان دچار چاقی و پر فشاری خون یا پرفشاری خفیف خون که عصاره هندوانه مصرف کردند کاهش فشار خون در شریان‌های مچ پا و بازو نشان دادند.

دارچین

دارچین نیز به کاهش فشار خون حداقل در کوتاه مدت کمک می‌کند. بررسی سه تحقیق نشان داد که دارچین فشار خون سیستولیک را تا ۵/۳۹ میلی متر جیوه و فشار خون دیاستولیک را در ۲/۶ میلی متر جیوه، کاهش می‌دهد. البته باید تحقیقات بیشتری انجام شود.دارچین را با پاشیدن روی میوه‌های تازه خرد شده به‌عنوان جایگزینی برای شکر، اضافه کنید. اگر می‌خواهید یک کیک صبحانه داغ و خوشمزه داشته باشید، کیک ماست و سیب را که با رگه‌های دارچین زیباتر شده، امتحان کنید.

 

جو دوسر

جو دوسر همچنان که قبلا گفته شد برای کبد مفید است و در عین حال جزو غذاهای مناسب فشار خون نیز هست. این غله حاوی یک نوع فیبر به‌نام بتا گلوکان است که کلسترول را کاهش می‌دهد. بتا گلوکان با توجه به چندین پژوهش، کاهش دهنده فشار خون نیز هست.بررسی ۲۸ تحقیق بالینی نشان داد که مصرف بالای فیبر بتاگلوکان هم فشار خون سیستولیک و هم دیاستولیک را کاهش می‌دهد. از جو پرک در خرده‌های نان برای شکل دادن به گوشت یا سبزیجات برای برگر یا کتلت استفاده کنید.

 

عدس

عدس جزو محبوب‌ترین و پر استفاده‌ترین مواد غذایی در سراسر جهان است به‌طوری‌که منبع عالی پروتئین گیاهی و فیبر است در سال ۲۰۱۴، پژوهشگرانی که در مورد اثرات رژیم غذایی غنی از عدس روی موش‌ها، میزان کاهش فشار خون و کلسترول را گزارش کردند. در مجموع، ۳۰ درصد رژیم غذایی حاوی حبوبات از جمله لوبیا، نخود، عدس و لپه بود.

 

سیر

سیر یک آنتی‌بیوتیک و ضد قارچ و یکی از غذاهای مناسب فشار خون با شهرت جهانی است. ماده فعال آن یعنی آلیسین مسئول خواص سلامت بخش آن است. بعضی از پژوهش‌ها نشان می‌دهد که سیر تولید نیتریت را در بدن افزایش می‌دهد که به نرم کردن عضلات برای ریلکس کردن و گشاد کردن عروق خونی کمک می‌کند.

موز

موز حاوی مقدار زیادی پتاسیم است که این ماده معدنی نقش حیاتی در کنترل فشار خون بازی می‌کنند. طبق نظر سازمان قلب آمریکا، پتاسیم اثرات سدیم را کاهش داده و تنش در دیواره عروق خون را کاهش می‌دهد.

انار

نوشیدن یک پیمانه آب انار در روز به مدت ۲۸ روز می‌تواند کاهش دهنده فشار خون بالا در کوتاه مدت با توجه به یافته‌های یک تحقیق در سال ۲۰۱۲ باشد. پژوهشگران این اثر را به آنتی‌اکسیدان‌های موجود در میوه مربوط می‌دانند.

 

انواع توت

بلوبری و توت‌فرنگی حاوی ترکیبات آنتی‌اکسیدانی هستند که آنتوسیانین نام دارند که نوعی فلاونوئید هستند. پژوهشگران یک تحقیق بزرگ روی بیش از ۳۴۰۰۰ نفر مبتلا به فشار خون انجام دادند.


منبع : ارمان
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

ببخشید که ما بنزین را گران کردیم!

به بهانه توییت حسام الدین آشنا

استيضاح ترامپ از كجا آب ميخورد؟

اقدامات ترامپ مانند خروج از برجام،اقدامات نظامى در افغانستان،روابط ضد و نقيض با عربستان و ...بدون پشتوانه سياسى و منطقى محكم اتفاق افتاد و جهان را شوكه كرد.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدئو؛ درگیری تظاهرکنندگان و نیروهای امنیتی در بغداد

ویدئو؛ چکمه ناپلئون در حراجی پاریس ۱۱۷ هزار یورو فروخته شد

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر