تنها دروازه سنگی پا برجا در ایران

شناسه خبر: 188077 سرویس: توسعه ، فرهنگ و میراث فرهنگی ، گوناگون يكشنبه ۱۰ شهريور ۱۳۹۸, ۱۷ : ۱۹ : ۰۰
تنها دروازه سنگی پا برجا در ایران
شهرستان خوی در استان آذربایجان غربی و در مرز کشور ترکیه قرار دارد. این شهر یکی از کهن ترین تمدن های شمال غرب ایران را داراست. از زیباترین جاذبه های این شهر، دروازه سنگی آن است.
۵۵آنلاین :

این اثر در دوره پادشاهی ایلخانیان بنا شده‌ و در زمان های قدیم مردم برای ورود و خروج به شهر از این دروازه می گذشتند و امروز از جاذبه های دیدنی مهم و تاریخی ایران شده که گردشگران زیادی از آن بازدید می کنند.

این دروازه اتفاق های تاریخی زیادی را به چشم دیده و هنوز هم بعد از گذشت سالیان دراز می توان نشانه هایی از گلوله های شلیک شده توسط مهاجمان ارمنی و عثمانی را بر روی دیواره های آن دید.

 

در ساخت این دروازه از سنگ و آجر استفاده شده و به دو قسمت ضلع شمالی و ضلع جنوبی تقسیم شده است.

درست در جلوی این دروازه، خندقی عمیق حفر شده بود که پلی معلق بر روی آن قرار داشت تا در صورت حمله دشمن، پل به بالا برود و مهاجمان نتوانند وارد شهر شوند. بعد ها با بزرگ شدن شهر خوی این بنا در بافت جدید شهر قرار گرفت و ضلع شمالی اش متصل به بازار قدیمی خوی شد.

تنها دروازه سنگی پا برجا در ایران

همچنین می توانید بعد از بازدید از این دروازه زیبا، سری به جاذبه های نزدیک این دروازه مثل موزه خوی، خانه کبیری، آرامگاه شمس تبریزی و پل قطور بروید و گوشه دیگری از زیبایی های این شهر را از نزدیک ببینید.


منبع : پرشیا دایجست
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

كابوس دارو براى بيماران.

عدم دسترسى ايران به دانش ساخت تمامى داروها ايران را در معضل قرار داده است

پیشنهاد تاسیس بانک دولتی جدید

در طرح قانون جامع بانکداری جمهوری اسلامی ایران که توسط کمیسیون اقتصادی مجلس تهیه شده، پیشنهاد تاسیس بانک جدید دولتی با نام بانک توسعه‌ای داده شده است؛ بانکی که قرار است زیر نظر بانک مرکزی به فعالیت بپردازد. کارشناسان از دو جهت تاسیس چنین بانکی را برای نظام بانکداری ایران خطرناک می‌دانند: خطر اول مربوط به فشار ایجاد این بانک به پایه پولی و پول‌پاشی بیشتر در جهت حمایت از طرح‌های توسعه‌ای است. خطر دوم نیز مربوط به تجربیات شکست‌خورده بانک‌های توسعه‌ای در کشورهای توسعه‌یافته است.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدئو : اعتراض سیاسی عجیب در برزیل

ویدئو : اعتراض دوچرخه سواران آلمان

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر