جام جهاني در ايران

شناسه خبر: 150657 سرویس: توسعه ، ورزشی ، گوناگون چهارشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۷, ۳۵ : ۱۵ : ۰۰
جام جهاني در ايران
ساعتي از صحبت مسئولان ورزش ايران مبني‌بر اينکه دوباره به قطري‌ها پيشنهاد داده‌‌اند تا ميزبان تعدادي از تيم‌ها در جام جهاني 2022 باشند، نگذشته بود که قطري‌ها اين مورد را به صورت رسمي و براي اولين‌بار تأييد کردند؛ ماجرا به گفت‌وگوي حسن الذوادي، دبيرکل کميته برگزارکننده جام جهاني، با خبرگزاري فرانسه برمي‌گردد؛ او که به پاريس دعوت شده بود تا در مراسم سياسي فرانسوي‌ها حضور داشته باشد، به طور رسمي تأييد کرد که به فکر فرستادن تعدادي از تيم‌هاي حاضر در جام جهاني 2022 قطر به ايران هستند.
۵۵آنلاین :

ساعتي از صحبت مسئولان ورزش ايران مبني‌بر اينکه دوباره به قطري‌ها پيشنهاد داده‌‌اند تا ميزبان تعدادي از تيم‌ها در جام جهاني 2022 باشند، نگذشته بود که قطري‌ها اين مورد را به صورت رسمي و براي اولين‌بار تأييد کردند؛ ماجرا به گفت‌وگوي حسن الذوادي، دبيرکل کميته برگزارکننده جام جهاني، با خبرگزاري فرانسه برمي‌گردد؛ او که به پاريس دعوت شده بود تا در مراسم سياسي فرانسوي‌ها حضور داشته باشد، به طور رسمي تأييد کرد که به فکر فرستادن تعدادي از تيم‌هاي حاضر در جام جهاني 2022 قطر به ايران هستند. الذوادي مي‌گويد: «واقعيت اين است که ما پيشنهادات زيادي از کشورهاي ديگر براي مشارکت در برگزاري جام جهاني داشته‌ايم، ولي هنوز هيچ تصميمي در اين زمينه نگرفته‌ايم». او در پاسخ به اين سؤال که آیا از سوي ايران پيشنهاد جدي براي ميزباني جام جهاني داشته‌‌اند، گفت: «درست است، اين برنامه بخشي از برنامه راهبردي ماست، ولي مشخصا قبل از اينکه تصميم نهايي گرفته شود ابتدا بايد درباره‌اش با فيفا صحبت کنيم. بعد، هرچه که به زمان برگزاري اين تورنمنت نزديک‌تر شديم، آن‌وقت مي‌توانيم راحت درباره اين مشارکت صحبت کنيم».
بحث بر سر 60 هزار اتاق
داستان مشارکت ايران در امر برگزاري و ميزباني از تعدادي تيم در جام جهاني 2022 قطر از همان ابتداي اختصاص ميزباني به قطري‌ها سر زبان‌ها افتاد؛ اين کشور کوچک عربي که هنوز هم بحث‌هاي زيادي درباره گرفتن ميزباني‌اش مطرح است وسعت زيادي ندارد و با وجود پيشرفت بسيار زيادي که در امر تجهيزات ورزشي داشته، ولي به نظر مي‌رسد زيرساخت لازم براي پاسخ‌گويي به همه موارد مورد نياز را که فيفا رويش تأکيد دارد در اختيار ندارد. مهم‌ترين بخش اما پذيرايي از 1.5 ميليون نفر تماشاگري است که قرار است خودشان را به قطر برسانند و اين بازي‌ها را از نزديک ببينند. با توجه به اينکه بازي‌ها در چند مرحله مختلف گروهي و حذفي برگزار مي‌شود، براي ميزباني از جام جهاني نياز به 60 هزار اتاق در هتل‌هاي مختلف است؛ موضوعي که به نظر مي‌رسد قطري‌ها را مجاب کرده تا به پيشنهاد ايران به صورت جدي‌تري فکر کنند. ايران به قطر پيشنهاد داد تا در جزيره کيش از تعدادي از تيم‌هاي حاضر در جام جهاني ميزباني کند؛ هم به دليل مجهزبودن اين جزيره از لحاظ زيرساختي و هم اينکه آب‌وهواي مشابهي با ميزبان اصلي اين تورنمنت دارد.
برادري در سياست، مشارکت در فوتبال
بااين‌حال مهم‌ترين دليلي که باعث مي‌شود مشارکت ايران با قطر در برگزاري جام جهاني جدي‌تر شود، مباحث سياسي و در رأس آنها، تحريم‌هايي است که هر دو کشور به صورت جداگانه‌اي از آن رنج مي‌برند. ايران اين روزها با تحريم‌هاي آمريکا مواجه شده و گرفتن بخشي از ميزباني جام جهاني مي‌تواند اعتبار دوچنداني در عرصه بين‌المللي داشته باشد. در آن‌سو قطر هم از سال 2017 با همسايگان عربش به مشکل برخورده و از سوي آنها تحريم شده؛ عربستان، بحرين و امارات سه کشوري هستند که روابطشان را با قطر به اين بهانه که اين کشور از گروه‌هاي افراطي حمايت مي‌کند، قطع کرده‌اند. اين تحريم‌ها رابطه قطر و ايران در عرصه سياسي در منطقه را افزايش داده و به نظر مي‌رسد اين موضوع دليل خوبي است تا قطري‌ها بخشي از ميزباني را به ايران بسپارند.
32 يا 48 تيم؟
درست است که قطري‌ها همچنان مي‌گويند بايد با فيفا پيش از سپردن بخشي از ميزباني جام جهاني به ايران توافق کنند، ولي به نظر مي‌رسد ترديد آنها بيشتر مربوط به تعداد تيم‌هايي است که قرار است در اين جام جهاني حاضر باشند؛ اينکه بالاخره اين جام جهاني قرار است با 32 تيم برگزار شود يا 48 تيم؟ اگر قرار به برگزاري با 48 تيم باشد که بايد رسيدن بخشي از ميزباني به ايران را قطعي دانست، چون قطري‌ها همين حالا براي ميزباني از 32 تيم و هوادارانشان کمي مشکل دارند، چه برسد به اينکه بخواهند از 48 تيم ميزباني کنند. پايان ماه اکتبر در کوالالامپور، فيفا رأي نهايي‌اش را درباره اينکه جام جهاني قطر با چه تعداد تيم برگزار مي‌شود اعلام خواهد کرد. هفته پيش قطري‌ها اعلام کرده بودند ميزباني از 48 تيم «چالش دشواري» براي آنها خواهد بود. دبيرکل کميته برگزاري جام جهاني قطر هم به خبرگزاري فرانسه مي‌گويد: «ما فعلا زيرساخت‌هايمان را بر مبناي برگزاري جام جهاني با 32 تيم پيش برده‌ايم. فعلا در حال بررسي هستيم که اگر فيفا تصميم به برگزاري اين جام جهاني با 48 تيم گرفت چه بايد کرد. به‌زودي با فيفا و کشوري که قرار است در اين زمينه به ما کمک کند رايزني خواهيم کرد». 


منبع : روزنامه شرق
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

بودجه بنیادهای خاص فرهنگی را قطع یا کم کنید

یک سال هم به برخی مؤسسات غیر مولد کمک نشود به جایی بر نمی‌خورد. بگذاریم مردم در سال 98 از دستاوردهای قبلی این موسسات استفاده کنند.

نورچشمی‌ها همین دور و برند

آمارهای ٦ ماه نخست‌ سال‌جاری نشان می‌دهد استان‌های تهران سمنان، یزد و اصفهان بیشترین میزان تسهیلات بانکی را دریافت کرده‌اند. این در حالی است که کردستان و سیستان و بلوچستان از همه مظلوم‌ترند

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: مادربزرگ ۱۰۲ ساله رکورد شیرجه در آسمان را شکست!

یک پیرزن ۱۰۲ ساله استرالیایی از ارتفاع چهار هزار و ۳۰۰ متری پرید تا رکورد مسن ترین فردی را که در آسمان شیرجه زده است، بشکند

ویدیو: فیلم ساخته شده توریست از سفر به ایران

فیلمMio Iran توسط سباستین لیندا توریستی ساخته شده که برخلاف توصیه های اطرافیان برای عدم سفر به ایران همراه همسرخود به ایران سفرمی کند لیندا این فیلم رابه پسرش میوتقدیم کرده است

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر