روایت پنج استاد برجسته از تاریخ ویرایش در ایران

شناسه خبر: 188486 سرویس: کتاب و شهر کتاب ، گوناگون چهارشنبه ۱۳ شهريور ۱۳۹۸, ۱۴ : ۲۰ : ۰۰
روایت پنج استاد برجسته از تاریخ ویرایش در ایران
کتاب «ویرایش؛ گفت‌و‌گو با ویراستاران» اثر محمدهاشم اکبریانی منتشر شد. این کتاب شامل گفت‌وگو با احمد سمیعی گیلانی، اسماعیل سعادت، ایران گرگین، بهاءالدین خرمشاهی و عبدالحسین آذرنگ است که استادان و پیشکسوتان عرصه ویرایش از زندگی و فعالیت‌های خود گفته‌اند. کتاب «ویرایش» اولین دفتر از این مجموعه تاریخ شفاهی نشر معاصر ایران است و جلدهای بعدی به حوزه‌های دیگر چرخه نشر اختصاص خواهند داشت.
۵۵آنلاین :

محمد هاشم اکبریانی در مقدمه این کتاب نوشته است: آنچه در این کتاب، مدنظر قرار گرفته ویراستاری به معنای امروزی آن است که شامل بخش‌هایی چون «ویراستاری محتوایی» و «ویراستاری فنی» می‌شود. در عین حال گریزی هم به ویراستاری به معنای تصحیح زده شده است که نباید از آن غفلت می‌شد. تلاش ما آن بوده که روند شکل‌گیری و تداوم ویراستاری را در میان سه نسل به بحث بگذاریم. محورهای این مباحث هم، متعدد و گسترده است. هدف آن است که تصویری کامل از چگونگی ظهور ویراستاری، موضوعاتی که در حول و حوش آن وجود داشته، منابع ویراستاران، تغییر و تحولاتی که ویراستاری به خود دیده و... ارائه ‌شود تا اسناد و منابع دست اول و بی‌واسطه در اختیار محققان و پژوهشگران قرار گیرد و آیندگان به هنگام بررسی جایگاه ویراستاری در زمانی که هم اکنون در آن قرار داریم با کمبود منابع مواجه نباشند. کتاب «ویرایش» با تیراژ  ۵۰۰ نسخه و قیمت ۴۵ هزار تومان توسط موسسه خانه کتاب منتشر شده است.


منبع : دنیای اقتصاد
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

كابوس دارو براى بيماران.

عدم دسترسى ايران به دانش ساخت تمامى داروها ايران را در معضل قرار داده است

پیشنهاد تاسیس بانک دولتی جدید

در طرح قانون جامع بانکداری جمهوری اسلامی ایران که توسط کمیسیون اقتصادی مجلس تهیه شده، پیشنهاد تاسیس بانک جدید دولتی با نام بانک توسعه‌ای داده شده است؛ بانکی که قرار است زیر نظر بانک مرکزی به فعالیت بپردازد. کارشناسان از دو جهت تاسیس چنین بانکی را برای نظام بانکداری ایران خطرناک می‌دانند: خطر اول مربوط به فشار ایجاد این بانک به پایه پولی و پول‌پاشی بیشتر در جهت حمایت از طرح‌های توسعه‌ای است. خطر دوم نیز مربوط به تجربیات شکست‌خورده بانک‌های توسعه‌ای در کشورهای توسعه‌یافته است.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدئو : اعتراض سیاسی عجیب در برزیل

ویدئو : اعتراض دوچرخه سواران آلمان

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر