نتیجه‌ای یافت نشد.

دروازه ارگ طلایی، نماد شهر سمنان

شناسه خبر: 172154 سرویس: فرهنگ و میراث فرهنگی ، گوناگون سه شنبه ۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۸, ۳۳ : ۱۲ : ۰۰
دروازه ارگ طلایی، نماد شهر سمنان
وقتی به شهر سمنان وارد می‌شوید به راحتی می‌توانید اثر تاریخی و چشم نوازی را در آن پیدا کنید که عنوان نماد این شهر را یدک می کشد. دروازه ارگ در میان میدانی به همین نام قرار دارد. نقش و نگار تماشایی آن هر چشمی را به خود خیره می‌کند و هنر ایرانیان را به رخ رهگذران می‌کشد. در این مطلب قصد داریم با این نماد تاریخی آشنا شویم.
۵۵آنلاین :

این دروازه تنها اثر باقیمانده از ارگ سمنان است که زمانی یک مرکز مهم حکومتی در ایران بود. ارگ به قلعه‌های کوچکی که در میان قلعه‌های بزرگ تر هستند گفته می‌شود که امور اداری شهر در آن ها انجام می‌شد و از اهمیت بسیار زیادی برخوردار بودند. امروزه از تمام شکوه و جلال این ارگ تنها دروازه طلایی آن باقی مانده که هم اکنون سرپاست تا گردشگران از دیدن آن لذت ببرند. دروازه ارگ مایه افتخار برای مردم سمنان است و آنها این اثر را تنها جاذبه تاریخی این شهر می دانند.

دروازه ارگ سمنان

دروازه ارگ 7 متر ارتفاع دارد و آنچه بیش از هرچیز دیگری در این دروازه توجه شما را به خودش جلب می‌کند، نقش و نگارهای آن است. این دروازه دارای دو نمای شمالی و جنوبی است که نمای شمالی آن زیبایی چشم نوازتری دارد. درهای دروازه از چوب‌‌های قطور با گل میخ‌‌های آهنی ساخته شده‌اند و 6 مناره نیز در کنار آن سر به آسمان کشده است. نقاشی تصاویر و خطاطی کتیبه‌های این بنا اثر سید محمد باقر طباطبایی سمنانی، هنرمند مشهور سمنان در دوران قاجاریه هستند و کار کاشی‌پزی کاشی‌های آن توسط استاد حبیب الله، فرزند استاد علی کاشی‌پز کاشانی صورت گرفته است.

باهم به تماشای تصاویری از این دروازه می‌نشینیم.

دروازه ارگ سمنان

دروازه ارگ سمنان

دروازه ارگ سمنان

دروازه ارگ سمنان

دروازه ارگ سمنان

دروازه ارگ سمنان

دروازه ارگ سمنان

دروازه ارگ سمنان

آیا شما اثر تاریخی دیگری را در سمنان سراغ دارید که به زیبایی دروازه ارگ باشد؟

 

اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

نمایش شفافیت

ميعاد صالحي، رئيس صندوق بازنشستگي، در حالي‌كه مجموعه‌اي با گردش مالي هزاران ميلياردي را بر عهده گرفته است، فهرست حقوق اعضاي هیئت‌مديره شركت‌هاي تابعه خود را روي سايت شفافيت اين سازمان قرار داده و هر روز مانور مي‌دهد كه نسبت به شفاف‌سازي در اين حوزه وارد عمل شده است البته همين كار را هم نصفه و نيمه انجام داده و حقوق خود را روي سايت قرار نداده است.

مشاغل آینده در آینه تکنولوژی

ما به دلایل زیادی می‌توانیم آینده شغل‌های انسانی را پیش‌بینی کنیم، اما آنچه تا امروز در این زمینه اعلام شده، چندان مثبت نبوده است.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: تظاهرات ضد «سگ خوری» در کره جنوبی

تظاهرات ضد «سگ خوری» در کره جنوبی تظاهرات صدها نفر از کره ای ها در سئول علیه کسانی که گوشت سگ می خورند نسل جدید نه تنها اعتقادی به خوردن گوشت سگ نداشته، بلکه سعی کرده اند تا این فرهنگ غلط را در کشور منسوخ کنند. طبق آمار سالیانه 1 میلیون سگ در کره جنوبی خورده می شود

ویدیو: سگ خوران و پرورش دهندگان سگ در کره جنوبی در پاسخ به جنبش ضد سگ خورها دست به تظاهرات

سگ خوران و پرورش دهندگان سگ در کره جنوبی در پاسخ به جنبش ضد سگ خورها دست به تظاهرات زدند سگ خوران با پخت گوشت سگ و پخش بروشور تبلیغاتی اعلام کردند کسانی که با خوردن گوشت سگ مخالفند، از مزایای این گوشت برای سلامتی انسان خبر ندارند. آنها این تظاهرات را در پاسخ به تظاهرات چند روز پیش گروههای مدافع حیوان و به خصوص سگ ها برپا کرده و نسبت به ضد سگ خورها اعتراض نمادین کردند.

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر