خودروی تمام برقی "تویوتا" برای بازی‌های المپیک و پارالمپیک 2020

شناسه خبر: 181646 سرویس: توسعه ، فناوری ، گوناگون جمعه ۲۸ تير ۱۳۹۸, ۱۵ : ۱۶ : ۰۰
خودروی تمام برقی "تویوتا" برای بازی‌های المپیک و پارالمپیک 2020
شرکت خوروسازی ژاپنی "تویوتا" (Toyota) اخیرا از خودروی تمام برقی خود موسوم به "اِی پی اِم" (APM) که برای بازی‌های المپیک ۲۰۲۰ ژاپن طراحی شده، رونمایی کرد.
۵۵آنلاین :

تویوتا اخیرا از خودروی تمام برقی خود موسوم به "اِی پی اِم" که مخفف خودروی جابه‌جا کننده افراد است، رونمایی کرد. تویوتا این خودرو را برای بازی‌های المپیک و پارالمپیک ۲۰۲۰  طراحی کرده و توسعه داده است.

شرکت تویوتا روز گذشته اعلام کرد که خودروی تمام برقی "اِی پی اِم" را برای بازی‌های پارالمپیک تابستانی ۲۰۲۰ (2020 Summer Paralympics) که تابستان سال آینده در توکیوی کشور ژاپن برگزار خواهد شد، طراحی کرده است.

خودروی مذکور  مجهز به سه ردیف صندلی است و قابلیت حمل ۵ مسافر را دارد و سرعت آن ۱۲ مایل در ساعت (۱۹.۳ کیلومتر در ساعت) است.

هر خودروی "اِی پی اِم" مجهز به "باتری لیتیم-یون" است و با هر بار شارژ قادر به طی مسافتی در حدود ۱۰۰ کیلومتر است. باتری لیتیوم-یون (Lithium-ion battery) یک خانواده از باتری‌های قابل شارژ است که در زمان تخلیه، یون‌های لیتیم از الکترود منفی به سمت الکترود مثبت و در هنگام شارژ شدن وارونه حرکت می‌کنند. باتری‌های لیتیم-یون بالاترین چگالی انرژی را فراهم می‌کنند که تقریباً دو برابر انرژی قابل دسترسی از باتری‌های نیکل-کادمیم است. باتری‌های لیتیم-یون معمولاً برای تأمین نیروی لازم در دستگاه‌های الکترونیکی قابل حمل مورد استفاده قرار می‌گیرند.

در مقایسه با نسل‌های قدیمی‌تر باتری‌ها یعنی باتری نیکل–کادمیم و باتری نیکل– هیدرید فلز، باتری‌های لیتیم-یون حدود ۳ تا ۵ برابر وزن و حجم کمتری دارند. باتری لیتیوم-یون انرژی زیادی تولید می‌کند.

از خودروی مذکور برای حمل مسافران به مسابقات مختلف المپیک ۲۰۲۰ استفاده خواهد شد.

شاید برایتان سوال باشد که چرا این خودرو درب ندارد؛ اما نداشتن درب یکی از قابلیتهای خوب این خودرو است، زیرا علاوه بر افراد سالم افراد معلول نیز می‌توانند با ویلچر خود توسط صفحه برانکارد مانند که از زیر خودرو به بیرون می‌آید، به راحتی سوار خودرو شوند.

خودروی تمام برقی

این خودرو یک وسیله نقلیه تمام برقی مناسب برای افراد دارای معلولیت جسمی، بانوان باردار و افراد مسن به شمار می‌رود.

برخلاف بازی‌های المپیک پیشین که تمام بلیط‌های آن به فروش نرفت و به نوعی "سولد اوت" نشد؛ اما تاکنون افراد بسیاری از سراسر جهان برای خرید بلیط‌های این المپیک ثبت‌نام کرده‌اند که این موضوع نشان می‌دهد این المپیک قطعا یکی از پرجمعیت‌ترین المپیک‌ها خواهد بود؛ بنابراین حضور چنین خودروهایی بسیار مفید خواهد بود.

البته این تنها نوآوری شرکت تویوتا برای المپیک ژاپن ۲۰۲۰ نیست؛ چراکه به گفته این شرکت تا پیش از شروع المپیک آنها از فناوری‌های دیگری نظیر خودرو پرنده و ربات‌های غذا و نوشیدنی‌رسان رونمایی خواهند کرد. بنابراین می‌توانیم انتظار داشته باشیم که هیجان بازی‌های المپیک با وجود فناوری‌های پیشرفته دو چندان خواهد شد.


منبع : عصرایران
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

حاشیه نشینی را جدی نکرفتند

شهردار تهران می‌گوید سکونت در حاشیه تهران ١٨‌درصد افزایش یافته است

ایران چگونه در مقابل آمریکا خواهد جنگید؟

در دوره بعد از پایان جنگ سرد احتمالا هیچ کشوری به اندازه ایران تلاش نکرده است که هژمونی آمریکا را به چالش بکشد. تهران در طول چند دهه گذشته از تمام فرصت‌های خود برای ضربه زدن به منافع آمریکا در خاورمیانه، آسیای مرکزی و آمریکای لاتین بهره برداری کرده است.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدئو: استرالیا در آتش؛ شعله‌های سرکش همچنان زبانه می‌کشد

ویدئو؛ نطق پروانه سلحشوری: به‌جز اقلیتی برخوردار بقیه مردم را رها کرده‌ایم

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر