نتیجه‌ای یافت نشد.

داغ ذغال بر تن درختان جهرم

شناسه خبر: 169129 سرویس: تصویر ، توسعه ، گوناگون شنبه ۲۴ فروردين ۱۳۹۸, ۵۴ : ۲۰ : ۰۰
داغ ذغال بر تن درختان جهرم
«جهرم» به دلیل آب و هوای خشک و مناسب، جنس خاک برای تولید مرکبات و همچنین وجود استادکاران ماهر، تنها محلی در کشور است که باکیفیت‌ترین ذغال ایران را تولید می‌کند و در حال حاضر این ذغال علاوه بر مصارف داخلی، به کشور‌های حوزه خلیج فارس و حتی اروپا صادر می‌شود.
۵۵آنلاین :
چوب، یکی از منابع تأمین انرژی از زمان شناخت آتش توسط بشر تا به امروز بوده است. ۱۸ درصد از جنگل‌های کشور در استان فارس مورد هجوم اَره‌به‌دستانی قرار گرفته که با خشکسالی‌های اخیر، جنگل‌های این استان و حتی شمال کشور را روانه کوره‌های غیرمجاز جهرم کرده و به ذغال تبدیل می‌کنند. تعداد این کوره‌ها در حدود ۹۰۰ واحد در سه بخش «سیمکان»، «کردیان» و «مرکزی» در شهرستان جهرم است که بیش از پنج هزار نفر در آن‌ها مشغول به کار هستند.
 
«جهرم» به دلیل آب و هوای خشک و مناسب، جنس خاک برای تولید مرکبات و همچنین وجود استادکاران ماهر، تنها محلی در کشور است که باکیفیت‌ترین ذغال ایران را تولید می‌کند و در حال حاضر این ذغال علاوه بر مصارف داخلی، به کشور‌های حوزه خلیج فارس و حتی اروپا صادر می‌شود.
 
در این روش، چوب ظرف ۲۰ روز به ذغال باکیفیت تبدیل می‌شود. هم‌اکنون در جهرم بیش از ۱۵ نوع ذغال تولید می‌شود. ذغال لیمو شهرت بسیار دارد. متأسفانه در شهرستان جهرم هیچ‌گونه صنف مستقل و مجزایی برای این حرفه وجود ندارد. شاید اگر صنف و اتحادیه‌ای رسمی در این حرفه وجود داشت، بر میزان و نحوه تولید ذغال هم نظارت بیشتر و بهتری می‌شد تا در این شرایط که بسیاری از جنگل‌ها و درختان کشور در معرض نابودی و ساخت و ساز‌های گاه غیرمجاز قرار گرفته‌اند، ذغال، داغ تازه‌تری بر درخت‌ها نمی‌زد.
 
این روز‌ها که چند استان کشور درگیر سیل و سیلاب و آبگرفتگی هستند، لزوم حفظ و نگهداری درختان و جنگل‌ها به عنوان یکی از تدابیر طبیعت برای جلوگیری از بروز فجایعی مثل ورود سیل به شهر‌ها و روستاها، بیش از پیش به چشم می‌آید.

منبع : فرارو
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

نمایش شفافیت

ميعاد صالحي، رئيس صندوق بازنشستگي، در حالي‌كه مجموعه‌اي با گردش مالي هزاران ميلياردي را بر عهده گرفته است، فهرست حقوق اعضاي هیئت‌مديره شركت‌هاي تابعه خود را روي سايت شفافيت اين سازمان قرار داده و هر روز مانور مي‌دهد كه نسبت به شفاف‌سازي در اين حوزه وارد عمل شده است البته همين كار را هم نصفه و نيمه انجام داده و حقوق خود را روي سايت قرار نداده است.

مشاغل آینده در آینه تکنولوژی

ما به دلایل زیادی می‌توانیم آینده شغل‌های انسانی را پیش‌بینی کنیم، اما آنچه تا امروز در این زمینه اعلام شده، چندان مثبت نبوده است.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: تظاهرات ضد «سگ خوری» در کره جنوبی

تظاهرات ضد «سگ خوری» در کره جنوبی تظاهرات صدها نفر از کره ای ها در سئول علیه کسانی که گوشت سگ می خورند نسل جدید نه تنها اعتقادی به خوردن گوشت سگ نداشته، بلکه سعی کرده اند تا این فرهنگ غلط را در کشور منسوخ کنند. طبق آمار سالیانه 1 میلیون سگ در کره جنوبی خورده می شود

ویدیو: سگ خوران و پرورش دهندگان سگ در کره جنوبی در پاسخ به جنبش ضد سگ خورها دست به تظاهرات

سگ خوران و پرورش دهندگان سگ در کره جنوبی در پاسخ به جنبش ضد سگ خورها دست به تظاهرات زدند سگ خوران با پخت گوشت سگ و پخش بروشور تبلیغاتی اعلام کردند کسانی که با خوردن گوشت سگ مخالفند، از مزایای این گوشت برای سلامتی انسان خبر ندارند. آنها این تظاهرات را در پاسخ به تظاهرات چند روز پیش گروههای مدافع حیوان و به خصوص سگ ها برپا کرده و نسبت به ضد سگ خورها اعتراض نمادین کردند.

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر