نتیجه‌ای یافت نشد.

رهن و اجاره یک واحد ۶۰ متری در تهران چقدر پول می‌خواهد؟

شناسه خبر: 169339 سرویس: اقتصادی ، گوناگون دوشنبه ۲۶ فروردين ۱۳۹۸, ۳۸ : ۱۴ : ۰۰
رهن و اجاره یک واحد ۶۰ متری در تهران چقدر پول می‌خواهد؟
سرمایه لازم برای رهن و اجاره خانه در مناطق مختلف تهران زمین تا آسمان فرق می‎کند. در یک منطقه می‌توان با ۴۰ میلیون تومان پول یک خانه ۶۰ متری رهن و اجاره کرد، اما این مبلغ در برخی مناطق تهران به حدود ۲۵۰ میلیون تومان می‌رسد. همه چیز بستگی به شما دارد که چقدر سرمایه برای رهن و اجاره خانه کنار گذاشته‌اید؟
۵۵آنلاین :

رهن خانه از این نظر که کل سرمایه رهن در پایان قرارداد به شما بازگردانده می‌شود، همیشه محبوبیت خاصی بین مستاجران دارد. اما با توجه به تورم و از دست رفتن ارزش سرمایه بعد از یک سال، بهتر است قسمتی از این هزینه را به صورت اجاره متقبل شوید. بهترین گزینه این است که نیمی از هزینه لازم برای خانه را در قالب رهن و نصف دیگر را در قالب اجاره ماهانه به صاحبخانه بپردازید. در این گزارش می‌توانید ببینید که در بازار املاک چطور قیمت یک خانه را به رهن و سرمایه لازم برای رهن را به اجاره تبدیل می‌کنند. حالا باید دید برای رهن و اجاره خانه در تهران چقدر پول لازم است؟

به گزارش سرویس راهنمای خرید فرارو، آخرین گزارش رسمی از بازار مسکن تهران نشان می‌دهد برای رهن کامل یک واحد ۶۰ متری در تهران باید بین ۴۳ تا ۲۵۰ میلیون تومان سرمایه داشته باشید. بر مبنای این گزارش محاسبه کردیم که اگر کسی می‌خواهد ۵۰، ۶۰، ۸۰، ۱۰۰ یا ۱۵۰ میلیون تومان و بیشتر برای رهن کامل یک واحد ۶۰ متری کنار بگذارد، باید سراغ مشاوران املاک در کدام مناطق تهران برود.

فرمول تبدیل قیمت فروش به رهن کامل
وقتی می‌گویند خانه در فلان منطقه متری پنج میلیون تومان است، چطور می‌توانیم نرخ رهن و اجاره را به دست بیاوریم؟ شاید فکر کنید کار خیلی تخصصی باشد، اما اینطور نیست. با یک ضرب و تقسیم ساده می‌توانید یک تناسب بین قیمت رهن و اجاره یک خانه با قیمت خرید و فروش آن پیدا کنید. بیاید با یک مثال شروع کنیم. فرض کنید قیمت یک واحد مسکونی ۱۰۰ متری، حدود ۵۰۰ میلیون تومان است. به عبارتی هر متر مربع آن پنج میلیون تومان قیمت دارد. برای اینکه این واحد مسکونی را رهن کامل کنید، تقریبا باید بین یک ششم تا یک پنجم این مبلغ را برای مدت یک سال به صاحبخانه بسپارید. به عبارتی بر اساس عرف معاملات املاک، رهن کامل این خانه مبلغی بین ۸۳ تا ۱۰۰ میلیون تومان خواهد شد. این یعنی یک خانه ۱۰۰ متری که متری پنج میلیون تومان قیمت دارد، رهن آن متری بین ۸۳۰ هزار تا یک میلیون تومان تمام خواهد شد.

فرمول تبدیل رهن به اجاره و بالعکس
رهن کامل یک خانه شاید گاهی اوقات آنچنان به صرفه نباشد. به خصوص در چنین زمانی که شرایط اقتصادی و تورم باعث شده پول رهنی که در پایان قرارداد به مستاجر برگردانده می‌شود کلی ارزشش را از دست داده باشد. برای همین حتی اگر مشکلی از نظر تامین کل مبلغ رهن کامل ندارید بهتر است قسمتی از ارزش خانه را به عنوان اجاره پرداخت کنید. برای تبدیل رهن به اجاره در نظر داشته باشید که به ازای هر یک میلیون تومان رهن، باید ۳۰ هزار تومان اجاره بدهید. مثلا برای خانه ۱۰۰ متری که رهن آن حدود ۱۰۰ میلیون تومان است، می‌توانید ۵۰ میلیون تومان از این مبلغ را به عنوان رهن بپردازید و مابقی آن را در قالب یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان اجاره پرداخت کنید. اگر خواستید می‌توانید سراغ خانه از دم اجاره هم بروید. البته بعید است بتوانید از پس مخارج ماهانه آن بربیایید. چراکه در این صورت برای یک خانه ۱۰۰ متری که متری پنج میلیون تومان قیمت دارد، باید ماهانه سه میلیون تومان اجاره بپردازید! برای اینکه بدانید چه مبلغ اجاره‌ای مناسب زندگی شماست، بهتر است خانه‌ای اجاره کنید که مبلغ اجاره ماهانه آن چیزی بین یک سوم تا نصف حقوق ماهانه شما باشد. به طور مثال اگر ماهانه چهار میلیون تومان درآمد دارید، خانه‌ای با اجاره‌بها ماهانه دو میلیون تومان برای شما مناسب خواهد بود.

 

بیشتر بخوانید: ارزان‌ترین فایل‌های اجاره در تهران


ارزش رهن و اجاره یک واحد ۶۰ متری در تهران
نگاهی که به آخرین آمار رسمی بازار مسکن در تهران بیاندازیم می‌بینیم در اسفندماه سال ۹۷ قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در شهر تهران به ۱۱ میلیون تومان رسیده است. اگر بخواهیم ببینیم رهن کامل یک واحد مسکونی در تهران چقدر آب می‌خورد، باید این عدد را به شش تقسیم کنیم. بر این اساس قیمت رهن کامل هر متر مربع واحد مسکونی در تهران می‌شود یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان. همین موضوع باعث می‌شود که رهن کامل یک واحد ۶۰ متری به عنوان اولین خانه‌ای که یک زوج جوان قرار است در آن زندگی خود را شروع کنند، حدود ۱۱۰ میلیون تومان سرمایه می‌خواهد. به عبارت دیگر برای اجاره یک خانه در تهران باید حدود ۵۵ میلیون تومان رهن و یک میلیون و ۶۵۰ هزار تومان اجاره ماهانه بپردازید. البته این اعداد به عنوان میانگین کل تهران محاسبه می‌شوند و قیمت واحد مسکونی در مناطق مختلف تهران زمین تا آسمان با هم فرق دارد. 

کجای تهران با کمتر از ۵۰ میلیون تومان خانه رهن و اجاره کنیم؟
اگر ۵۰ میلیون تومان سرمایه دارید و دنبال رهن کامل یک واحد مسکونی ۶۰ متری می‌گردید بهترین گزینه برای شما مناطق ۲۰ و ۱۸ تهران است. این دو منطقه ارزان‌ترین خانه‌ها را دارند. قیمت مسکن در منطقه ۲۰ متری چهار میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است و همین موضوع باعث می‌شود قیمت رهن کامل خانه در این منطقه به متری ۷۵۰ هزار تومان برسد. این یعنی رهن کامل یک واحد ۶۰ متری در منطقه ۲۰ حدود ۴۵ میلیون تومان آب می‌خورد. این رقم برای منطقه ۱۸، ۴۷ میلیون تومان است و برای کسانی که نمی‌خواهند بیشتر از ۵۰ میلیون پول رهن بدهند مناسب است.

کجای تهران با کمتر از ۶۰ میلیون تومان خانه رهن و اجاره کنیم؟
اگر ۶۰ میلیون تومان سرمایه دارید و دنبال رهن کامل یک واحد مسکونی ۶۰ متری می‌گردید بهترین گزینه برای شما مناطق ۱۷، ۱۹، ۱۲ و ۱۶ تهران است. قیمت مسکن در منطقه ۱۷ متری پنج میلیون و ۴۰۰ هزار تومان است و همین موضوع باعث می‌شود قیمت رهن کامل خانه در این منطقه به متری ۹۰۰ هزار تومان برسد. این یعنی رهن کامل یک واحد ۶۰ متری در منطقه ۱۷ حدود ۵۴ میلیون تومان آب می‌خورد. این رقم برای منطقه ۱۹ تقریبا ۵۷ میلیون تومان است و اگر بخواهید سراغ رهن کامل واحد ۶۰ متری در مناطق ۱۲ و ۱۶ بروید باید حدود ۵۹ میلیون تومان سرمایه داشته باشید.

کجای تهران با کمتر از ۸۰ میلیون تومان خانه رهن و اجاره کنیم؟
اگر نهایتا ۸۰ میلیون تومان برای رهن کامل سرمایه دارید می‌توانید سراغ مناطق ۱۵، ۱۰، ۱۱ و ۹ بروید. قیمت مسکن در منطقه ۱۵ متری شش میلیون تومان است و همین موضوع باعث می‌شود قیمت رهن کامل خانه در این منطقه به متری یک میلیون تومان برسد. این یعنی رهن کامل یک واحد ۶۰ متری در منطقه ۱۵ حدود ۶۰ میلیون تومان آب می‌خورد. این رقم برای منطقه ۱۰ تقریبا ۷۰ میلیون تومان است و اگر بخواهید سراغ رهن کامل واحد ۶۰ متری در مناطق ۱۱ و ۹ بروید باید حدود ۷۳ و ۷۵ میلیون تومان سرمایه داشته باشید.

کجای تهران با کمتر از ۱۰۰ میلیون تومان خانه رهن و اجاره کنیم؟
اگر ۱۰۰ میلیون تومان سرمایه دارید و دنبال رهن کامل یک واحد مسکونی ۶۰ متری می‌گردید بهترین گزینه برای شما مناطق ۱۴، ۲۱، ۲۲ و ۱۳ تهران است. قیمت مسکن در دو منطقه ۱۴ و ۲۱ حدود متری هشت میلیون و ۱۰۰ هزارتومان است و همین موضوع باعث می‌شود قیمت رهن کامل خانه در این مناطق به متری یک میلیون و ۳۵۰ هزار تومان برسد. این یعنی رهن کامل یک واحد ۶۰ متری در مناطق ۱۴ و ۲۱ حدود ۸۱ میلیون تومان آب می‌خورد. با توجه به اینکه قیمت خانه در مناطق ۲۲ و ۱۳ تهران متری ۱۰ میلیون تومان است، سرمایه لازم برای رهن کامل واحد ۶۰ متری در این مناطق چیزی حدود ۱۰۰ میلیون تومان آب می‌خورد.

 

بیشتر بخوانید: خانه کلنگی؛ سوگلی‌های جدید در بازار مسکن


کجای تهران با کمتر از ۱۵۰ میلیون تومان خانه رهن و اجاره کنیم؟
مناطق ۸ و ۷ بهترین گزینه برای آن‌هایی است که می‌خواهند برای رهن کامل یک واحد مسکونی ۶۰ متری بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیون تومان هزینه کنید. این مناطق در مرکز شهر واقع شده و از نظر دسترسی شرایط فوق‌العاده‌ای دارند. قیمت خانه در این دو منطقه متری ۱۰ میلیون و ۱۰۰ هزار و ۱۰ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان است. همین موضوع باعث می‌شود سرمایه لازم برای رهن کامل یک واحد ۶۰ متری در این دو منطقه به ۱۰۱ و ۱۰۴ میلیون تومان برسد. مناطق ۴ و ۵ دیگر مناطقی هستند که با سرمایه کمتر از ۱۵۰ میلیون می‌توان سراغشان رفت. قیمت رهن کامل واحد مسکونی ۶۰ متری در این دو منطقه به ترتیب ۱۱۰ و ۱۳۵ میلیون تومان است.

کجای تهران بالای ۱۵۰ میلیون برای رهن و اجاره هزینه کنیم؟
لاکچری‌نشین‌های تهران مناطق ۶، ۲، ۳ و ۱ هستند. منطقه یک رکورددار گران‌ترین منطقه در تهران است و قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در این منطقه حدود ۲۵ میلیون تومان محاسبه می‌شود. این یعنی قیمت رهن کامل در این منطقه متری چهار میلیون و ۱۰۰ هزار تومان تمام می‌شود و برای رهن کامل یک واحد مسکونی ۶۰ متری در آنجا باید حدود ۲۵۰ میلیون تومان سرمایه داشت! آخرین امار از بازار مسکن تهران نشان می‌دهد سرمایه لازم برای رهن واحد مسکونی ۶۰ متری در منطقه ۳ حدود ۱۹۳ میلیون تومان، در منطقه ۲ حدود ۱۶۹ میلیون تومان و منطقه ۶ حدود ۱۵۵ میلیون تومان است.

جدول قیمت مسکن در مناطق مختلف تهران و سرمایه لازم برای رهن کامل هر متر مربع آن مطابق جدول زیر است:

منطقه

قیمت هر متر مربع

رهن کامل هر متر مربع

رهن کامل واحد 60متری

منطقه 1

24 میلیون و 550 هزار تومان

چهار میلیون و 100 هزار تومان

246 میلیون تومان

منطقه 2

16 میلیون و 900 هزار تومان

دو میلیون و 800 هزار تومان

169 میلیون تومان

منطقه 3

19 میلیون و 350 هزار تومان

سه میلیون و 200 هزار تومان

193 میلیون تومان

منطقه 4

11 میلیون و 50 هزار تومان

یک میلیون و 850 هزار تومان

110 میلیون تومان

منطقه 5

13 میلیون و 450 هزار تومان

دو میلیون و 250 هزار تومان

134 میلیون تومان

منطقه 6

15 میلیون و 450 هزار تومان

دو میلیون و 600 هزار تومان

155 میلیون تومان

منطقه 7

10 میلیون و 400 هزار تومان

یک میلیون و 750 هزار تومان

104 میلیون تومان

منطقه 8

10 میلیون و 150 هزار تومان

یک میلیون و 700 هزار تومان

102 میلیون تومان

منطقه 9

هفت میلیون و 500 هزار تومان

یک میلیون و 250 هزار تومان

75 میلیون تومان

منطقه 10

هفت میلیون و 50 هزار تومان

یک میلیون و 200 هزار تومان

71 میلیون تومان

منطقه 11

هفت میلیون و 250 هزار تومان

یک میلیون و 200 هزار تومان

72 میلیون تومان

منطقه 12

پنج میلیون و 900 هزار تومان

یک میلیون تومان

59 میلیون تومان

منطقه 13

9 میلیون و 950 هزار تومان

یک میلیون و 650 هزار تومان

100 میلیون تومان

منطقه 14

هشت میلیون و 100 هزار تومان

یک میلیون و 350 هزار تومان

81 میلیون تومان

منطقه 15

شش میلیون و 50 هزار تومان

یک میلیون تومان

61 میلیون تومان

منطقه 16

پنج میلیون و 900 هزار تومان

یک میلیون تومان

59 میلیون تومان

منطقه 17

پنج میلیون و 400 هزار تومان

900 هزار تومان

54 میلیون تومان

منطقه 18

چهار میلیون و 700 هزار تومان

800 هزار تومان

47 میلیون تومان

منطقه 19

پنج میلیون و 700 هزار تومان

950 هزار تومان

57 میلیون تومان

منطقه 20

چهار میلیون و 450 هزار تومان

750 هزار تومان

45 میلیون تومان

منطقه 21

هشت میلیون و 100 هزار تومان

یک میلیون و 350 هزار تومان

81 میلیون تومان

منطقه 22

9 میلیون و 950 هزار تومان

یک میلیون و 650 هزار تومان

99 میلیون تومان

کل تهران

11 میلیون تومان

یک میلیون و 850 هزار تومان

110 میلیون تومان


منبع : فرارو
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

نمایش شفافیت

ميعاد صالحي، رئيس صندوق بازنشستگي، در حالي‌كه مجموعه‌اي با گردش مالي هزاران ميلياردي را بر عهده گرفته است، فهرست حقوق اعضاي هیئت‌مديره شركت‌هاي تابعه خود را روي سايت شفافيت اين سازمان قرار داده و هر روز مانور مي‌دهد كه نسبت به شفاف‌سازي در اين حوزه وارد عمل شده است البته همين كار را هم نصفه و نيمه انجام داده و حقوق خود را روي سايت قرار نداده است.

مشاغل آینده در آینه تکنولوژی

ما به دلایل زیادی می‌توانیم آینده شغل‌های انسانی را پیش‌بینی کنیم، اما آنچه تا امروز در این زمینه اعلام شده، چندان مثبت نبوده است.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: تظاهرات ضد «سگ خوری» در کره جنوبی

تظاهرات ضد «سگ خوری» در کره جنوبی تظاهرات صدها نفر از کره ای ها در سئول علیه کسانی که گوشت سگ می خورند نسل جدید نه تنها اعتقادی به خوردن گوشت سگ نداشته، بلکه سعی کرده اند تا این فرهنگ غلط را در کشور منسوخ کنند. طبق آمار سالیانه 1 میلیون سگ در کره جنوبی خورده می شود

ویدیو: سگ خوران و پرورش دهندگان سگ در کره جنوبی در پاسخ به جنبش ضد سگ خورها دست به تظاهرات

سگ خوران و پرورش دهندگان سگ در کره جنوبی در پاسخ به جنبش ضد سگ خورها دست به تظاهرات زدند سگ خوران با پخت گوشت سگ و پخش بروشور تبلیغاتی اعلام کردند کسانی که با خوردن گوشت سگ مخالفند، از مزایای این گوشت برای سلامتی انسان خبر ندارند. آنها این تظاهرات را در پاسخ به تظاهرات چند روز پیش گروههای مدافع حیوان و به خصوص سگ ها برپا کرده و نسبت به ضد سگ خورها اعتراض نمادین کردند.

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر