تهیه سناریوی نفت ۲۵ دلاری در روسیه

شناسه خبر: 189522 سرویس: جهان ، گوناگون ، نفت و گاز و پتروشیمی چهارشنبه ۲۰ شهريور ۱۳۹۸, ۰۵ : ۱۰ : ۰۰
تهیه سناریوی نفت ۲۵ دلاری در روسیه
بانک مرکزی روسیه در پیش‌بینی جدید خود احتمال کاهش قیمت نفت تا ۲۵ دلار در هر بشکه در سال ۲۰۲۰ را مطرح کرد.
۵۵آنلاین :

بانک مرکزی روسیه در پیش‌بینی اقتصادکلان خود این انتظار را مطرح کرده است که قیمت نفت به‌دلیل تقاضای اندک برای نفت و فرآورده‌های نفتی در سطح جهان و همچنین رشد مایوس‌کننده اقتصاد جهانی، ممکن است به رکورد پایینی سقوط کند. این سناریو تنها یک احتمال است که از سوی بانک مرکزی روسیه پیش‌بینی شده است. اگر چنین سناریویی تحقق پیدا کند، نرخ تورم روسیه در سال میلادی آینده ممکن است به ۷ یا ۸ درصد برسد و تولید ناخالص داخلی این کشور به ۵/ ۱ تا ۲ درصد کاهش پیدا کند.
روسیه بودجه خود را بر مبنای قیمت پایین نفت برنامه‌ریزی کرده با این حال قیمت ۲۵ دلار در هر بشکه نفت بسیار پایین است. یکی از دلایلی که روسیه در مقایسه با سایر تولیدکنندگان نفت، خود را با قیمت پایین وفق داده، این است که ارز این کشور هنگامی که قیمت نفت کاهش پیدا می‌کند، ضعیف می‌شود. شرکت‌های نفتی روسیه می‌توانند در زمان ضعیف شدن ارزش روبل از عهده مخارج خود برآیند اما همچنان صادرات نفت‌شان به دلار آمریکا انجام می‌گیرد. به‌علاوه مالیات‌های شرکت‌های نفتی روسیه به شکلی طراحی شده تا در زمان کاهش قیمت نفت، کمتر شود و این عامل به تولیدکنندگان این کشور امکان می‌دهد در برابر قیمت‌های پایین تاب بیاورند.

براساس این گزارش، بودجه سال‌جاری روسیه بر مبنای نفت ۴۰ دلاری است؛ در‌حالی‌که عربستان به قیمت ۸۰ دلار و به گفته برخی حتی ۸۵ دلار در هر بشکه نفت برای متعادل کردن بودجه خود نیاز دارد.


منبع : دنیای اقتصاد
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

چگونه از شر میلیاردرها خلاص شویم؟

توماس پیکتی می‌گوید نابرابری اقتصادی طبیعی نیست بلکه ناشی از ایدئولوژی‌های سیاسی است.

در مسیر خودباوری

عزت نفس به معنای احساس ارزشمندی شخصی است و به عبارت دیگر، به این معناست که چقدر خود را انسانی ارزشمند و قابل احترام می‌دانیم. تفاوت عزت‌نفس با اعتماد به نفس در گستردگی مفهوم عزت نفس است. اعتماد به نفس به موضوع بستگی دارد، ممکن است یک فرد در آشپزی اعتماد به نفس داشته باشد ولی در رانندگی یا نقاشی کردن فاقد اعتماد به نفس باشد ولی عزت نفس یک مفهوم کلی است و در تمام حیطه های زندگی فردی، اجتماعی، شغلی،عاطفی و... تاثیر دارد و نباید این دو مفهوم‌ با یکدیگر خلط شود.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدئو : جاستین ترودو در چهارسالی که گذشت

ویدئو : ده ها خودرو در سیل اسپانیا واژگون شدند

خبرها

بیشتر