روانشناسی که راه‌های محسوس خوشبختی را معرفی کرد

شناسه خبر: 196935 سرویس: توسعه ، اجتماعی ، گوناگون ، سبک زندگی چهارشنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۸, ۵۳ : ۱۰ : ۰۰
روانشناسی که راه‌های محسوس خوشبختی را معرفی کرد
ابوالفضل فاتح برای پاسداشت مکتوب دکتر محمود گلزاری، استاد و روانشناس پیشکسوت
۵۵آنلاین :

بیش از سه دهه است که با نام و سخنان و آثار استاد دکترمحمود گلزاری به عنوان یک انسان وارسته و شریف، یک استاد پرتلاش و برجسته  و شاگردپرور دانشگاه، یک محقق برجسته و یک شخصیت اجتماعی و فرهنگی موسس، موثر و خوشنام آشنا شده ایم.
اینجانب متخصص روانشناسی نیستم اما به عنوان نسلی که مخاطب ایشان بو ده ایم و با توجه به آن دسته از آثار ایشان که مطالعه کرده ام، می توانم بگویم وجه تمایز بسیار مهمی که در رویکرد ایشان یافته ام، عبور از ظاهر و اهتمام به عمق در تربیت است؛ به ویژه که ما در دورانی به سر برده ایم که بمبارانی از تربیت های سطحی و موهوم و عارضه های گسترده و خطرناک آن را شاهد بوده و هستیم.

ایشان به جدیت با سطحی نگری در حوزه تربیت، فرهنگ و مذهب مخالفت داشته و با آشنایی بایسته ای که از علوم تخصصی دانشگاهی، نظریات فلسفی و متون مذهبی دارند،  تلاش مومنانه و پرتکاپویی برای بهره گیری از یافته های جدید علمی، تجربه های تاریخی و آموزه های دینی به کار بسته اند تا بتوانند بهترین مفهوم از «سعادت» و شیوه های محسوس سعادتمندی و احساس رضایت را به نسل جوان ایرانی معرفی کنند.
همچنین تلاش کردند تا بین مفاهیم فلسفی، نظری، عقلانی و بلند «سعادت»، با زندگی محسوس پیوند بزنند و راه‌های «خوشبختی» و «شادکامی پایدار» و اصیل را به نسل جوان ایرانی آموزش داده و ترویج کنند.
همین نگرش چند بعدی است که شنیدن «حدیث زندگی» از زبان و کلام ایشان را در طول سال‌ها شنیدنی و آموختنی ساخته است.

نگاهی به کارنامه غنی و درخشان ایشان، هر انسان نکته‌سنج و اهل مطالعه و تحقیق را به تحسین و تکریم وا می دارد. ایشان به تنهایی در قامت چندین استاد و محقق قد برافراشته اند و خود نمونه ای از انسان های گرانمایه ای هستند که زمان را فشرده کرده و نه فقط در طول، بلکه در عمق، معنا و کیفیت بخشیده اند.
این یعنی عمر با برکت، این یعنی چهره ی ماندگار.  
 ده سال، بیست سال، سی و چهل سال برای همه ما یکسان است و آنچه آن را متفاوت می سازد، کیفیت بهره گیری از زمانی است که خداوند در اختیار ما نهاده است و مهم عمقی است که به آن زمان می دهیم. خوشا آنان که بتوانند یک روزشان را به هزار روز و یک شبشان را به هزار ماه عمق بخشند.
برای استاد دکتر محمود گلزاری از خداوند متعال آرزوی عافیت شامل و کامل و عزت روزافزون دارم.

* دکترای ارتباطات از دانشگاه آکسفورد انگلستان

 

 
 

منبع : خبرآنلاین
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

تراژدی بیسوادی مدرن و فرهنگ عامه

سواد، شعور و آگاهی، الزاما از مسیر مدرسه و دانشگاه کسب نمی‌شود. کسب معرفت، خود نیاز به معرفت دارد. یعنی فرد باید به این درجه از آگاهی برسد که به سمت کسب معرفت حرکت کند. هیچ معرفتی، تصادفی خلق نمی شود و محصول ارث پدری نیست. معرفت به هیچ کس به ارث نرسیده است. همان طور که سواد، محصول خواست و طلب است و نه میراث گذشتگان. ملت با سواد، ملتی است که راهبری آن آسان است.

درس روزگار به سیاست‌گذار

تاوان پرهیز از اصلاحات تدریجی چیست؟

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدئو: دو قطار مسافربری در هند شاخ به شاخ شدند

ویدئو؛ مدیرعامل ویز و کاربران ایرانی

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر