دروازه ای به جای مانده از ارگ تاریخی ایران

شناسه خبر: 176176 سرویس: فرهنگ و میراث فرهنگی ، گوناگون جمعه ۱۷ خرداد ۱۳۹۸, ۱۸ : ۱۷ : ۰۰
دروازه ای به جای مانده از ارگ تاریخی ایران
پرشیا دایجست - دروازه ارگ سمنان در شمال شرق ایران از معروف ترین بناهای تاریخی و نماد این شهر به شمار می آید. این سازه با نقش و نگارهای خیره کننده اش توجه هر کسی را به خود جلب می کند.
۵۵آنلاین :

 

- دروازه ارگ سمنان در شمال شرق ایران از معروف ترین بناهای تاریخی و نماد این شهر به شمار می آید. این سازه با نقش و نگارهای خیره کننده اش توجه هر کسی را به خود جلب می کند.

این دروازه تنها اثر باقیمانده از ارگ سمنان است که زمانی یک مرکز مهم حکومتی در ایران بود.

ارگ دولتی سمنان یا دارالحکومه سمنان مجموعه‌ای بزرگ از ساختمان ها و بناهای مورد نیاز برای اداره شهر بود که از نوشته کتیبه روی آن برمی‌آید که ساختمان آن در سال 1302 ه. ق، در زمان سلطنت ناصرالدین شاه قاجار به اتمام رسیده است.

این اثر در زمان رضا شاه پهلوی به واسطه ساخت و ساز خیابان ها و بناهای جدید تخریب شد. این ارگ دروازه های متعددی داشت؛ اما فقط دروازهشمالی آن باقی ماند. در سال 1358 این اثر در فهرست آثار ملی ایران جای گرفت. در جریان مرمت این بنا نورافکن هایی در چهار گوشه آن نصب شد تا به هنگام شب نمایی خاص به دروازه بدهند.

 

دروازه دارای دو نما است، نمای شمالی و جنوبی که به صورت قرینه از همدیگر قرار دارند و البته نمای شمالی جذاب تر از نمای جنوبی است.

چیزی که نمای شمالی را از نمای جنوبی متمایز کرده استفاده از تزئینات کاشی کاری است. در واقع مناره ها و کاشی های هفت رنگ جذابیت بی نظیری را به این بخش بخشیده است. طرح نیم دایره ای سردر در نمای شمالی هم به صورت قرینه به چشم می خورد اما به جای خوشنویسی نستعلیق که در نمای جنوبی به کا رفته، بر روی آن نقاشی زیبا از نبرد رستم و دیو سفید کتاب شاهنامه نمایان است.


منبع : پرشیا دایجست
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

چرا تحصیل‌کرده‌ها کارآمد نیستند؟

اخیراً یک دانشجویِ کنجکاوِ دکتری از این نویسنده پرسید: " کم نداریم مدیرانی که تحصیلاتِ عالیه دارند، از دانشگاه های خوب دنیا فارغ التحصیل شده اند و بسیار هم جهان دیده هستند. چرا آنها در مدیریت، تا این حد اشتباه کرده و هم چنان اشتباه می کنند؟"

چگونه از شر میلیاردرها خلاص شویم؟

توماس پیکتی می‌گوید نابرابری اقتصادی طبیعی نیست بلکه ناشی از ایدئولوژی‌های سیاسی است.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدئو : استناد پوتین به آیه قرآن در حضور روحانی و اردوغان

ویدئو : تایید کشته شدن پسر بن لادن

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر