نتیجه‌ای یافت نشد.

خانه‌ مادری «سایه» کاملا تخریب شد

شناسه خبر: 169227 سرویس: فرهنگ و میراث فرهنگی ، گوناگون يكشنبه ۲۵ فروردين ۱۳۹۸, ۱۰ : ۱۷ : ۰۰
خانه‌ مادری «سایه» کاملا تخریب شد
خانه مادری هوشنگ ابتهاج (هـ. ا. سایه) در رشت به صورت کامل تخریب شد.
۵۵آنلاین :

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان - که روز گذشته (۲۴ فروردین‌ماه) از توقف تخریب این خانه که البته بخش زیادی از آن تخریب شده بود خبر داده بود درباره تخریب کامل خانه به ایسنا گفت: به من هم گزارش دادند که این اتفاق افتاده است. ما نیرویی نداریم که همیشه آن‌جا باشد.  تنها کاری که می‌توانیم انجام دهیم این است که از شهرداری  شکایت کنیم. دیروز و امروز آن‌جا سربازی گذاشتیم که به خانه دست نزنند و کاری نکنند، اما تا اداره تعطیل می‌شود، بولدوزر می‌آورند و خانه را خراب می‌کنند. اگر بخواهند نصف شب اقدامی انجام بدهند کاری نمی‌توان کرد. آقای دکتر مونسان (رئیس سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی) هم به ما دستور دادند  با توجه به این‌که پرونده ثبت خانه در سازمان میراث فرهنگی در جریان است، علیه مدیران شهرداری شکایت کنیم. تنها کاری که می‌توانیم انجام دهیم همین است؛ تا بیایند پاسخ دهند.

 او درباره این‌که آیا شکایت از مدیران شهرداری بعد از تخریب خانه فایده‌ای هم دارد، بیان کرد: درباره خانه میرزا  کوچک خان هم چنین کاری کرده بودند اما  می‌توان عین به عین بنا را ساخت. بعد از تخریب کاری از دست ما برنمی‌آید اما دستگاهی که مجوز می‌دهد باید پاسخگو باشد. مجوز شهرداری هم در فضای مجازی منتشر شده که ۲۷  اسفند صادر شده؛ این درحالی است که ما ۲۵ اسفند جلسه شورای  ثبت داشتیم که این خانه را ثبت اضطراری کنیم. 

امیرانتخابی درباره این‌که به گفته رضا رسولی - عضو شورای شهر رشت - میراث فرهنگی می‌گوید این خانه ارزش تاریخی ندارد، اظهار کرد: این حرف بی‌ربطی است. آقای رسولی با من صحبت کرد و  من هم گفتم شما  صورت جلسه  داشتید که ملک را بخرید. اگر این موضوع یک مطالبه عمومی است، ملک را بخرید، ما هم ثبت می‌کنیم. هرچند برای انتساب خانه به ابتهاج ابهام وجود دارد. مالک فعلی خانه معتقد است «این ملک همان ملک نیست. سه پلاکی که وجود دارد این خانه نیست. این خانه در سال ۴۰ ساخته شده است و خانه‌ای که سایه به دیدن مادربزرگش می‌رفته، خانه‌ای است که الان اداره پسماند شده است». علی‌رغم این موضوع ما گفتیم اگر مطالبه عمومی بر این است که خانه سایه ثبت شود، شهرداری بخرد ما ثبت می‌کنیم. میراث فرهنگی اعتباری ندارد که ملکی را بخرد.

روز جمعه ۲۳ فروردین بعد از دو سال کش و قوس برای ثبت ملی خانه مادری هوشنگ ابتهاج برای جلوگیری از تخریب این خانه، خبر رسید که این خانه تخریب شده است.

در پی این موضوع، مدیرکل میراث گیلان از توقف تخریب این خانه که عملا بخش زیادی از آن تخریب شده بود خبر داد و گفت: به محض اطلاع از این‌که خانه در حال تخریب است، نیروهای یگان حفاظت از میراث فرهنگی استان را فرستادیم و عملیات تخریب این خانه متوقف شد. این خانه دو طبقه‌ مانند بود که طبقه دوم کاملا تخریب شده و به طبقه‌ پایینی هم رسیده‌اند و می‌توان گفت بخش اعظمی از خانه را سریع‌السیر تخریب کرده‌اند.

انتهای پیام


منبع : ایرنا
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

استدلال‌هاي واهي براي توسعه‌نيافتگي

واکاوي سه دوره تاريخي که اجازه نداد کمر اقتصاد بشکند

اتحادیه: خرید طلای آب شده از سوی مردم غیر مجاز نیست

به واحدهای صنفی اعلام شده تا از خرید و فروش طلای آب شده و شمش طلا با افراد عادی که فعالیت صنفی در حوزه طلا ندارند پرهیز شود.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: روستایی که محو شده!

روستایی که محو شده! روستای "چم حسین" تنگ تیر که تا پیش از سیل در شهرستان چگنی قرار داشت، در حال حاضر وجود خارجی ندارد و با آب یکسان شده است.

ویدیو: مکالمه تلفنی یک کودک ۶ ساله اصفهانی با اورژانس و درخواست کمک برای نجات مادرش

مکالمه تلفنی یک کودک ۶ ساله اصفهانی با اورژانس و درخواست کمک برای نجات مادرش به جز تلخی دلهره و تنهایی یک کودک و زبان شیرین و شیوا و هوش بالای او ؛ ضرورت آموزش کودکان عنصر کلیدی در این ویدیوست.

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر