تمام خودروهای پیروز در تاریخ لمانز ۲۴ ساعته

شناسه خبر: 139196 سرویس: گوناگون يكشنبه ۲۴ تير ۱۳۹۷, ۱۸ : ۲۱ : ۰۰
تمام خودروهای پیروز در تاریخ لمانز ۲۴ ساعته
خودروهای آلمانی و ایتالیایی‌ها، پرافتخارترین‌ها در تاریخ مسابقات ۲۴ ساعته لمانز از سال ۱۹۲۳ تا امروز بوده‌اند.
۵۵آنلاین :

 

مسابقات ۲۴ ساعته‌ی لمانز، قدیمی‌ترین رقابت‌های استقامتی اتومبیل‌رانی بوده که از سال ۱۹۲۳ برگزار شده است. این مسابقات هر سال در پیست سارت (Sarthe) در شهر لمان فرانسه باشکوه تمام و حضور تیم‌ها و رانندگان حرفه‌ای برپا می‌شود. در این سری از مسابقات فقط یک هدف پیش‌روی تمام تیم‌ها و رانندگان وجود دارد؛ مسابقه دادن در ۲۴ ساعت متوالی بدون هیچ نقص فنی خودرو. در طول ۸۹ سال برگزاری مسابقات ۲۴ ساعته لمانز، برندهای خودروها مختلفی جام قهرمانی را به‌خانه برده‌اند. در ادامه‌ی این مطلب، ویدئویی جذاب از تمام برندگان این مسابقات قرار داده شده تا پیشرفت خودروها و البته اولین و بیشترین برندهای پیروز در این سری به‌راحتی قابل مشاهده است. همانطور که انتظار می‌رود، تا جایگاه ۱۰ بیشترین پیروزی‌های لمانز، به‌جز یک مورد در اختیار برندهای اروپایی است.

فورد تنها خودروساز آمریکایی در فهرست ۱۰ برند موفق این مسابقات بوده که داستان ۴ سال پیروزی پیاپی آن هم بسیار شنیدنی است. سال ۱۹۶۶ فورد با یک هدف؛ شکست دادن فراری و پیروزی در لمانز به پیست سارت وارد شد. در پایان این مسابقه سه خودروی فورد GT40 نسل دوم به‌نوبت از خط پایان گذشتند تا برای این برند آمریکایی لحظه‌ای تاریخی را ثبت کنند. البته این عملکرد فقط در سال ۱۹۶۶ وجود داشت؛ تا سال ۱۹۶۹ فورد با GT40 و پشت سر گذاشتن خودروهایفراری و پورشه مقام اول لمانز را کسب کرد. یکی از موارد قابل توجه دیگر، پیروزی مزدا در سال ۱۹۹۱ با پیشرانه‌ی خوش‌صدای روتری (Rotary) بود تا اولین خودروساز ژاپنی در لمانز به مقام اول برسد. در واقع با پیروزی تویوتا در رقابت‌های امسال، ژاپنی‌ها دومین موفقیت خود در فرانسه را جشن گرفتند.

لمانز / LeMans

مقاله‌های مرتبط:

چنارد و والکر اسپرت (Chenrad & Walcker Sport) اولین تیمی بود که در سال ۱۹۲۳ مقام اول مسابقات ۲۴ ساعته لمانز را کسب کرد. از این دوره تا سال ۱۹۵۲، مسابقات لمانز در اختیار خودروهای بدون سقف بود تا اینکه مرسدس‌بنز تنها برد خود در تاریخ مسابقات لمانز را با مدل 300SL جشن گرفت. مسابقات ۲۴ ساعته‌ی لمانز تقریباً هر سال برگزار شده است؛ در سال ۱۹۳۶ به‌دلیل رکود بزرگ جهانی و اعتصابات سراسری و البته از سال ۱۹۴۰ تا ۱۹۴۸ باوجود جنگ جهانی دوم، پیست ۱۳.۶۲۶ کیلومتری لمانز خالی ماند. سال ۱۹۴۹ و با از سرگرفتن مسابقات، فراری با خودروی 166MM برای اولین‌بار با پشت سر گذاشتن تیم‌های فرانسوی و بریتانیایی به مقام نخست رسید. دهه‌ی ۱۹۵۰ و به‌خصوص دهه‌ی ۱۹۶۰ با ۶ پیروزی متوالی، بهترین دوران فراری در این مسابقات بود؛ اما ایتالیایی‌ها با مجموع ۹ پیروزی در ۱۶ سال که با تلاش آمریکایی‌ها و درخشش فورد GT40 به پایان رسید، پرافتخارترین خودروساز در لمانز نیستند. پس از ۹ پیروزی فراری و سپس ۴ پیروزی پیاپی فورد، دوران سلطنت اشتوتگارتی‌ها و پس از آن، ۴ حلقه‌ی اینگواشتات آغاز شد. پورشه از سال ۱۹۷۰ تا ۲۰۱۷ با ۱۹ پیروزی و آئودی از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۴ با ۱۳ پیروزی در جایگاه اول و دوم پرافتخارترین تیم‌ها در تاریخ مسابقات ۲۴ ساعته‌ی لمانز قرار دارند.

گراهام هیل لمانز / LeMans

اما لمانز برای رانندگان نیز جایگاه ویژه‌ای دارد چرا که جزئی از عنوان غیررسمی «تاج سه‌گانه‌ی موتوراسپرت» یا Triple Crown of Motorsport است. برای دریافت این عنوان که آرزوی تمام رانندگان حرفه‌ای جهان است، باید به مقام اول مسابقات ایندیاپولیس ۵۰۰ آمریکا، لمانز ۲۴ ساعته و گرن‌پری فرمول یک موناکو دست یافت. تا امروز تنها یک نفر، راننده‌ی افسانه‌ای بریتانیا؛ گراهام هیل به این عنوان دست پیدا کرده است. در حال حاضر دو راننده به‌دنبال کسب این عنوان هستند؛ فرناندو آلونسو با پیروزی در مسابقات ایندیاپولیس ۵۰۰ و خوان پابلو موتویا با پیروزی در لمانز هر دو شانس قرار گرفتن در کنار گراهام هیل را دارند. تام کریستنسن با ۹ قهرمانی (۶ پیروزی پیاپی)، پرافتخارترین راننده‌ی مسابقات ۲۴ ساعته لمانز است.


منبع : زومیت
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

پوشایی، ثبات و پیش بینی پذیری

تدوین یک بودجه مناسب مستلزم رعایت قواعدی است که نظام بودجه ریزی ایران به دلایل مختلف فاقد این قواعد است. این یادداشت به دو جنبه مهم برای تدوین یک بودجه خوب می پردازد. ویژگی اول پوشایی سند بودجه و ویژگی دوم ثبات و پیش بینی پذیری بودجه از طریق اعمال قواعدمالی است که در ادامه به آنها اشاره می شود.

اتکای بودجه دولت به درآمدهای نفتی چگونه به تخریب رشد اقتصادی ایران منجر شده است؟

تجارب برخی از کشورهای در حال توسعه و تجربه ایران در دوره های مختلف زمانی حکایت از آن دارد که تخریب نظام مالی از حوزه بودجه دولت شروع شده و در گذر از سازوکارهای فرایندهای پولی، در حوزه بین الملل به بن بست منجر می شود.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: می خواهید بدانید چه کسی و با چه هدفی داخل پاسپورت شما تراشه کار گذاشته؟

ویدیو: گوشه ای از اجرای همایون شجریان و تکتم

گوشه ای از اجرای همایون شجریان و تکتم، خواننده گروه سرود آوای همدم در موسسه خیریه توانبخشی همدم که ۴۰۰ دختر کم توان ذهنی را تحت پوشش دارد.

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر