نتیجه‌ای یافت نشد.

جام نقره ای سه هزار ساله در خلخال کشف شد

شناسه خبر: 166738 سرویس: فرهنگ و میراث فرهنگی ، گوناگون چهارشنبه ۷ فروردين ۱۳۹۸, ۵۹ : ۲۳ : ۰۰
جام نقره ای سه هزار ساله در خلخال کشف شد
نادرفلاحی روز چهارشنبه گفت که این جام کشف شده مربوط به تمدن ماننایی و با قدمت بیش از سه هزار سال و عصر آهن 3 می باشد.
۵۵آنلاین :

وی بیان کرد: این جام قابل مقایسه با جام‌های نقره‌ای کشف شده در منطقه حسنلو شهرستان نقده استان آذربایجان غربی می باشد.
فلاحی اسفند ماه گذشته اعلام کرده بود که بدنبال کشف 99 قطعه اشیای باستانی در عملیات حفاری غیرمجاز در این منطقه ، میراث فرهنگی استان اقدام به اجرای عملیات کاوش در آن کرد.
وی اظهار داشت: نتیجه کاوش و تلاش کارشناسان میراث فرهنگی در این منطقه باستانی کشف 140 قطعه اشیای تاریخی جدید مربوط به دوران عصر آهن در گورستان تاریخی روستای شال است.
او گفت: کاوش و تحقیقات باستان شناسان نشان می دهد که 300 سال قبل از دوره هخامنشیان در این منطقه سکونت و زندگی وجود داشته است.
فلاحی همچنین با اشاره به اهمیت اشیای تاریخی کشف شده از این گورستان تاریخی و علاقه مردم به بازدید از تاریخ و فرهنگ منطقه افزود: آثار تاریخی کشف شده در این منطقه پس از پایان کار کارشناسی در موزه خلخال در معرض دید عموم قرار خواهد گرفت.
او اظهار کرد: تعدادی از این اشیا نیز در موزه باستان شناسی مرکز استان و به نام اشیای تاریخی شهرستان خلخال در معرض دید عموم گردشگران خارجی و داخلی قرار می گیرد.
به گفته وی ، در آینده ‌ای نزدیک این سایت به عنوان سایت باستان شناسی و تحقیقات باستان شناسی مورد استفاده دانشجویان رشته باستان شناسی و تاریخ قرار خواهد گرفت.
شایقی رییس اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری خلخال گفت: عملیات کاوش در گورستان تاریخی روستای شال از 16 اسفند امسال شروع شده است.
شهرستان خلخال با 95 هزار نفر جمعیت در جنوبی ترین منطقه استان اردبیل در همسایگی استان های آذربایجان شرقی ، زنجان و گیلان واقع شده ، قلعه کیلوان ، کاروانسرای چنارلق ، کاروانسرای شاه عباسی ، پل تاریخی پردیس و بنای چهار گوش از جمله آثار تاریخی شهرستان خلخال است.


منبع : جماران
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف
۱۳۹۸/۰۱/۰۸ ۰۷:۰۶
خوشا به حال یاسر جان
نوش جون ایشون باشه
5 5 پاسخ دادن به این نظر

دیدگاه 55

بیشتر

دیدن «دیوها» که کاری ندارد.

در این میان اما راننده‌ای هم در شهر قزوین پیدا می‌شود که روی شیشه خودروی خود نوشته: «کرایه نداری برو، حلالت نگو ندارم، برو بسلامت»

آینده‌پژوهی ایران و اکوسیستم استارتاپی

شناخت مسائل مربوط به آینده کشورها، پیش‌بینی سناریوهای محتمل در حوزه‌های مختلف و تحلیل تغییرات پیش‌رو، به امری بسیار مهم و اساسی برای کشورهای جهان تبدیل شده است. اهمیت این مباحث آن‌چنان است که در کشورهای پیشرفته سال‌های درازی است رشته‌های مرتبط با آینده‌پژوهی

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: ورود مسوولین با خودرو به میدان نقش جهان اصفهان

ورود مسوولین با خودرو به میدان نقش جهان اصفهان برای حفاظت از این محوطه تاریخی، ورود خودروها ممنوع است

ویدیو: کشتن بیرحمانه توله خرس ۲ساله در سوادکوه

هشدار - دارای صحنه دلخراش کشتن بیرحمانه توله خرس ۲ساله در سوادکوه شنبه ۲۵خرداد یک توله خرس ۲ساله در منطقه دراسله سوادکوه استان مازندران؛ هنگامی که همراه مادر خود در حرکت بود از یک تپه به پایین سقوط کرده و از مادرش فاصله گرفت. اهالی روستا به طرز بی رحمانه ای با ضربات متعدد سنگ و چوب توله خرس را زخمی کردند. هرچند کوهنوردان عابر به محیط بان ها اطلاع دادند و آن ها به کمک توله خرس شتافتند

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر