تولید ۶۷ درصد مواد اولیه دارویی در کشور

شناسه خبر: 185549 سرویس: اقتصادی ، گوناگون پنجشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۸, ۱۱ : ۱۶ : ۰۰
تولید ۶۷ درصد مواد اولیه دارویی در کشور
رئیس هیات مدیره سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران گفت: ۶۷ درصد مواد اولیه دارویی در داخل کشور تولید می‌شود.
۵۵آنلاین :

دکتر احمد شیبانی در آئین افتتاح خط جدید تولید داروهای انسانی شرکت داروسازی مهبان دارو در شهر صنعتی کاوه شهرستان ساوه که با حضور وزیر بهداشت صورت گرفت، اظهار کرد: مردم شاهد حمایت عملی از صنعت دارو در دوران مدیریت جدید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هستند.

وی با اشاره به افتتاح خط جدید تولید داروهای انسانی در این واحد تولیدی افزود: افتتاح این واحد تولیدی بیانگر آن است که در صنعت داروسازی تحریم ها به فرصت تبدیل شده است و یک افتخار برای کشور محسوب می‌شود.

رئیس هیات مدیره سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران با اشاره به اینکه حدود ۱۰۲ کارخانه داروسازی در کشور داروهای شیمیایی تولید می‌کنند، افزود: قبل از انقلاب اسلامی هیچ صنعت داروسازی در کشور وجود نداشت و تنها ۴۰ واحد داروسازی فعال بود که ۱۴ واحد آن خارجی بود و در قالب شرکت‌های چند ملیتی فعالیت می‌کردند و قریب به ۲۵ درصد نیاز کشور به دارو در ایران تولید می شد و افزون بر ۷۵ درصد آن وارداتی بود.

وی بیان کرد: در حال حاضر تنها سه درصد داروی مورد نیاز کشور وارد می شود و ۹۷ درصد نیاز دارویی در داخل کشور تولید می‌شود و مردم در این چهل سال با داروی ایرانی با کیفیت و قیمت مناسب درمان شدند.

وی با اشاره به اینکه ۶۷ درصد مواد اولیه دارویی در داخل کشور تولید می‌شود، اظهار کرد: در سایه تلاش و توان متخصصان ایرانی ۱۰۰ درصد مواد لا زم برای بسته بندی دارو در داخل کشور تولید می‌شود.

شیبانی افزود: کشور ایران در سال ۵۶ با جمعیت ۳۵ میلیون نفری حدود ۵۰۰ میلیون دلار در تامین نیازهای دارویی هزینه داشت و اکنون با ۸۰ میلیون نفر جمعیت تنها سه درصد دارو را وارد می‌کند. اگر سهم بالایی در تولید دارو نداشتیم معلوم نبود رقم ۵۰۰ میلیون دلار قبل از انقلاب برای تولید دارو در سالهای اخیر به چه میزان می رسید و آیا اصلا کشور توان تامین این میزان منابع مالی را داشت یا با بحران مواجه می‌شدیم؟.

وی با تاکید بر اینکه نیازهای صنعت داروسازی به اندازه مورد نیاز پیش بینی و تامین شده و هیچگونه کمبودی وجود ندارد گفت: توسعه و پیشرفت هر کشوری به صنعت وابسته است و صنعت داروسازی کشور با تمام توان برای تامین نیاز تلاش می‌کند.

وی افزود: دارو یک کالای حیاتی و حساس به شمار می‌رود و با هیچ کالایی قابل مقایسه نیست. خوشبختانه صنعت داروسازی کشور اجازه نخواهد داد که مردم نگران تامین دارو باشند.


منبع : ایسنا
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

كابوس دارو براى بيماران.

عدم دسترسى ايران به دانش ساخت تمامى داروها ايران را در معضل قرار داده است

پیشنهاد تاسیس بانک دولتی جدید

در طرح قانون جامع بانکداری جمهوری اسلامی ایران که توسط کمیسیون اقتصادی مجلس تهیه شده، پیشنهاد تاسیس بانک جدید دولتی با نام بانک توسعه‌ای داده شده است؛ بانکی که قرار است زیر نظر بانک مرکزی به فعالیت بپردازد. کارشناسان از دو جهت تاسیس چنین بانکی را برای نظام بانکداری ایران خطرناک می‌دانند: خطر اول مربوط به فشار ایجاد این بانک به پایه پولی و پول‌پاشی بیشتر در جهت حمایت از طرح‌های توسعه‌ای است. خطر دوم نیز مربوط به تجربیات شکست‌خورده بانک‌های توسعه‌ای در کشورهای توسعه‌یافته است.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدئو : حوثی ها: با ۱۰ پهپاد به تاسیسات نفتی آرامکو عربستان حمله کردیم

ویدئو : یک خانواده روس به ۱۲ راکون پناه دادند

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر