دستور توقف فعالیت واحد معدنی آبیک بر اثر انفجار مهیب

شناسه خبر: 186414 سرویس: گوناگون چهارشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۸, ۵۳ : ۱۴ : ۰۰
دستور توقف فعالیت واحد معدنی آبیک بر اثر انفجار مهیب
دادستان عمومی و انقلاب شهرستان آبیک گفت: بر اثر انفجار مهیب شب گذشته در یک واحد معدنی، دستور توقف فعالیت این واحد صادر شد.
۵۵آنلاین :

دادستان عمومی و انقلاب شهرستان آبیک گفت: بر اثر انفجار مهیب شب گذشته در یک واحد معدنی، دستور توقف فعالیت این واحد صادر شد.

قاضی سعید احمدزاده در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا در قزوین، ضمن اعلام این خبر اظهار کرد: بر اساس گزارش‌های مردمی و اطلاع‌رسانی مجموعه اطلاعاتی و مسئولان شهرستان آبیک؛ شب گذشته انفجاری بسیار مهیب در یک واحد معدنی رخ داد که باعث رعب و وحشت در مردم شده و چند نفر هم راهی بیمارستان شدند.

وی افزود: بلافاصله موضوع برای بررسی دقیق، جامع و کامل به پلیس اطلاعات و منابع مختلف اعلام و رعب و وحشت مردم احراز شد و با توجه به اینکه اعتراض‌های شدید مردمی در فضای مجازی وجود داشت، احتمال کشیده شدن اعتراض‌ها به خیابان‌ها احساس شد و به همین دلیل دادستانی به عنوان مدعی العموم برای حفظ حقوق عامه به موضوع ورود کرد و دستور توقف فعالیت این واحد معدنی که مشرف به شهر آبیک و چسبیده به شهر است، صادر شد.

پهنه خالی در پیغمبر کوه وجود ندارد

دادستان عمومی و انقلاب شهرستان آبیک اضافه کرد: در شمال شهر آبیک جایی نداریم که بخواهد محدود شود؛ در شمال شهر آبیک محدوده های معدنی ثبت شده یا پروانه بهره‌برداری صادر شده، یا پروانه گواهی کشف دارد و برداشت موقت صادر شده است.

احمدزاده خاطرنشان کرد: پهنه خالی برای ثبت معدن در شمال شهر آبیک وجود ندارد که بخواهد بلوکه شود.

وی بیان کرد: در جلسه دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان آبیک، معاون سازمان صمت استان قزوین حضور یافته بود که پیشنهادات خود را ارائه و اعلام کردیم اگر مجوزی در شمال شهر آبیک باطل شده یا مجوز برداشت موقت باطل شده، بلوکه شود که موافق این پیشنهادات هستند و در جلسات آتی مقرر شده اعلام شود.

دادستان آبیک

این مقام قضایی تصریح کرد: با توجه به اینکه چندین مورد انفجار از سوی معادن به ویژه واحد معدنی مذکور، در گذشته صورت گرفته و اداره حفاظت از محیط زیست شهرستان آبیک هم شکایتی در این زمینه داشته و آلایندگی این واحد را اعلام کرده مصوب شده بود در انفجارها میزان ماده منفجره متناوب صورت گیرد تا آلایندگی کمتر و صدای موج انفجار کمتری ایجاد شود.

دادستان عمومی و انقلاب شهرستان آبیک افزود: مسئولان استان قزوین در اعطای مجوز به معادن مذکور نظر شورای تامین را لحاظ نکردند و بهره‌برداران معادن هم به مصوبه شورا تامین بی‌توجهی کرده اند که مسئولانی که مجوز صادر کرده‌اند باید پاسخگو باشند.

انفجار معادن در ساعات غروب و شب تعمدی است

احمدزاده مطرح کرد: با توجه به آزمایش‌های انجام شده از سوی اداره حفاظت از محیط زیست شهرستان آبیک مبنی بر آلایندگی صوتی و هوای واحد معدنی خاطی، حتی در زمانی که اعلام شده آلایندگی اصلا وجود ندارد، آلودگی وجود داشته است.

وی افزود: نباید انفجارهای معادن به ساعات غروب و شب موکول شود چرا که می‌خواهند با انفجارها در این ساعت، آلودگی‌ها کمتر به چشم بیاید و تعمدا اقدام به انفجار در این زمان می‌کنند.

این مقام قضایی اذعان کرد: این سئوال مطرح است که آیا مسئولان سازمان صمت استان قزوین میزان انفجار مواد معدنی را مشخص کرده اند که انفجار یک باره صورت گیرد یا متناوب و در زمان‌های مختلف انجام شود. گرچه باید گفت در صدور مجوز به معادن در شمال شهر آبیک از سوی مسئولان صمت، تعجیل صورت گرفته است.


منبع : ایلنا
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

كابوس دارو براى بيماران.

عدم دسترسى ايران به دانش ساخت تمامى داروها ايران را در معضل قرار داده است

پیشنهاد تاسیس بانک دولتی جدید

در طرح قانون جامع بانکداری جمهوری اسلامی ایران که توسط کمیسیون اقتصادی مجلس تهیه شده، پیشنهاد تاسیس بانک جدید دولتی با نام بانک توسعه‌ای داده شده است؛ بانکی که قرار است زیر نظر بانک مرکزی به فعالیت بپردازد. کارشناسان از دو جهت تاسیس چنین بانکی را برای نظام بانکداری ایران خطرناک می‌دانند: خطر اول مربوط به فشار ایجاد این بانک به پایه پولی و پول‌پاشی بیشتر در جهت حمایت از طرح‌های توسعه‌ای است. خطر دوم نیز مربوط به تجربیات شکست‌خورده بانک‌های توسعه‌ای در کشورهای توسعه‌یافته است.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدئو : حوثی ها: با ۱۰ پهپاد به تاسیسات نفتی آرامکو عربستان حمله کردیم

ویدئو : یک خانواده روس به ۱۲ راکون پناه دادند

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر