نتیجه‌ای یافت نشد.

خانه کودکی ابتهاج در رشت ثبت ملی می شود

شناسه خبر: 156135 سرویس: فرهنگ و میراث فرهنگی ، گوناگون جمعه ۱۴ دي ۱۳۹۷, ۱۱ : ۱۲ : ۰۰
خانه کودکی ابتهاج در رشت ثبت ملی می شود
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گرشگری استان گیلان اعلام کرد: خانه کودکی امیر هوشنگ ابتهاج متخلص به سایه شاعر معاصر کشورمان در رشت ثبت ملی می شود.
۵۵آنلاین :

شهرود امیر انتخابی شامگاه پنجشنبه در پی انتشار اخباری مبنی بر احتمال تخریب خانه یاد شده و انتشار مصاحبه ای از سوی یلدا ابتهاج فرزند این شاعر معاصر ، با گذاردن عکسی از این خانه در صفحه اینستاگرامش نوشت: خانه ابتهاج - شاعر معاصر گیلانی - ثبت ملی خواهد شد ؛ فعلا فقط همین!
شب گذشته در حالی که گیلانیان دوازدهم دی ماه روز رشت را به جشن نشسته بودند اخبار ناخوشی مبنی بر احتمال تخریب خانه کودکی سایه که پیشتر بنا بود خریداری و به موزه تبدیل شود فضای مجازی را در نوردید و ایرنا گیلان برای جویا شدن از صحت و سقم این موضوع با یلدا ابتهاج فرزند این شاعر بزرگ در آلمان ارتباط گرفت و نظر وی را جویاشد.
وی با اطلاع از انتشار اخبار ناخوش در فضای مجازی و برخی خبرگزاری ها گفت: باور نمی کنم؛ خوشبینم؛ اخبار خوشی در راه است و باید منتظر ماند.
گویا خوشبینی فرزند این شاعر بی ثمر نبود و پست اینستاگرامی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان بار دیگر مردمان این سرزمین را به حفظ پیشینه مفاخر فرهنگی مان دلگرم ساخت.
 اسناد خانه کودکی امیر هوشنگ ابتهاج در اداره های مرتبط با امور ثبتی گیلان موجود است و شرح پدر از این خانه ملاک است.
وی با ابراز نگرانی از شنیدن خبر احتمال تخریب خانه یادشده در فضای مجازی اظهار داشت : گردش ثبتی ثابت می کند که ملک تعیین شده مربوط به مادر سایه بوده و قید شده که بعد از او، به وارثان با نام های امیرهوشنگ ابتهاج و خواهرانش منتقل شود.
وی ادامه داد: اگر چه در جریان پیگیری ها ، تماس با ایران و اخبار رسیده؛ نشست ها و گفت و گو ها به این نتیجه رسیدم که اخبار خوشی در راه است اما نمی توانم ناآرامی خویش را از تصور تخریب خانه پنهان کنم چرا که می بایست خود را در برابر نسل آینده پاسخگو بدانیم .
یلدا ابتهاج تاکید کرد: سایه مدعی هیچ چیز نیست اما مردم علاقه مند به فرهنگ و مفاخر خویش هستند و خرید خانه کودکی سایه و تبدیل آن به موزه، مطالبه مردمیست و نباید مورد بی مهری قرار بگیرد.
وی گفت: دو خانه از سایه یکی خانه مادری در رشت که سایه در آن بدنیا آمده و اولین شعرهایش را در آن سروده و دیگری خانه ارغوان در تهران به یادگار مانده است.
اسفندماه سال گذشته، یلدا ابتهاج فرزند استاد امیرهوشنگ ابتهاج متخلص به ه.ا.سایه در واکنش به انتشار خبر تصویب دو فوریت الزام شهرداری رشت به خرید خانه مادری ایشان در این شهر و تبدیل آن به بنیاد شعر و ادب سایه، از شورای اسلامی شهر رشت قدردانی کرده و گفته بود: اگر طالب گنجید، به ویرانه بگردید.
اسفند ماه سال گذشته در 90 سالگی استاد امیر هوشنگ ابتهاج، دو فوریت الزام شهرداری رشت به خرید خانه مادری ایشان و تبدیل آن به بنیاد شعر و ادب سایه با رای قاطع اعضای شورای شهر تصویب شده بود.
ابتدای محله استادسرای رشت خانه مادری امیرهوشنگ ابتهاج و همچنین محل تولد پسر خاله او گلچین گیلانی است؛ امیر هوشنگ ابتهاج متخلص به ه.ا.سایه شاعر و غزلسرای معاصر، زاده ششم اسفندماه 1306 در رشت است و سرایش های پرنیانی اش از گیلان، آرام و ملایم ترجمان جهان می شود تا هم امروز که برای فرزندان ادب اندیش این آب و خاک تبدیل به اسطوره ای سترگ در شعر معاصر این سرزمین شده است.
 


منبع : ایرنا
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

ایران در سال ۹۷ چگونه بود؟

شایسته است نگاهی داشته باشیم به اتفاقات سال گذشته. سالی که پیش بینی های مختلفی درباره آن میشد اما حالا باید ببینیم کدام پیش بینی ها و وقایع در این سال در ایران اتفاق افتاده است .

دنیای مادرترزای ایران

اتاق خوابش یک کانکس شش متری است و حمام و دستشویی و آشپزخانه و اتاق جلساتش هم کانکس‌هایی دیگر، یک متری و دو متری و... حالا یک سال و پنج ماه است که اینجا زندگی می‌کند؛ در همین کانکس‌ها در روستای «دماغ سفید» سرپل‌ذهاب کرمانشاه.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: آدم های های پر انرژی

این پیرمرد هر روز با دوچرخه اش که یک ضبط روی آن نصب کرده، توی خیابان های همدان می چرخه و موسیقی سنتی پخش می کنه تا رهگذران لذت ببرند

ویدیو: سلام بر نماینده مجلس شورای اسلامی!

سلام بر نماینده مجلس شورای اسلامی! تراکتورسازی تبریز تیمی درخشان با هواداران پرشور است. آنها چشم نواز بازی می کنند و یکی از معدود تیم های شایسته کسب جام هستند. تراکتورسازان چند هفته مانده به پایان لیگ، با یک بازی بیشتر نسبت به رقبا و یک امتیاز افزون تر در صدر قرار گرفته اند.

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر