روایت صالح‌علا از حسین آهی: خودآموخته و گنجِ بادآورده

شناسه خبر: 183493 سرویس: کتاب و شهر کتاب ، فرهنگ و هنر ، گوناگون چهارشنبه ۹ مرداد ۱۳۹۸, ۵۲ : ۰۱ : ۰۰
روایت صالح‌علا از حسین آهی: خودآموخته و گنجِ بادآورده
صالح‌علا در وصف دوست و همکار قدیمی‌اش گفت پریشانم! واقعاً نمی‌دانم حسین آهی چطوری حسین آهی شد ولی فقط می‌دانم به دنبال کمتر و به اندازه بود. نه مثل ما که دنبال بیشتر و بیشتر هستیم.
۵۵آنلاین :

سوم آذرماه سال 1332 بدنیا آمد. تحصیلات مقدماتی‌اش را در تهران گذراند. پس از آن بر زبان‌های فارسی، عربی و آلمانی تسلط پیدا کرد. حسین آهی در علومی همچون صرف، نحو، منطق، نجوم، اصول عروض و کلام دست به مطالعه و پژوهش زد و در آن‌ها صاحب‌نظر شد. اولین پژوهش‌های او در مباحث شعری و ادبی در سال 55 ثمره داد. تا آنجا که هنوز به 18 سالگی نرسیده بود کتاب بحور شعر فارسی را منتشر کرد و در همان دوران تحسین تنی چند از بزرگان شعر فارسی نظیر دکتر شفیعی کدکنی و مهدی اخوان ثالث را به دنبال داشت.

اولین برنامه حسین آهی در تلویزیون با کاروان شعر و موسیقی که در دهه 80 از شبکه دو سیما پخش می‌شد. از اواخر سال 88 این پژوهشگر عرصه فرهنگ و هنر، شروع به اجرای برنامه «تماشاگه راز» در شبکه رادیویی فرهنگ کرد. برنامه «تماشاگه راز» همه روزه از ساعت 18:30 تا 19 به وقت تهران از شبکه رادیویی فرهنگ تا اواخر بهمن‌ماه سال 92 پخش می‌شد.

در برنامه‌ای دیگر از برنامه‌های صداوسیما، بخش شبانگاهی رادیو پیام در روزهای چهارشنبه، میزبان حسین آهی بود و او به اشاعه مباحثی در زمینه تاریخ فرهنگ و ادبیات ایران می‌پرداخت. بررسی نکات ویرایشی زبان فارسی، اشاره به لغزها و چیستان‌های دیرینه زبان فارسی، خوانش اشعار و داستان‌های بزرگ ادبیات ایران و جهان و بررسی آن‌ها از دیگر بخش‌های این برنامه بود.

روز سه‌شنبه خبر رسید که حسین آهی این پژوهشگر با دانش عرصه فرهنگ و هنر  و بیش از 25 کتاب پژوهشی و تصحیحی در حوزه شعر و ادبیات، مقالات بی‌شمار در مجلات و نشریات کشور از جمله «کیهان فرهنگی» و ماهنامه حافظ، بعد از تحمل ماه‌ها بیماری دارفانی را وداع گفت.

این خبر بسیاری از اهالی فرهنگ و هنر را ناراحت و آزرده کرد؛ محمد صالح‌علا از پیشکسوتان عرصه رادیو و تلویزیون سال‌ها با حسین آهی دوست و همکار بوده است. او به خبرنگار خبرگزاری تسنیم، گفت: «من پریشانم...! به خاطر اینکه از دوره دانش‌آموزی و نوجوانی با استاد حسین آهی آشنا شدم و دوست بودیم. در همه این سال‌ها از او انسانیت و اخلاق را یاد گرفتم.»

مجری و گوینده پیشکسوت رادیو و تلویزیون با اشاره به اینکه حسین آهی مودب به ادبیات و یگانه‌ای در عرصه فرهنگ و هنر بود، تأکید کرد: امروز خبر درگذشت انسان یگانه، نجیب، پاک‌دست و مودب به ادبیاتی را شنیدم که شعر، ادبیات و دامنه عمیق فرهنگ و هنر ایرانی را به خوبی می‌شناخت. در نوجوانی کتابی نوشت که استاد جلال‌الدین همایی برای این نوشته‌های ارزشمند تقریظ نوشت.

صالح‌علا، آهی را گنج‌بادآورده‌ای دانست که با هیچ‌هزینه‌ای از کمال او بهره‌برداری شد، افزود: حسین آهی انسان بزرگی بود و باید در وصف او گفت که: "باد می‌وزد میوه نمی‌داند زمان افتادن او امروز است..." به نظرمن گنج بادآورده‌ای بود؛ چون هیچ هزینه‌ای انجام نشد تا چنین حسین آهی بوجود آید. زیرا او خودآموخته‌ به کمال رسید. واقعاً نمی‌دانم حسین آهی چطوری حسین آهی شد ولی فقط می‌دانم به دنبال کمتر و به اندازه بود. نه مثل ما که دنبال بیشتر و بیشتر هستیم.

وی با بیان اینکه من عقیده ندارم کتاب از ما انسان بهتری می‌سازد، خاطرنشان کرد: نمی‌دانم چطور آدمی حسین آهی می‌شود و خیلی کم پیش می‌آید یک نفر شبیه او شود. من فقط به دانش و مهارت زیاد او در ادبیات و رنج و مرارتش در حوزه فرهنگ و هنر غبطه می‌خورم. من عقیده ندارم کتاب از ما انسان بهتری می‌سازد ولی به نظرم کتاب از حسین آهی انسان بهتری ساخته بود. باید ببینیم او چه کتاب‌هایی خوانده که انسان بهتری شده و باید ببینیم او در زندگی به چه جهان‌بینی و دیدگاهی رسیده که آنقدر انسان بهتری بود.

صالح‌علا اظهار کرد: آهی حقیقتاً فرهیخته با کمالی بود. خوشابحال رادیو و تلویزیون که چنین گوینده، کارشناس و مجری داشت که سال‌ها هم مخاطب و هم مدیران و برنامه‌سازان از وجود او بهره‌مند شدند. امیدوارم کتاب‌ها و مقالات او تجدید چاپ شوند و کارهای تلویزیونی و رادیویی‌اش دوباره روی آنتن بروند. آهی یک منفعت‌ملی تکرار نشدنی بود؛ روحش شاد و یادش گرامی.


منبع : تسنیم
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

تبانی 7 هزار میلیاردتومانی

با ایجاد 60 شرکت صوری توسط 2 ‌بانک خصوصی صورت گرفت

تولد روستاهای جدید، ویرانی قریه‌های قدیمی

روستاسازی در استان‌های مختلف ادامه دارد

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدئو؛ درگیری تظاهرکنندگان و نیروهای امنیتی در بغداد

ویدئو؛ چکمه ناپلئون در حراجی پاریس ۱۱۷ هزار یورو فروخته شد

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر