حمام کردشت، حمام تاریخ ساز جلفا

شناسه خبر: 171333 سرویس: تصویر ، فرهنگ و میراث فرهنگی ، گوناگون سه شنبه ۱۰ ارديبهشت ۱۳۹۸, ۴۹ : ۲۱ : ۰۰
حمام کردشت، حمام تاریخ ساز جلفا
حمامی بر بلندای تاریخ ارس
۵۵آنلاین :

روستای کردشت از توابع شهرستان جلفا و میزبان یکی از جاذبه‌های تاریخی و گردشگری آذربایجان شرقی است که بسیاری از گردشگران در سفر به تبریز برای بازدید از این اثر منحصربه‌فرد به این منطقه سفر می‌کنند. روستای کردشت یا کوردشت در تاریخ جنگ‌های ایران و روس بسیار مهم بود و در آن زمان عبور و مرور از رودخانه ارس از طریق این منطقه انجام می‌شد. وجود حصار و برجک‌های دیده بانی از وضعیت فوق العاده و استراتژیک آن زمان حکایت می‌کند. اما ماجرای حمام کردشت چیست؟

حمام کردشت

در زمان سلطنت شاه عباس صفوی و به دستور او حمام کردشت احداث گردید. این بنا در دوره‌ی صفویه حمام خانی بود و فقط پادشاهان حق استفاده از آن را داشتند. پس از دوره‌ی صفویه و در ابتدای دوره‌ی قاجاریه، این بنا به دستور آقا محمدخان قاجار دچار تغییراتی شد و از آن پس برای استفاده عموم قرار گرفت. اما چندین سال و به دلیل احمال در رسیدگی به این حمام، این بنا در معرض تخریب قرار گرفت و مردم دیگر از آن استفاده نکردند و این حمام به حمامی متروکه مبدل گشت.

حمام کردشت

حمام کردشت در بین باغ بزرگی ساخته شده‌است و به لحاظ آهک بری‌های موجود بسیار مورد توجه است. در  ابتدا با پله به هشتی اولی و بعد با هشت پله به سر بینه یا رختکن وارد می‌شوید. رختکن یا سربینه بصورت هشت ضلعی است که توسط هشت ستون هشت ضلعی دیگر سقف یا گنبد محل فوق نگهداری می‌شود. رختکن توسط راهرویی و هشت ضلعی دیگری به خزینه متصل است. دو توالت و یک حوضچه‌ی آب هم در قسمت چپ مثلثی واقع شده است.

حمام کردشت

از دیگر ویژگی ‌های ظاهری بنا که بسیار چشمگیر است، می‌توان به سکوی رختکن، راهروهای هشت‌ ضلعی منتهی به خزینه، حوضچه‌های مثلثی ‌شکل آب، کفش‌کن‌‌های قدیمی و نیز گرمخانه‌ی چهارستونی آن اشاره کرد. روشنی‌ حمام نیز از روزنه‌های سقف تامین می‌شود. این حمام درحال حاضر توسط میراث فرهنگی درحال مرمت است. این بنا در کنار هفت بنای دیگر یعنی عمارت، حمام کوچک، مسجد غریب، دیوان خانه، یخچال، قلعه عباس ‌میرزا و ساخلو، مجموعه‌ی تاریخی کردشت را تشکیل داده‌اند که بازدید از آن‌‌ها خالی از لطف نیست.

حمام کردشت

حمام کردشت

حمام کردشت

حمام کردشت

حمام کردشت

حمام کردشت


منبع : لست سکند
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر
همدلی را به کودکانتان یاد بدهید

همدلی را به کودکانتان یاد بدهید!

کودکان برای موفقیت در روابط و زندگی، باید درک درستی از احساسات خود و دیگران و تاثیر آن بر یکدیگر داشته باشند.

ببخشید ولی شما قبلا «بله» را گفته‌اید!

ببخشید ولی شما قبلا «بله» را گفته‌اید!

«اینستاگرام، اجازه ندارد تصاویر یا پیام‌های من را به اشتراک بگذارد.»

اخبار ویدئویی

بیشتر
روسیه ؛ رتبه اول در آتش بازی

روسیه ؛ رتبه اول در آتش بازی

مرمت مجسمه ها ؛ جبران افتضاح طالبان

مرمت مجسمه ها ؛ جبران افتضاح طالبان

مرمت مجسمه ها ؛ جبران افتضاح طالبان

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر