حدود یک میلیارد نفر از جمعیت کره زمین آواره یا پناهنده اند

شناسه خبر: 87903 سه شنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۵, ۵۶ : ۱۱ : ۰۰
حدود یک میلیارد نفر از جمعیت کره زمین آواره یا پناهنده اند
از خاورمیانه تا قلب اروپا، کشورها می کوشند تا با طیف گستردهای از بی خانمان هایی که مرزها را در می نوردند به معامله ای دست یابند.
۵۵آنلاین :

از خاورمیانه تا قلب اروپا، کشورها می کوشند تا با طیف گستردهای از بی خانمان هایی که مرزها را در می نوردند به معامله ای دست یابند. برخی از این افراد از ترس جان و زندگی می گریزند و برخی دیگر از فقر و برخی هم در جستجوی شغل پا به فرار می گذارند. تعداد افرادی که مجبور به ترک خانه و کاشانه می شوند. سرسام آور است. بر اساس گزارش آژانس پناهند گان سازمان ملل (UNHCR) حدود ۶۵/۳ میلیون نفر به اجبار آواره شده اند، از جمله ۲۱/۳ میلیون پناهن دهی ثبت شده که مجبور شدند خانه و زندگی خود را از ترس آزار و پیگرد یا جنگ ترک کنند. ویلیام لسی سوینگ، مدیرکل سازمان بین المللی مهاجران (IOM) میگوید: «علاوه بر پناهندگان، ۲۴۴ میلیون مهاجر بین المللی وجود دارند و اگر بر این میزان حدود ۷۵۰ میلیون مهاجر داخلی را بی فزایید حدود ۱ میلیارد نفر می شوند. یعنی ۱ میلیارد نفر از ۷ میلیارد جمعیت کره خاکی، یک نفر از هر هفت انسان روی این سیاره در وضعیت مهاجرتی قرار دارد».

سازمان ملل و ایالات متحده در ماه سپتامبر دو جلسه بین المللی تشکیل دادند تا آنچه را که سوینگ با عبارات «روند وحشتناک در قرن ۲۱... افرادی که اکنون در حال جابه جایی و تحرک هستند بیش از هر دوره دیگری در تاریخ ثبت شده بشر است» مشخص می کند، بررسی کنند. اگر چه سابقه سازمان ملل در حل و فصل در سال های اخیر موثر نبوده (سوریه، عراق، افغانستان، یمن، سودان جنوبی و غیره را تصور کنید) اما به طور کلی، این یک نیروی مهمی بوده تا به پناهندگان اهمیت داده شود؛ وظیفه ای که برخی نهادها مانند آژانس پناهندگان سازمان ملل، یونیسف و دفتر هماهنگی امور بشردوستانه در آن سهیم بوده اند. اما از سواحل لسبوس تا اردوگاه های پناه جویان در کنیا، ترکیه و اردن، آژانس های سازمان ملل همگی پر از انسان است. از سوی دیگر نوعی «پس زنش » یا واکنش منفی نسبت به تازه واردان در امریکا و اروپا وجود دارد. این در حالی است که اروپا خود گرفتار بحران اقتصادی است. بحث های مهاجرت را پناهجویان حتی وارد بحث های انتخاباتی امریکا نیز شده است، درونالد ترامپ علام کرده که در مرز کشورش با مکزیک دیوار خواهد کشید تا مانع ورود مهاجران غیر قانونی به خاک امریکا شود و خواهان منع ورود سوری ها و سایر مسلمانان نیز شده است.

متقاعد کردن ۱۹۳ کشور برای توافقی بر سر این که چگونه با مشکل دوقلوی «مهاجران» و «پناهجویان» تعامل کنند آسان نبود. اگرچه پناهجویان بر اساس کنوانسیون های بین المللی از حقوقی و محافظت های قانونی برخوردارند اما در مورد مهاجران اقتصادی هیچ اجماعی از این دست وجود ندارد و بسیاری از کشورهای ثروتمند در مقابل تغییر این رویکرد مقاومت می کنند. مذاکره کنندگان به سندی ۲۲ صفحه ای دست یافتند که زیربنای توافق جدیدی را شکل می دهد. این سند متشکل است از صفحه 12 به علاوه ی 2 ضمیمه ؛ یکی برای مهاجران و دیگری برای پناهجویان و زمانی دوساله تعیین می کند برای مذاکره در مورد اقدامات خاصی که باید اتخاذ شود. این مذاکرات در سال ۲۰۱۷ شروع می شود و تا کنفرانسی بین دولتی در سال ۲۰۱۸ ادامه می یابد. در میان عناصر این برنامه می توان به موارد زیر اشاره کرد: برنامه هایی برای کشورها جهت جذب مهاجران و محافظت هایی برای انها؛ برنامه هایی برای آموزشی کودکان مهاجران؛ تقسیم بار ناشی از این مساله آنجا که پای جمعیت های مهاجر فعلی به میان می آید. مهمتر این که، این سند شرایطی را فراهم می کند که مهاجران بتوانند تاثیری مثبت بر جامعه داشته باشند. وقتی مذاکرات شروع شد. طرح هایی وجود خواهد داشت تا پیشنهادهای ملموسی برای رسیدگی به وضعیت پناهجویان ارائه شود و بار ناشی از پناهندگان جدید در اقصی نقاط دنیا تقسیم شود، زیرا ۸۶ درصد از پناهجویان در کشورهای در حال توسعه یا کمتر توسعه یافته هستند. زبان حقوق بشری هم در این میان قاصر است، زیرا همواره تنش هایی در مذاکره هست؛ مثل تنش در شمال جهانی و جنوب در حال توسعه. در این میان مسائلی هست که کشورها روی آن اجماع ندارند و زمینه ساز سوء استفاده های حقوق بشری می شود. اجلاس رهبران جهان به رهبری امریکا با میزبانی کشورهای کانادا، امریکا، اتیوپی، آلمان، اردن، مکزیک و سوئد بود. در کنار این ۱۹۳ کشور، ۵۲ سازمان ملی و بین المللی هم حضور داشتند و تعهد دادند که کمک های مالی به برنامه های سازمان مللی و سازمان های بشر دوستانه بين المللی ارائه دهند.

بر این اساسی، ۴/۵ میلیارد دلار اختصاصی یافت. با این رقم می توان ۳۶۰ هزار پناهنده را به طور قانونی پذیرش کرد یا دسترسی ۱ میلیون کودک پناهجو به تحصیل را فراهم کرد یا کمک قانونی به ۱ میلیون مهاجر در سطح جهان ارائه داد.

وضعیت کودکان در این دو اجلاس به طور اخص مورد توجه بود. اگرچه امریکا می خواهد در زمینه مساله پناهجویان خود را «رهبر» جلوه دهد اما گروه های حقوق بشری از این کشور به دلیل مواضعش در مورد بازداشت کودکان پناهجو به شدت انتقاد دارند. بسیاری از این کودکان خانوادهای ندارند و به دلیل خشونت در امریکای مرکزی مجبور به ترک خانه شده اند.

 

 


منبع : روزنامه صدا
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

چند پلاسکوی دیگر فرو می‌ریزد؟

پاساژ کاشانی در خیابان امیر کبیر قابلیت تبدیل شدن به پلاسکویی دیگر را دارد

ظهور قریب‌الوقوع یک ابرطبقه

مدت‌هاست کشور ما با مفهوم فساد در امور و حوزه‌های گوناگون دست‌و‌پنجه نرم می‌کند؛

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدئو : تراشیدن موی سر در اعتراض به سیاست های کشور

ویدئو : راه اندازی تاکسی آبی در فرانسه

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر