جلوگیری از تکرار دولتی نجومی بگیران به دست هیات تطبیق و رئیس مجلس افتاد!

شناسه خبر: 135410 سرویس: گوناگون يكشنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۷, ۰۷ : ۰۱ : ۰۰
جلوگیری از تکرار دولتی نجومی بگیران به دست هیات تطبیق و رئیس مجلس افتاد!
یکسال بر سر اینکه عده‌ای از بیت‌المال برداشت‌های حرام و غیرقانونی داشتند بحث بود و یکسال تمام موضوع تایید و تکذیب می‌شد تا رهبری با صلابت خاصی خواستار برگرداندن پول‌ها به بیت‌المال شدند، همه این مدت توجیه‌هایی نظیر اینکه دولت قبل قانون را اشتباه مصوب و عمل کرده ورد زبان‌ها بود و کسی نپرسید چرا مصوبه هیات دولت قبل، هر سال در دولت جدید تصویب شده و دوباره توسط هیات تطبیق و شخص رئیس مجلس تایید می‌شود!
۵۵آنلاین :
اما حالا بعد از این موضوعات و البته تلاش برای چندین برابر شدن حقوق‌ها دوباره دولت دوازدهم مصوبه‌ای را برای مجوز دادن به برخی پست‌ها و مقام‌ها گذرانده که حقوق آنها بدون در نظر گرفتن قانون سقف مجاز محاسبه شود! مصوبه‌ای که اگر اینبار هم هیات تطبیق و رئیس مجلس بر آن مهر تایید بزنند معلوم نیست چطور می‌خواهد توجیه شود! شاید تایید این موضوع شائبه ذی‌نفع بودن اکثر امضاکنندگان را تقویت کند!
واقعیت این است که دولت هر سال مصوبه‌ای را می‌گذراند که براساس آن ضریب حقوق کارمندان دولت در آن تعیین می‌شود همین طور حداقل و حداکثر حقوق را نیز اعلام می‌کند. براساس ماده ۷۶ قانون مدیریت خدمات کشوری دولت موظف به اعلام حداقل و حداکثر حقوق است، در حالی که براساس این ماده حداکثر حقوق مستمری نباید از ۷ برابر حداقل تعیین شده بیشتر باشد. اما متأسفانه دولت امسال که مصوبه را تعیین کرده اعضا هیات علمی دانشگاه‌ها را از این سقف حداکثر حقوق استثنا کرده است. 

اما برای این کار توجیهی نیز دارد که توجیه منطقی نیست. در قوانین برنامه و برخی مصوبات دیگر آمده است که اعضا هیأت علمی دانشگاه‌ها از قوانین عمومی استثنا هستند. منتهی این قوانین عمومی که استثنا را مطرح کرده این سوال را ایجاد می‌کند که اگر قانونی گفته باشد که اینها استثنا هستند و بعد قانونی بیاید و عده‌ای یا همه حقوق‌بگیران را شامل شود در آنجا هم این استثنا را ذکر باید می‌کرد که البته در قوانین فعلی ذکر نکرده است. پس در نهایت این توجیهی است که قابل پذیرش نیست. البته اصل فلسفه این است که مسئولان چه وزیر شود و چه وکیل و... با نفوذی که دارند عضو هیأت علمی می‌شوند. نکته دیگر آنکه چند روز بعد از آن یک نامه‌ای تهیه کرده‌اند که در آن‌ نامه نیز گفته شده، قضات، کارکنان وزارت اطلاعات، دیوان محاسبات، کارکنان سیاسی وزارت خارجه نیز در این لیست از قلم افتاده‌اند یعنی از سقف حقوقی مستثنی شده‌اند، در حالی که آنها را در جمع استثناها قرار داده بودند و باید این استثنا در قبال آنها نیز اجرا شود.
روال این است که بعد از تصویب موضوعی در هیات دولت  یک نسخه به مجلس می‌فرستند اما زمان می‌برد تا رئیس مجلس آن را برای هیأت تطبیق ارسال کند.

اما اگر هیات تطبیق این مصوبه را رد نکند و یا لاریجانی به عنوان رئیس مجلس مصوبه را با اختیار قانونی لغو نکند انگار باید شاهد نجومی بگیران برای امسال نیز باشیم. تا شاید کارگران حقوق نگرفته کمی ارام شوند و به مسئولان اعتماد بیشتری داشته باشند. تا شاید شبهه انکه مسئولان به دنبال افزایش حقوق خود هستند برطرف شود.

55 آنلاین

 

اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

ژن خوب = کار خوب، زندگی خوب، حال خوب

برایتان سوال پیش نیامده است که چرا درحالی که همه از اقتصاد می‌نالند، آقازاده‌ها همچنان پرکار، کار می‌کنند آنهم با سود زیاد؟

پژوهش تلخی دارد!

«ملک‌الشعرا» عنوانی بود حکومتی برای شاعر بزرگ دوران. اما رقابت برای کسب عنوان «ملک‌الشعرا»، منجر به آن شد که شعرای ایران به مدیحه ‌سرایان حاکمان تبدیل شوند. قاآنی ملک ‌الشعرای ایران از دوران محمدشاه بود. زمانی که ناصرالدین شاه به تخت نشست و امیرکبیر را به صدراعظمی ایران منصوب کرد؛ قاآنی به روال معمول قصیده ‌ای در مدح صدراعظم جدید سرود.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: مادربزرگ ۱۰۲ ساله رکورد شیرجه در آسمان را شکست!

یک پیرزن ۱۰۲ ساله استرالیایی از ارتفاع چهار هزار و ۳۰۰ متری پرید تا رکورد مسن ترین فردی را که در آسمان شیرجه زده است، بشکند

ویدیو: فیلم ساخته شده توریست از سفر به ایران

فیلمMio Iran توسط سباستین لیندا توریستی ساخته شده که برخلاف توصیه های اطرافیان برای عدم سفر به ایران همراه همسرخود به ایران سفرمی کند لیندا این فیلم رابه پسرش میوتقدیم کرده است

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر