توبيخ فرمانده انگليسي ائتلاف بخاطر راستگويي درباره امنيت در عراق

شناسه خبر: 173463 سرویس: جهان ، گوناگون پنجشنبه ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۸, ۱۳ : ۲۰ : ۰۰
توبيخ فرمانده انگليسي ائتلاف بخاطر راستگويي درباره امنيت در عراق
در ادامه جنگ رواني آمريکا و غرب در منطقه و عراق، معاون فرماندهي کل نيروهاي ائتلاف مدعي ضد داعش به سرکردگي آمريکا، بخاطر تکذيب ادعاها و جوسازي هاي امنيتي واشنگتن در عراق، توبيخ شد.
۵۵آنلاین :

ژنرال `کريستوفر گيکا` معاون فرماندهي کل نيروهاي ائتلاف مدعي ضد داعش به سرکردگي آمريکا بتازگي در جريان يک گفت و گوي تلويزيوني زنده از بغداد با تعدادي از خبرنگاران آمريکايي در پنتاگون اذعان کرد که گزارش هاي مربوط به وجود تهديدات امنيتي عليه نيروهاي غربي و آمريکايي در عراق صحت ندارد.
رسانه هاي عراق روز پنجشنبه به نقل از پايگاه انگليسي `اينتل نيوز` فعال در حوزه اخبار نظامي و اطلاعاتي نوشتند: گيکا در اين گفت و گو خاطرنشان کرده است که نيروهاي ائتلاف از وجود گروههاي الحشد الشعبي کاملا اطلاع دارند و آنها و مجموعه هاي ديگر را زير نظر دارند اما با وجود حضور و فعاليت گروههاي الحشد الشعبي، هيچ تهديد جديدي از اين نيروها متوجه نيروهاي ائتلاف در عراق نيست.
سخنان صريح معاون ائتلاف بين المللي مدعي ضد داعش، بطور مستقيم ادعاهاي روزافزون واشنگتن مبني بر وجود تهديداتي عليه نيروهايش در عراق و در نتيجه براه انداختن موج ايران هراسي و عراق هراسي و متهم کردن نيروهاي مقاومت عراقي، را نفي مي کند.
واشنگتن بويژه در روزهاي اخير بر دامنه جنگ رواني خود در منطقه و عراق افزوده و اعلام کرده است که نيروهاي غيرضروري در سفارت و خارج از سفارت خود در بغداد را از عراق خارج مي کند.
وزارت امور خارجه آمريکا طي دو روز گذشته دوبار اطلاعيه صادر کرده است و برغم تاکيد چندباره بغداد مبني بر وجود امنيت مطلوب در اين کشور، ضمن پاره اي هشدارهاي امنيتي همچنين از شهروندان خود خواسته به عراق سفر نکنند.
در همين راستا، اظهارات معاون فرماندهي کل نيروهاي ائتلاف مدعي داعش مبني بر نبود تهديدات جديد در عراق عليه نيروهاي غربي و آمريکايي، با آنکه با گزارش ها و اظهارنظرهاي متعدد مقامات سياسي و امنيتي عراق مطابقت دارد، باعث خشم مقامات نظامي و سياسي آمريکا و توبيخ نامبرده شد.
فرماندهي مرکزي ارتش آمريکا در بيانيه اي سخنان گيکا را با آنچه تهديدات موثق و مشخصي که سي آي آي و ديگر دستگاه هاي جاسوسي کشورهاي عضو ائتلاف ثبت کرده اند در تعارض دانست و آن را رد کرد.
روزنامه گاردين چاپ انگليس نيز بيانيه مذکور را يک توبيخ بي سابقه در حق يک ژنرال بلندپايه در ائتلاف بين المللي دانست و در عين حال از سکوت وزارت دفاع انگليس در اين خصوص خبر داد.
ناظران مسائل منطقه، جوسازي هاي اخير آمريکا در مورد ناامني در عراق و تشديد آن را با هدف زير فشار قرار دادن عراقي ها براي همراهي با سياست هاي ضد ايراني و جنگ طلبانه خود و افزايش فضاي فشار، تحريک و تنش براي بهره برداري هاي بعدي و يا بهانه جويي براي تجاوزهاي احتمالي جديد در منطقه ارزيابي مي کنند.
روز چهارشنبه نيز برخي رسانه هاي غربي و منطقه خبرهاي متعددي از خروج يا کاهش تعداد نيروهاي مستشاري چند کشور غربي در عراق منتشر کردند که ساعتي بعد تکذيب شد.


منبع : آریا
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر
همدلی را به کودکانتان یاد بدهید

همدلی را به کودکانتان یاد بدهید!

کودکان برای موفقیت در روابط و زندگی، باید درک درستی از احساسات خود و دیگران و تاثیر آن بر یکدیگر داشته باشند.

ببخشید ولی شما قبلا «بله» را گفته‌اید!

ببخشید ولی شما قبلا «بله» را گفته‌اید!

«اینستاگرام، اجازه ندارد تصاویر یا پیام‌های من را به اشتراک بگذارد.»

اخبار ویدئویی

بیشتر
روسیه ؛ رتبه اول در آتش بازی

روسیه ؛ رتبه اول در آتش بازی

مرمت مجسمه ها ؛ جبران افتضاح طالبان

مرمت مجسمه ها ؛ جبران افتضاح طالبان

مرمت مجسمه ها ؛ جبران افتضاح طالبان

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر