خشم اسلحه و ایل بختیاری

شناسه خبر: 183151 سرویس: تصویر ، فرهنگ و میراث فرهنگی ، گوناگون يكشنبه ۶ مرداد ۱۳۹۸, ۵۲ : ۱۹ : ۰۰
خشم اسلحه و ایل بختیاری
با گذشت سالها و تغيير سبک زندگی از عشايری به شهرنشينی هنوز هم در زندگی روزمره ايل بختياری اسلحه ارزش بسيار زيادی دارد.
۵۵آنلاین :

به گواه تاريخ، بختياری ها از اقوام بااصالت و قدیمی ایرانی هستند كه در قسمت های غربی و جنوب غربی ایران و در استان های اصفهان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، خوزستان و استان مرکزی سكونت دارند.

بيابان بی رحم، طبيعت خشن و سبك زندگی عشايری و همچنین پيشه دامداری باعث شد تا براي محافظت از خود و ايل و طايفه شان دست به اسلحه شوند. اين موضوع به مرور آنها را به جنگاوران و دليران بيابان مشهور كرد كه همچنان بعد از گذشت سالها هنوز هم جنگاوری، تيراندازی، سواركاری و تعداد شكارهای متعدد، جزو صفات برتر بين اقوام مختلف بختياری است.

با گذشت سالها و تغيير سبک زندگی از عشايری به شهرنشينی هنوز هم در زندگی روزمره ايل بختياری اسلحه ارزش بسيار زيادی دارد.

دسترسی آسان به اسلحه، استفاده نامتعارف از آن در مراسم مذهبی و قومی و يا خشم زودگذر موجب افزايش تلفات و خسارات جبران ناپذير شده است كه لزوم بازنگری در استفاده از سلاح گرم در اين فرهنگ را بيش از پيش يادآور می شود.

 

منبع : فرارو
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

نقش تاریخ‌ساز بدن در زیست‌شناسی اجتماعی امروز

اگر از نظر تبارشناسی به تاریخ مفهوم بدن در دوران پیشامدرن در طب بقراطی نگاه کنیم، بدن تابع طبایع، انعطاف‌پذیر در مقابل تأثیرات محیط طبیعی و حتی نیروهای نامحسوس سماواتی در نظر گرفته می‌شد.

ماجرای تردد معلمان خصوصی با آمبولانس در پایتخت

یک استاد دانشگاه به آسیب‌ها و حواشی کلاس‌های آمادگی کنکور اشاره کرد و گفت: شاید شنیده باشید که عده‌ای از معلمین خصوصی با آمبولانس رفت و آمد می‌کنند. این معلم‌های کنکور به آمبولانس خصوصی پول می‌دهند که آنها را از خط ویژه از کلاس اول به کلاس بعدی برسانند که البته این پول در مقابل شهریه‌های هنگفتی که می‌گیرند چیزی نیست. اما آیا دانش آموزان معمولی توان استفاده از چنین معلمانی را دارند؟

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: ایچی چینونسو، پسربچه 11 ساله نیجریایی؛ خدای روپایی است

ایچی چینونسو، پسربچه 11 ساله نیجریایی؛ خدای روپایی است او عاشق مسی و رونالدو است و سعی کرده فنون هر دو را ترکیب کرده و در مهارت خود تلفیق کند.

ویدیو: ایجاد جاده اختصاصی برای ماهی های سالمون

ایجاد جاده اختصاصی برای ماهی های سالمون برای عبور از موانع و سد، تا بتوانند در بالادست به راحتی تخم ریزی کنند

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر