جشن رنگها در هندوستان

شناسه خبر: 127428 سرویس: فرهنگ و میراث فرهنگی ، گوناگون جمعه ۱۱ اسفند ۱۳۹۶, ۲۰ : ۱۵ : ۰۰
امسال روز دوم مارس هنگام جشن رنگها در هندوستان است هرسال این روز با توجه به تقویم قمری تغییر پیدا می‌کند.
۵۵آنلاین :

 

حمیدرضا سروری

امسال روز دوم مارس هنگام جشن رنگها در هندوستان است هرسال این روز با توجه به تقویم قمری تغییر پیدا می‌کند. به هنگام جشن رنگها خیابانها پر است از رنگهای صورتی،زرد،سبز،آبی و...هولی(Holi) جشن رنگهاست،جشن پایان زمستان و آغاز بهار است. در برخی از مناطق هند نیز جشن شکرگزاری برداشت محصولات کشاورزیست. براساس باورهای هندوها در این روز خوبی بر بدی و یزدان بر اهریمن پیروز می‌شود. افراد خانواده و دوستان گردهم می‌آیند،به رقص و پایکوبی می‌پردازند،روی صورت و سر هم رنگ می‌پاشند و برای یکدیگر بهترینها را آرزو می‌کنند. جنس رنگها به گونه‌ای است که پاک می‌شود و نگرانی خاصی را بابت برجای ماندن رنگ روی جامگانهای افراد باقی نمی‌گذارد. هندیها  پودرهای رنگ را توی سطل یا درون تفنگهای پلاستیکی می‌ریزند و روی سر و صورت هم می‌پاشند. از چند روز پیش از جشن مردم آمادۀ مراسم هولی می‌شوند و برخی از مغازه‌ها پودرهای رنگی را می‌فروشند. طی سالهای اخیر حضور گردشگران و مردمان دیگر کشورها هم در هولی به فراوانی دیده می‌شود و در واقع چرا که نه؟به هربهانه‌ای باید شاد بود و شادی را با دیگران قسمت کرد.


منبع : 55 آنلاین
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

ژن خوب = کار خوب، زندگی خوب، حال خوب

برایتان سوال پیش نیامده است که چرا درحالی که همه از اقتصاد می‌نالند، آقازاده‌ها همچنان پرکار، کار می‌کنند آنهم با سود زیاد؟

پژوهش تلخی دارد!

«ملک‌الشعرا» عنوانی بود حکومتی برای شاعر بزرگ دوران. اما رقابت برای کسب عنوان «ملک‌الشعرا»، منجر به آن شد که شعرای ایران به مدیحه ‌سرایان حاکمان تبدیل شوند. قاآنی ملک ‌الشعرای ایران از دوران محمدشاه بود. زمانی که ناصرالدین شاه به تخت نشست و امیرکبیر را به صدراعظمی ایران منصوب کرد؛ قاآنی به روال معمول قصیده ‌ای در مدح صدراعظم جدید سرود.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: مادربزرگ ۱۰۲ ساله رکورد شیرجه در آسمان را شکست!

یک پیرزن ۱۰۲ ساله استرالیایی از ارتفاع چهار هزار و ۳۰۰ متری پرید تا رکورد مسن ترین فردی را که در آسمان شیرجه زده است، بشکند

ویدیو: فیلم ساخته شده توریست از سفر به ایران

فیلمMio Iran توسط سباستین لیندا توریستی ساخته شده که برخلاف توصیه های اطرافیان برای عدم سفر به ایران همراه همسرخود به ایران سفرمی کند لیندا این فیلم رابه پسرش میوتقدیم کرده است

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر