حق اعتراض برای پیامک‌های اشتباهی

شناسه خبر: 185322 سرویس: توسعه ، اجتماعی ، گوناگون سه شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸, ۵۷ : ۱۸ : ۰۰
حق اعتراض برای پیامک‌های اشتباهی
مسعود حائری : چنانچه مستند شود که پلیس اشتباه کرده و فرد را بی‌دلیل احضار کرده، او می‌تواند شکایت کند و از منظر توهین و هتک حرمت می‌شود به این جرم رسیدگی کرد
۵۵آنلاین :

اردیبهشت‌ماه امسال، پلیس امنیت اخلاقی برای تعدادی از خودروها در تهران پیامکی درباره کشف حجاب داخل خودرو و احضار آنها به ساختمان پلیس امنیت اخلاقی در خیابان وزرا (خالد اسلامبولی) ارسال کرد. تعداد بالای پیامک‌های ارسال‌شده عاملی شد تا این خیابان با ترافیک عجیبی روبه‌رو شود و آنهایی که با عنوان «طرح ناظر» به محل مراجعه کرده بودند، با مشکلات گسترده‌ای مواجه شدند. این طرح همان زمان هم مخالفان بسیاری داشت. نمونه‌اش پروانه سلحشوری، نماینده مجلس بود که در گفت‌وگویی با خبرآنلاین در این‌باره گفت: «حجاب در ایران مقوله‌ای سیاسی است. من هشدار می‌دهم، جامعه را دوقطبی نکنید. قانون حجاب باید تغییر کند. قوانین ما بشدت تبعیض‌آمیز است. زن در قوانین ما جنس دوم است. من می‌گویم طرح عفاف و حجاب چه فایده‌ای داشته؟ شما بگویید چندتا از زنان ما را به باور قلبی حجاب رساندید؟» نمونه دیگر اعتراض‌ها به این پیامک‌ها هم طیبه سیاوشی، دیگر نماینده مجلس بود: «ارسال پیامک کار جدیدی است که فکر می‌کنم فی‌البداهه و بدون کار کارشناسی و دیدن عواقب آن، به این مسأله ورود کرده‌اند. متاسفانه مردم را در مقابل قانون قرار می‌دهند. به دلیل این‌که کسی می‌خواهد از دیگری انتقام‌گیری کند، گزارش غلطی می‌دهد.»
این طرح پس از گذشت چند ماه هر چند کمی از تب و تاب افتاد اما هرگز قطع نشد و حالا در جدیدترین اتفاق در این حوزه، سردار حسین رحیمی، رئیس پلیس پایتخت گفته رانندگانی که پیامکی به اشتباه با کد تخلف طرح ناظر دریافت کرده‌اند، می‌توانند به پلیس امنیت اخلاقی، واحد رسیدگی به اعتراضات مراجعه کنند. به محض این‌که فردی به این واحد مراجعه کند، فرم اعتراض به او داده می‌شود و آن فرد باید اعتراض خود را به صورت مکتوب بنویسد و تحویل دهد تا به مشکل او رسیدگی شود. واحد ۱۹۷ به این اعتراضات رسیدگی می‌کند و در کوتاه‌ترین زمان پاسخ آن اعتراض را می‌دهد و در مدتی که فردی برای اعتراض به SMS طرح ناظر به این واحد مراجعه کرده است تا زمانی که جوابش داده شود، خودروی او توقیف نمی‌شود.»
نکته مهم در این مورد این است که پس از رسیدگی به اعتراضات، چنانچه پلیس اشتباه کرده باشد چه اتفاقی می‌افتد. مسعود حائری، وکیل دادگستری می‌گوید پیامک از نظر قانون با یک متن رسمی فرقی ندارد و سند رسمی و مستند است: «چنانچه مستند شود که پلیس اشتباه کرده و فرد را بی‌دلیل احضار کرده، او می‌تواند شکایت کند و از منظر توهین و هتک حرمت می‌شود به این جرم رسیدگی کرد.» این وکیل دادگستری معتقد است حتما در مواردی از این دست تخلفات اداری در سازمان، پلیس هم باید وارد کار شود و به تخلف افراد رسیدگی کند. به گفته او، در مواردی از این دست، هرچند پلیس وظیفه قانونی‌اش را انجام می‌دهد اما در نهایت از این نظر که ساز و کاری به وجود آمده که به افراد افترا زده شده و وقت و انرژی آنها را گرفته، مورد پیگیری حقوقی است.
حالا چند روزی از راه‌اندازی واحد اعتراضات در پلیس امنیت اخلاقی می‌گذرد و باید دید در آینده این واحد چطور به اعتراض افراد رسیدگی می‌کند و در نهایت آیا مردم هم در جریان روند بررسی اعتراضاتشان قرار می‌گیرند یا خیر؟


منبع : شهروند
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

نقش تاریخ‌ساز بدن در زیست‌شناسی اجتماعی امروز

اگر از نظر تبارشناسی به تاریخ مفهوم بدن در دوران پیشامدرن در طب بقراطی نگاه کنیم، بدن تابع طبایع، انعطاف‌پذیر در مقابل تأثیرات محیط طبیعی و حتی نیروهای نامحسوس سماواتی در نظر گرفته می‌شد.

ماجرای تردد معلمان خصوصی با آمبولانس در پایتخت

یک استاد دانشگاه به آسیب‌ها و حواشی کلاس‌های آمادگی کنکور اشاره کرد و گفت: شاید شنیده باشید که عده‌ای از معلمین خصوصی با آمبولانس رفت و آمد می‌کنند. این معلم‌های کنکور به آمبولانس خصوصی پول می‌دهند که آنها را از خط ویژه از کلاس اول به کلاس بعدی برسانند که البته این پول در مقابل شهریه‌های هنگفتی که می‌گیرند چیزی نیست. اما آیا دانش آموزان معمولی توان استفاده از چنین معلمانی را دارند؟

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: ایچی چینونسو، پسربچه 11 ساله نیجریایی؛ خدای روپایی است

ایچی چینونسو، پسربچه 11 ساله نیجریایی؛ خدای روپایی است او عاشق مسی و رونالدو است و سعی کرده فنون هر دو را ترکیب کرده و در مهارت خود تلفیق کند.

ویدیو: ایجاد جاده اختصاصی برای ماهی های سالمون

ایجاد جاده اختصاصی برای ماهی های سالمون برای عبور از موانع و سد، تا بتوانند در بالادست به راحتی تخم ریزی کنند

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر