حقیقت‌پور: آمریکا از مانور دیپلماتیک ظریف هراس دارد

شناسه خبر: 181367 سرویس: سیاست ، گوناگون چهارشنبه ۲۶ تير ۱۳۹۸, ۳۱ : ۲۰ : ۰۰
حقیقت‌پور: آمریکا از مانور دیپلماتیک ظریف هراس دارد
اقدام امریکایی‌ها در ایجاد محدودیت برای ظریف، نشانه هراس آ‌ن‌ها از مانور رسانه‌ای و دیپلماتیک وزیر امور خارجه کشورمان و اثرگذاری روشنگری‌های وی بر افکار عمومی و دست خالی امریکایی‌ها در این زمینه است.
۵۵آنلاین :

تا زمانی که مقر سازمان ملل در نیویورک است هیچ امیدی به کارامدی و اثرگذاری این نهاد بین‌المللی وجود ندارد.

منصور حقیقت‌پور، نماینده دوره نهم مجلس و مشاور رئیس مجلس شورای اسلامی،درباره محدودیت‌های ایجادشده برای محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، در جریان سفر به نیویورک برای شرکت در نشست سالانه مقامات عالی‌رتبه شورای اقتصادی - اجتماعی ملل متحد از سوی دولت امریکا گفت: امریکایی‌ها به اثرگذاری گفتگو‌های رسانه‌ای آقای ظریف پی برده‌اند، زیرا وزیر خارجه کشورمان در مقایسه با مقامات سیاست خارجی امریکا از نظر دانش سیاسی و حقوق بین‌الملل در تراز بالاتری قرار دارد.

اثرگذاری گفتگو‌های رسانه‌ای ظریف بر افکار عمومی

وی ادامه داد: مایک پمپئو، وزیر خارجه امریکا، رئیس یک مجموعه اطلاعاتی و جاسوسی بوده که هنرش گرفتن دزدانه خبر و اطلاعات از کشور‌ها و بهره‌برداری از آن‌هاست. این چنین فردی با شخص آگاه و آکادمیکی مانند آقای ظریف زمین تا آسمان تفاوت دارد. در واقع این اقدام امریکایی‌ها نشانه هراس آ‌ن‌ها از مانور رسانه‌ای و دیپلماتیک وزیر امور خارجه کشورمان و اثرگذاری روشنگری‌های وی بر افکار عمومی و دست خالی امریکایی‌ها در این زمینه است.

حقیقت‌پور افزود: البته در اینجا نمی‌توان به ضعف مدیریت اجرایی سازمان ملل متحد در قبال این اقدام امریکایی‌ها اشاره نکرد و حقیقتا باید گفت: خاک بر سازمان مللی که ذلیلانه باید اجلاسی را در کشوری برگزار کند که مسئولانش با زورگویی چنین محدودیت‌هایی را برای مقام رسمی یک کشور قائل می‌شوند و آن‌ها هم هیچ کاری نمی‌توانند بکنند.

مشاور رئیس مجلس بیان کرد: تا زمانی که مقر سازمان ملل در نیویورک است هیچ امیدی به کارامدی و اثرگذاری این نهاد بین‌المللی وجود ندارد. چنین سازمان مللی باید با آهنگ امریکا برقصد، بخوابد و از او تمکین کند. در واقع این مصیبت عظما برای سازمان به ظاهر مللی است که باید تحت سیطره امریکا از حقوق ملت‌ها و دولت‌های مستقل دفاع کند.

ایران در کاهش تعهدات برجامی جدی است

حقیقت‌پور درباره کاهش مرحله به مرحله تعهدات برجامی ایران و بی‌تأثیر بودن این‌گونه فشار‌ها بر تصمیم جمهوری اسلامی ایران گفت: این مسیر قطعاً باید از سوی ایران ادامه پیدا کند، زیرا اصل تأمین منافع ملی است. جمهوری اسلامی ایران صادقانه به تعهدات خود در توافق برجام عمل کرد، اما طرف‌های مقابل از برجام خارج شدند یا مانند اروپایی‌ها فقط در حرف پایبندی خود را به برجام اعلام کردند، اما در عمل هیچ اقدامی در راستای عمل به تعهدات خود و تأمین منافع ایران نکردند.

وی تأکید کرد: با ادامه این روند از طرف اروپایی‌ها آن‌ها باید منتظر گام‌های بعدی جمهوری اسلامی باشند که محکم‌تر برداشته خواهد شود تا از این طریق منافع ملی کشور بهتر تأمین شود.


منبع : فرارو
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

حاشیه نشینی را جدی نکرفتند

شهردار تهران می‌گوید سکونت در حاشیه تهران ١٨‌درصد افزایش یافته است

ایران چگونه در مقابل آمریکا خواهد جنگید؟

در دوره بعد از پایان جنگ سرد احتمالا هیچ کشوری به اندازه ایران تلاش نکرده است که هژمونی آمریکا را به چالش بکشد. تهران در طول چند دهه گذشته از تمام فرصت‌های خود برای ضربه زدن به منافع آمریکا در خاورمیانه، آسیای مرکزی و آمریکای لاتین بهره برداری کرده است.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدئو: استرالیا در آتش؛ شعله‌های سرکش همچنان زبانه می‌کشد

ویدئو؛ نطق پروانه سلحشوری: به‌جز اقلیتی برخوردار بقیه مردم را رها کرده‌ایم

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر