نتیجه‌ای یافت نشد.

دو پیشنهاد برای تقویت وحدت ملی

شناسه خبر: 163016 سرویس: توسعه ، فرهنگ و میراث فرهنگی ، اجتماعی ، گوناگون دوشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۷, ۱۴ : ۱۸ : ۰۰
دو پیشنهاد برای تقویت وحدت ملی
«تبدیل فرهنگستان فارسی به فرهنگستان زبان های ایرانی» و «اصلاح قوانین و مقررات مرتبط با زبان»
۵۵آنلاین :

 

همه ایران به طور مشاع متعلق به همه ایرانیان است و این گونه نیست که آذربایجان فقط متعلق به ترک ها باشد و بلوچستان صرفاً مال بلوچ ها، بلکه هر آن که شناسنامه ایرانی دارد، در ذره ذره این خاک سهیم است، فارغ از این که چه زبانی دارد. مگر در دوران دفاع مقدس که از همه جای ایران برای آزادی خرمشهر جمع شده بودند، نیروها را تفکیک می کردند که تو ترک یا کرد هستی و نباید از خرمشهر که عمده جمعیت آن عرب و فارس هستند دفاع کنی؟!

 

جعفر محمدی - رییس فراکسیون حقوق شهروندی مجلس شورای اسلامی (عبدالکریم حسین‌زاده) پیشنهادعب دادهاست: "فرهنگستان زبان و ادب فارسی به فرهنگستان زبان‌های ایرانی تبدیل شود." 

 

 به جرأت می توان گفت این یکی از حرفه ای ترین و ملی ترین پیشنهادهایی است که توسط یک نماینده مردم در خانه ملت مطرح شده است و از این رو باید آن را ستود و حمایت کرد.
دو پیشنهاد برای تقویت وحدت ملی: «تبدیل فرهنگستان فارسی به فرهنگستان زبان های ایرانی» و «اصلاح قوانین و مقررات مرتبط با زبان»

 

ایران، کشوری است با اقوام و زبان های گوناگون و اساساً بدون فارس ها، ترک ها، کردها، لرها، بلوچ ها، عرب ها، تات ها، ارمنی ها و ... ماهیتی به نام ایران وجود خارجی نخواهد داشت.


نکته اینجاست که صاحبان همه این زبان ها در درازای تاریخ به میهن بزرگی به نام ایران وفادار بوده اند و حتی در مواردی که حکومت مرکزی ضعیف بوده و می توانستند اعلام جدایی کنند، نه تنها چنین نکرده اند بلکه به حفظ تمامیت ارضی و هویتی ایران کمک کرده اند؛ نمونه اش مردم آذربایجان در دوران مشروطه که به رهبری بزرگانی چون ستارخان و باقرخان از مشروطه خواهان در تهران حمایت کردند تا نخستین رویش های مردم سالاری در ایران جوانمرگ نشود.
به علاوه هر گاه ایران درخطر بوده است، همه اقوام ایرانی در کنار هم از میهن شان دفاع کرده اند و نمونه حماسه ای اش 8 سال دفاع مقدس است.

با این همه، وقتی نوبت به تأسیس فرهنگستانی برای زبان و ادب رسیده، آن را به "فارسی" محدود کرده اند. فارسی البته زبان مشترکی است که همه ایرانی ها را به هم متصل می کند. در طول تاریخ هم همه اقوام ایرانی آن را پاس داشته اند و  هیچگاه دعوای زبانی در میان نبوده است. اما این دلیل نمی شود فرهنگستان زبان و ادب، چتر خود را محدود به یک زبان کند و سایر زبان ها از از شمول خود خارج سازد.

همان طور که لازم است زبان زیبای فارسی پاس داشته شود و ببالد، درباره سایر زبان های ایرانی هم باید چنین دغدغه ارجمندی وجود داشته باشد چه آن که زبان، بخشی از ثروت و هویت ملی است.


بنابر این دو اتفاق ملی و مبارک مورد انتظار است:
1 -  "فرهنگستان زبان و ادب فارسی" به "فرهنگستان زبان های ایرانی" تبدیل شود تا متخصصان همه زبان های ایران در کنار هم گرد آیند و هر کدام در بخش مربوط به زبان خود و در تعامل همدلانه با یکدیگر، حراست از گنجینه زبانی ایران را عهده دار شوند. 

2 - برخی قوانین و مقررات مربوط به زبان، اصلاح شود. به عنوان مثال " ماده 6 آیین نامه اجرایی قانون ممنوعیت به کارگیری اسامی، عناوین و اصطلاحات بیگانه" که می گوید: "افرادی که علاوه بر زبان فارسی به یکی از زبان های خاص اقلیتهای دینی شناخته شده در قانون اساسی یا گویش‌های محلی و قومی رایج در‌ بعضی مناطق ایران سخن می‌گویند مجازند از اسامی خاص متعلق به آن زبان یا گویش در نامگذاری محصولات و مؤسسه‌ها و اماکن مربوط به خود در‌همان مناطق استفاده کنند."

طبق این آیین نامه که اتفاقاً در دولت اصلاحات تصویب شده، شما به عنوان مثلاً یک ترک زبان می توانید در شهر ترک نشین از اسامی ترکی برای محصول، مؤسسه یا فروشگاه تان استفاده کنید ولی نمی توانید در سایر نقاط کشور از آن کلمه استفاده کنید!

این در حالی است که همه ایران به طور مشاع متعلق به همه ایرانیان است و این گونه نیست که آذربایجان فقط متعلق به ترک ها باشد و بلوچستان صرفاً مال بلوچ ها، بلکه هر آن که شناسنامه ایرانی دارد، در ذره ذره این خاک سهیم است، فارغ از این که چه زبانی دارد. 
مگر در دوران دفاع مقدس که از همه جای ایران برای آزادی خرمشهر جمع شده بودند، نیروها را تفکیک می کردند که تو ترک یا کرد هستی و نباید از خرمشهر که عمده جمعیت آن عرب و فارس هستند دفاع کنی؟!

دو پیشنهاد برای تقویت وحدت ملی: «تبدیل فرهنگستان فارسی به فرهنگستان زبان های ایرانی» و «اصلاح قوانین و مقررات مرتبط با زبان»
همه جای ایران ملک همه اقوام ایرانی است و همه آنها باید بتوانند از زبان مادری خودشان در هر نقطه از سرزمین خودشان استفاده کنند؛ هیچ دولت و مجلس و آیین نامه ای هم نمی تواند این حق طبیعی را نادیده بگیرد.

این دو اقدام می تواند وحدت ملی را که همانند نان شب برای ایران واجب است تقویت کند.

از نمایندگان مجلس نیز انتظار می رود پیشنهاد رییس فراکسیون حقوق شهروندی در خصوص تبدیل فرهنگستان زبان و ادب فارسی به فرهنگستان زبان های ایران و پیشنهاد عصر ایران برای اصلاح برخی قوانین و مقررات مرتبط با زبان را جدی بگیرند و نامی ماندگار از خود در عرصه پاسداشت فرهنگ جمعی ایران بر جای بگذارند.


منبع : عصر ایران
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

آشنایی با دو نیایشگاه صخره‌ای در بُبانشوار هند

داریوش شایگان فقید درکتاب مشهور خود ادیان و مکتبای فلسفی هند در مورد آیین جِین(Jainism) می‌نویسد:کیش جین همانند آیین بودا درآغاز پیدایش خود سازمانی رهبانی بوده است که به تهذیب اخلاق می‌پرداخته و از راه مهرورزی و گرامی داشتن حق زندگانی همراه با پرهیزکاری و خویشتن‌داری می‌خواسته از اقیانوس سامسارا(Samsara) و چرخۀ زایشهای دوباره یا تناسخ گذرکند. کیش جِین در آغاز مانند آیین بودا تلاش می‌کرد تا با دریافت ریشه‌های اخلاقی و مینوی درست از دایرۀ جهنمی بازپیدایی رهایی جوید و راهی برای گریز از رنج گیتی به دست آورد.

چگونه با وجود مشکلات بی‌پایان، شاد بمانیم؟

اگر بپذیریم که برخی از مشکلات را نمی‌توانیم حل کنیم و برطرف‌کردن برخی از آن‌ها خارج از اراده و توان ما است، بهتر می‌توانیم با آن‌ها کنار بیاییم و زندگی شادتری داشته باشیم.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: آیین کاشت 50 اصله نهال به مناسبت صدوپنجاهمین سالگرد رهبر آزادی خواه هندوستان

آیین کاشت 50 اصله نهال به مناسبت صدوپنجاهمین سالگرد رهبر آزادی خواه هندوستان

ویدیو: دیدار یک کهنه سرباز با معشوق خود پس از ۷۵ سال

دیدار یک کهنه سرباز با معشوق خود پس از ۷۵ سال ◽️یک کهنه سرباز پس از 75 سال با معشوقه خود در زمان جنگ دوم جهانی روبه رو شد. در سال پایانی جنگ جهانی دوم، 1944 میلادی، کارا تروی رابینز آمریکایی که برای جنگ در مقابل ارتش نازی عازم فرانسه شده بود در شمال شرقی فرانسه عاشق ژانی پیرسون، 18 ساله شد. ◽️ اما سرانجام رابینسون که در آن زمان 24 سال داشت ناگزیر به جبهه شرق اعزام شد

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر