نتیجه‌ای یافت نشد.

داغ ذغال بر تن درختان جهرم

شناسه خبر: 169129 سرویس: تصویر ، توسعه ، گوناگون شنبه ۲۴ فروردين ۱۳۹۸, ۵۴ : ۲۰ : ۰۰
داغ ذغال بر تن درختان جهرم
«جهرم» به دلیل آب و هوای خشک و مناسب، جنس خاک برای تولید مرکبات و همچنین وجود استادکاران ماهر، تنها محلی در کشور است که باکیفیت‌ترین ذغال ایران را تولید می‌کند و در حال حاضر این ذغال علاوه بر مصارف داخلی، به کشور‌های حوزه خلیج فارس و حتی اروپا صادر می‌شود.
۵۵آنلاین :
چوب، یکی از منابع تأمین انرژی از زمان شناخت آتش توسط بشر تا به امروز بوده است. ۱۸ درصد از جنگل‌های کشور در استان فارس مورد هجوم اَره‌به‌دستانی قرار گرفته که با خشکسالی‌های اخیر، جنگل‌های این استان و حتی شمال کشور را روانه کوره‌های غیرمجاز جهرم کرده و به ذغال تبدیل می‌کنند. تعداد این کوره‌ها در حدود ۹۰۰ واحد در سه بخش «سیمکان»، «کردیان» و «مرکزی» در شهرستان جهرم است که بیش از پنج هزار نفر در آن‌ها مشغول به کار هستند.
 
«جهرم» به دلیل آب و هوای خشک و مناسب، جنس خاک برای تولید مرکبات و همچنین وجود استادکاران ماهر، تنها محلی در کشور است که باکیفیت‌ترین ذغال ایران را تولید می‌کند و در حال حاضر این ذغال علاوه بر مصارف داخلی، به کشور‌های حوزه خلیج فارس و حتی اروپا صادر می‌شود.
 
در این روش، چوب ظرف ۲۰ روز به ذغال باکیفیت تبدیل می‌شود. هم‌اکنون در جهرم بیش از ۱۵ نوع ذغال تولید می‌شود. ذغال لیمو شهرت بسیار دارد. متأسفانه در شهرستان جهرم هیچ‌گونه صنف مستقل و مجزایی برای این حرفه وجود ندارد. شاید اگر صنف و اتحادیه‌ای رسمی در این حرفه وجود داشت، بر میزان و نحوه تولید ذغال هم نظارت بیشتر و بهتری می‌شد تا در این شرایط که بسیاری از جنگل‌ها و درختان کشور در معرض نابودی و ساخت و ساز‌های گاه غیرمجاز قرار گرفته‌اند، ذغال، داغ تازه‌تری بر درخت‌ها نمی‌زد.
 
این روز‌ها که چند استان کشور درگیر سیل و سیلاب و آبگرفتگی هستند، لزوم حفظ و نگهداری درختان و جنگل‌ها به عنوان یکی از تدابیر طبیعت برای جلوگیری از بروز فجایعی مثل ورود سیل به شهر‌ها و روستاها، بیش از پیش به چشم می‌آید.

منبع : فرارو
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

جوابیه ای به وزیر اقتصادی که علم اقتصاد کلاسیک را قبول ندارد

اخیرا وزیر اقتصاد گفته‌اند در وضعیت کنونی اقتصاد ایران با وجود تحریم‌ها و محدودیت‌های نقل‌و‌انتقال بانکی، «باید بپذیریم که نمی‌توان از ادبیات اقتصاد کلاسیک استفاده کرد.»

تنافضات رفتاری آمریکا در عرصه انرژی جهان: فروشنده نفت داعش به تحریم نفت ایران می‌پردازد

دولت «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا روز دوشنبه (دوم اردیبهشت‌ماه) اعلام کرد معافیت‌ها از تحریم‌های نفت را برای خریداران نفتی ایران تمدید نخواهد کرد. واشنگتن گفته هدف از این اقدام به صفر رساندن صادرات نفت ایران است. مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا نیز در یک کنفرانس خبری در ساختمان وزارت خارجه آمریکا مدعی شد که واشنگتن با لغو این معافیت‌ها قصد دارد صادرات نفت ایران را به صفر رسانده و این کشور را از درآمد اصلی خود محروم کند.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: شعار مردم علیه فروغی در مراسم امضای کتاب فردوسی پور به نفع سیل زدگان!

شعار مردم علیه فروغی در مراسم امضای کتاب فردوسی پور به نفع سیل زدگان!

ویدیو: شادی در تلخ ترین لحظه ها در محل سیلبندهای روستاهای شادگان در جنوب خوزستان

شادی در تلخ ترین لحظه ها در محل سیلبندهای روستاهای شادگان در جنوب خوزستان

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر