نتیجه‌ای یافت نشد.

روستای تاریخی نایبند؛ "ماسوله کویر

شناسه خبر: 157103 سرویس: تصویر شنبه ۲۲ دي ۱۳۹۷, ۰۷ : ۲۳ : ۰۰
روستای تاریخی نایبند؛ "ماسوله کویر
روستای نایبند طبس با خانه‌های خشت و گلی چند طبقه بر فراز تپه ای صخره ای به «ماسوله کویر» شهرت یافته است.
۵۵آنلاین :

 

روستای تاریخی نایبند؛

2

3

4

5

6

7

8

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

 

روستای تاریخی نایبند در کیلومتر 140 جاده دیهوک به سمت راور از توابع بخش دیهوک شهرستان طبس در خراسان جنوبی است. به علت دوری روستا از مراکز شهری و مرکز بخش بافت تاریخی آن تاکنون کمتر دستخوش تحولات و آسیب جدی شده است.

این بافت با توجه به شکل معماری ساخت روستا که در واقع بام یک خانه نقش حیاط خانه بالادست را ایفا می کند به «ماسوله کویر» معروف است.این خانه ها با استفاده از گل، شاخ و برگ درختان از قبیل نخل و درختان منطقه بر فراز تپه صخره ای و به صورت پلکانی ساخته شدند.

همچنین این روستا دارای برج های دیده بانی برای حفاظت از هجوم یاغیان در گذشته به روستاست. روستای تاریخی نایبند باغ ها و مزارع طبیعی زیبایی نیز دارد که محصولاتی مانند خرما پرتقال، لیمو، نارنگی و نارنج از جمله محصولات عمده آن است.

عکاس: سجاد نجفی/ ایرنا


منبع : پرشیا دایجست
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

در ورزشگاههای فوتبال چه خبر است؟

نفرت پراکنی قومیتی و شعارهایی با محوریت تفرقه افکنانه روز به روز در ورزشگاههای ایران در حال پر رنگ تر شدن است و کسی هم به این بحران و تهدید جدی واکنش خاصی نشان نمی دهد.

توازن منطقه اى،توسعه روستايى و توانمند سازى اقشار آسيب پذير چگونه انجام ميشود؟

با توجه به گذشت بیش از پنجاه سال از عمر برنامه‌ریزی در ایران و علی‌رغم تجربه‌ای نسبتاً طولانی در این دوران، نگاه بخشی بر نظام برنامه‌ریزی ایران غالب بوده‌است تا جایی که کشور ایران دچار عدم تعادل‌های منطقه‌ای بالایی در جغرافیای خود به ویژه در میان بخش شهری و روستایی بوده‌است.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: روستایی که محو شده!

روستایی که محو شده! روستای "چم حسین" تنگ تیر که تا پیش از سیل در شهرستان چگنی قرار داشت، در حال حاضر وجود خارجی ندارد و با آب یکسان شده است.

ویدیو: مکالمه تلفنی یک کودک ۶ ساله اصفهانی با اورژانس و درخواست کمک برای نجات مادرش

مکالمه تلفنی یک کودک ۶ ساله اصفهانی با اورژانس و درخواست کمک برای نجات مادرش به جز تلخی دلهره و تنهایی یک کودک و زبان شیرین و شیوا و هوش بالای او ؛ ضرورت آموزش کودکان عنصر کلیدی در این ویدیوست.

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر