روستای تاریخی نایبند؛ "ماسوله کویر

شناسه خبر: 157103 سرویس: تصویر شنبه ۲۲ دي ۱۳۹۷, ۰۷ : ۲۳ : ۰۰
روستای تاریخی نایبند؛ "ماسوله کویر
روستای نایبند طبس با خانه‌های خشت و گلی چند طبقه بر فراز تپه ای صخره ای به «ماسوله کویر» شهرت یافته است.
۵۵آنلاین :

 

روستای تاریخی نایبند؛

2

3

4

5

6

7

8

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

 

روستای تاریخی نایبند در کیلومتر 140 جاده دیهوک به سمت راور از توابع بخش دیهوک شهرستان طبس در خراسان جنوبی است. به علت دوری روستا از مراکز شهری و مرکز بخش بافت تاریخی آن تاکنون کمتر دستخوش تحولات و آسیب جدی شده است.

این بافت با توجه به شکل معماری ساخت روستا که در واقع بام یک خانه نقش حیاط خانه بالادست را ایفا می کند به «ماسوله کویر» معروف است.این خانه ها با استفاده از گل، شاخ و برگ درختان از قبیل نخل و درختان منطقه بر فراز تپه صخره ای و به صورت پلکانی ساخته شدند.

همچنین این روستا دارای برج های دیده بانی برای حفاظت از هجوم یاغیان در گذشته به روستاست. روستای تاریخی نایبند باغ ها و مزارع طبیعی زیبایی نیز دارد که محصولاتی مانند خرما پرتقال، لیمو، نارنگی و نارنج از جمله محصولات عمده آن است.

عکاس: سجاد نجفی/ ایرنا


منبع : پرشیا دایجست
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

دانشگاه‌های پرشمار، دانش‌آموخته‌های بیکار

تعداد دانشگاه‌ها در اغلب کشورهای پیشرفته جهان زیر ٥٠٠ است به‌طوری که آلمان ٤١٢، انگلیس ٢٩١، کانادا ٣٢٩، ایتالیا ٢٣٦ و هلند ٤٢٣ دانشگاه دارند و برخی کشورهای اروپایی نظیر نروژ، سوئد، دانمارک، فنلاند و ... زیر ١٠٠ دانشگاه تأسیس کرده‌اند در دو سال گذشته، ایران با ۵۱ هزار و ۶۰۰ دانشجوی اعزامی جزو ۱۰ کشور نخست اعزام کننده دانشجو به دانشگاه‌های خارج قرار گرفته است

مدگرایی؛فرهنگی خالی و پوچ

در واقع مدگرایی اگر افراطی نباشد و از روی چشم و هم چشمی و رقابت های کودکانه و به سمت فرهنگ غربی و از بین بردن عزت نفس و ارزش‌های انسانی نباشد ایرادی ندارد

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: بعد از بی آرتی ها، ال آرتی ها هم به تهران می آیند

ویدیو: خروج قطار مسافربری تهران به زاهدان از ریل راه آهن به علت طوفان شن

خروج قطار مسافربری تهران به زاهدان از ریل راه آهن به علت طوفان شن روابط عمومی راه آهن اعلام کرد با تلاش مامورین فنی قطار مسیر بازگشایی شد و قطار به مسیر خود ادامه داد.

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر