نتیجه‌ای یافت نشد.

جام نقره ای سه هزار ساله در خلخال کشف شد

شناسه خبر: 166738 سرویس: فرهنگ و میراث فرهنگی ، گوناگون چهارشنبه ۷ فروردين ۱۳۹۸, ۵۹ : ۲۳ : ۰۰
جام نقره ای سه هزار ساله در خلخال کشف شد
نادرفلاحی روز چهارشنبه گفت که این جام کشف شده مربوط به تمدن ماننایی و با قدمت بیش از سه هزار سال و عصر آهن 3 می باشد.
۵۵آنلاین :

وی بیان کرد: این جام قابل مقایسه با جام‌های نقره‌ای کشف شده در منطقه حسنلو شهرستان نقده استان آذربایجان غربی می باشد.
فلاحی اسفند ماه گذشته اعلام کرده بود که بدنبال کشف 99 قطعه اشیای باستانی در عملیات حفاری غیرمجاز در این منطقه ، میراث فرهنگی استان اقدام به اجرای عملیات کاوش در آن کرد.
وی اظهار داشت: نتیجه کاوش و تلاش کارشناسان میراث فرهنگی در این منطقه باستانی کشف 140 قطعه اشیای تاریخی جدید مربوط به دوران عصر آهن در گورستان تاریخی روستای شال است.
او گفت: کاوش و تحقیقات باستان شناسان نشان می دهد که 300 سال قبل از دوره هخامنشیان در این منطقه سکونت و زندگی وجود داشته است.
فلاحی همچنین با اشاره به اهمیت اشیای تاریخی کشف شده از این گورستان تاریخی و علاقه مردم به بازدید از تاریخ و فرهنگ منطقه افزود: آثار تاریخی کشف شده در این منطقه پس از پایان کار کارشناسی در موزه خلخال در معرض دید عموم قرار خواهد گرفت.
او اظهار کرد: تعدادی از این اشیا نیز در موزه باستان شناسی مرکز استان و به نام اشیای تاریخی شهرستان خلخال در معرض دید عموم گردشگران خارجی و داخلی قرار می گیرد.
به گفته وی ، در آینده ‌ای نزدیک این سایت به عنوان سایت باستان شناسی و تحقیقات باستان شناسی مورد استفاده دانشجویان رشته باستان شناسی و تاریخ قرار خواهد گرفت.
شایقی رییس اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری خلخال گفت: عملیات کاوش در گورستان تاریخی روستای شال از 16 اسفند امسال شروع شده است.
شهرستان خلخال با 95 هزار نفر جمعیت در جنوبی ترین منطقه استان اردبیل در همسایگی استان های آذربایجان شرقی ، زنجان و گیلان واقع شده ، قلعه کیلوان ، کاروانسرای چنارلق ، کاروانسرای شاه عباسی ، پل تاریخی پردیس و بنای چهار گوش از جمله آثار تاریخی شهرستان خلخال است.


منبع : جماران
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف
۱۳۹۸/۰۱/۰۸ ۰۷:۰۶
خوشا به حال یاسر جان
نوش جون ایشون باشه
2 3 پاسخ دادن به این نظر

دیدگاه 55

بیشتر

استدلال‌هاي واهي براي توسعه‌نيافتگي

واکاوي سه دوره تاريخي که اجازه نداد کمر اقتصاد بشکند

اتحادیه: خرید طلای آب شده از سوی مردم غیر مجاز نیست

به واحدهای صنفی اعلام شده تا از خرید و فروش طلای آب شده و شمش طلا با افراد عادی که فعالیت صنفی در حوزه طلا ندارند پرهیز شود.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: روستایی که محو شده!

روستایی که محو شده! روستای "چم حسین" تنگ تیر که تا پیش از سیل در شهرستان چگنی قرار داشت، در حال حاضر وجود خارجی ندارد و با آب یکسان شده است.

ویدیو: مکالمه تلفنی یک کودک ۶ ساله اصفهانی با اورژانس و درخواست کمک برای نجات مادرش

مکالمه تلفنی یک کودک ۶ ساله اصفهانی با اورژانس و درخواست کمک برای نجات مادرش به جز تلخی دلهره و تنهایی یک کودک و زبان شیرین و شیوا و هوش بالای او ؛ ضرورت آموزش کودکان عنصر کلیدی در این ویدیوست.

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر